Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka AstraZeneca dla nauczycieli. Kiedy ruszą szczepienia? Kto zostanie zaszczepiony?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Czy w przyszłym tygodniu zostaną zaszczepieni pierwsi nauczyciele w kraju i tym samym w Łodzi? Tej informacji oraz szczegółów realizacji  można spodziewać się w czwartek, 4 lutego br. Trwa dopracowywanie systemu rejestracji i procedury szczepień.
Czy w przyszłym tygodniu zostaną zaszczepieni pierwsi nauczyciele w kraju i tym samym w Łodzi? Tej informacji oraz szczegółów realizacji można spodziewać się w czwartek, 4 lutego br. Trwa dopracowywanie systemu rejestracji i procedury szczepień. fot.krystian dobuszyński/polska press
Czy w przyszłym tygodniu zostaną zaszczepieni przeciwko koronawirusowi pierwsi nauczyciele w kraju i tym samym w Łodzi? Tę informację przekazali na konferencji w czwartek, 4 lutego br. Michał Dworczyk i Przemysław Czarnek.

Kiedy szczepienia dla nauczycieli?

Ruszaja zapisy
W poniedziałek, 8 lutego br. ruszą zapisy chętnych nauczycieli - będa się zgłaszać u dyrektorów szkół. Sam proces szczepień natomiast ruszy w piątek 15 lutego br. Do szczepień uprawnieni będą tez opiekunowie dzieci w żłobkach.
- W pierwszej kolejności w szczepieniach wezmą udział te osoby, które teraz pracują stacjonarnie - zaznaczył minister Czarnek.
Chodzi zatem o nauczycieli wychowania przedszkolnego, pomoce nauczycieli, pomoce wychowawców, nauczycieli uczących w klasach I-III, nauczyciele szkół specjalnych, nauczyciele przedmiotów zawodowych w szkołach zawodowych oraz poradni pedagogiczno-psychologicznych. Nauczyciele pozostali - uczący w klasach IV-VIII oraz szkołach ponadpodstawowych będą szczepieni w następnej kolejności. Ale - uwaga - będą to tylko osoby do 60 roku życia. Starsi nauczyciele mają być szczepieni zgodnie z harmomogramem szczepień dla swojej grupy wiekowej.

Nauczyciele otrzymają szczepionkę AstraZeneca, której pierwsza partia - 120 tys. dawek - przyjedzie do Polski w przyszłym tygodniu.

Łódzcy dyrektorzy i nauczyciele łódzcy apelowali o przyspieszenie akcji szczepień. Podkreślali, że dam im to poczucie większego bezpieczeństwa w pracy. Ponadto liczą, że dzięki szczepieniom będzie możliwy wreszcie powrót do nauczania stacjonarnego. Zwracali też uwagę, że prócz nauczycieli I-III i przedszkoli, z uczniami w bezpośrednim kontakcie pracują od wielu tygodni nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikach i szkołach branżowych – bo zajęcia praktyczne się przecież odbywają. Ale także martwią się o pracowników administracji i obsługi – czyli sekretarki, pracowników kuchni, woźnych, konserwatorów - oni przecież mają kontakt z dziećmi i młodzieżą. Czy zostaną uwzględnieni w harmonogramie szczepień?
Okazuje się, że nie. Ci pracownicy szkół nie zostali uwzględnieni w etapie 1C szczepień.

Szczepionka AstraZeneca
- Jedna z priorytetowych grup, którą chcieliśmy zaszczepić, żeby zahamować potencjalny rozwój epidemii to ludzie, którzy pracują w szkołach, bo wszyscy chcą, żeby otworzyć szkoły - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban na konferencji poświęconej szczepionce firmy AstraZeneca. - Zgodziłbym się z prof. Dzieciątkowskim, który porównał szczepionkę opartą o mRNA do maybacha, a szczepionkę opartą o technikę wektorową do dobrej klasy BMW. Tak to działa mniej więcej, to jest tego typu różnica.
Dodał, że szczepionka ma uchronić przed zachorowaniem w ogóle (co, w jego opinii, w 100 proc. jest prawie nierealne) oraz zmodyfikować przebieg choroby tak, by "człowiek chorował w sposób łagodny", a układ odpornościowy poradził sobie z chorobą na wczesnym etapie.
- Te szczepionki spełniają te zasady w sposób wystarczający dla opanowania epidemii na tym etapie, zahamowania epidemii i umożliwienia następnych kroków do przywrócenia normalnego życia społecznego i gospodarczego - mówił, tłumacząc rekomendację Rady Medycznej w sprawie szczepionki AstraZeneca.

Komentarza w sprawie przeznaczenia szczepionki AstraZeneca dla nauczycieli udzieliła Dziennikowi Łódzkiemu w środę (3 lutego) prof. dr hab. n. med. Anna Piekarska z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Profesor wchodzi w skład Rady Medycznej przy premierze do spraw COVID-19:

- Nauczyciele nie muszą się obawiać. Jest to dobra, pełnowartościowa szczepionka, ponieważ przede wszystkim zabezpiecza, w 100 procentach, przed zgonem i ciężkim przebiegiem COVID-19. Na tym nam najbardziej zależy. Ochrona przed zakażeniem w ogóle jest faktycznie nieco mniejsza niż w przypadku szczepionek mRNA, czyli Pfizera lub Moderny. Natomiast ta szczepionka ma zniwelować skutki tych najgorszych sytuacji: ciężkiego przebiegu z hospitalizacją oraz zgonu. I to nauczycielom jesteśmy w stanie już zaoferować, ponieważ w przyszłym tygodniu ta szczepionka najpewniej już będzie w Polsce. Szczepionkę AstraZeneca rekomendujemy w Polsce dla osób do 60. roku życia. Przyjęliśmy taką zasadę, że starsi nauczyciele, jeżeli są czynni zawodowo, będą zaszczepieni szczepionką mRNA. To niewielka grupa osób – możemy je włączyć do grupy „0”. Zatem obawy w sprawie nauczycieli 60+ nie są uzasadnione, oni dostaną priorytetowo szczepionkę dostosowaną do ich wieku. Jeżeli nauczyciel w wieku do 60. roku życia nie ma życzenia zaszczepić się w tej chwili szczepionką AstraZeneca, może czekać na swoją kolej w grupie wiekowej, do której przynależy.

AstraZeneca - trzecia szczepionka w UE i w Polsce
AstraZeneca to trzecia szczepionka dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Badania wykazały jej 60-procentową skuteczność (w odróżnieniu od dwóch pierwszych, których skuteczność sięga ponad 90 procent).
Preparat podawany jest domięśniowo w dwóch dawkach. Drugą dawkę pacjent powinien otrzymać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej iniekcji. AstraZeneca ma dostarczyć do 400 mln dawek szczepionki krajom UE. Polska ma z tej puli otrzymać 16 mln dawek. Pierwsza transza trafi do nas w przyszłym tygodniu.
Szczepionka AstraZeneca to szczepionka wektorowa, w odróżnieniu od szczepionek Pfizera i Moderny, które należą do typu mRNA. Zawiera zmodyfikowanego wirusa, nie jest to jednak koronawirus, ale adenowirus. Adenowirusy wywołują infekcje górnych dróg oddechowych, a do organizmu przedostają się drogą kropelkową, podobnie jak SARS-CoV-2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany