Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczątki 13 osób znaleziono podczas prac między ul. Legionów a ul. Ogrodową ZDJĘCIA

Piotr Jach
Piotr Jach
Podczas prac związanych z budową przebicia między ul. Legionów a ul. Ogrodową ekipa robotników znalazła na terenie przy drewnianym kościele pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej szczątki trzynastu osób. Czytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach
Podczas prac związanych z budową przebicia między ul. Legionów a ul. Ogrodową ekipa robotników znalazła na terenie przy drewnianym kościele pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej szczątki trzynastu osób. Czytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach UMŁ
Podczas prac związanych z budową przebicia między ul. Legionów a ul. Ogrodową ekipa robotników znalazła na terenie przy drewnianym kościele pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej szczątki trzynastu osób.

Są to zaskakująco dobrze zachowane szkielety osób pogrzebanych na cmentarzu wokół kościoła, który istniał tu w XIX wieku. Najlepiej zachowany jest szkielet kobiety ze złamaną miednicą, która urazu doznała prawdopodobnie za życia.

Pogrzeby na istniejącym tu cmentarzu odbywały się w latach 1816 - 1880. Odnalezione szczątki pochodzą z lat 1820-1840 - tak szacują ich wiek specjaliści.

Pierwsze szczątki odnaleziono w połowie maja, o odkryciu czterech jam grobowych został poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nakazał przeprowadzenie prac archeologicznych. Szczątki znajdowały się na głębokości około 1,5 metra ułożone na osi wschód-zachód.

W dwóch grobach były drobne, pomieszane kości, co może świadczyć, że znajdujące się w nich ciała zostały ekshumowane i przeniesione na inny cmentarz w II poł. XIX w. już po zamknięciu cmentarza. W kolejnym grobie był częściowo zachowany szkielety mężczyzny. W najlepszym stanie zachował się szkielet kobiety, przy której znaleziono bursztynową kolię, haftkę oraz strzępy futrzanego kołnierza, co każe podejrzewać, że była ona osobą z bogatszych warstw społeczeństwa.

Na terenie parafii od strony ul. Ogrodowej pracuje obecnie ekipa archeologów, która bada znalezisko.
Po zbadaniu szczątki zostaną przeniesione na jeden z cmentarzy w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany