Sytuacja w Teatrze. W świetle prawa Paweł Gabara pozostaje dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi

(RS)
W Teatrze Wielkim, na dyrektorskim stanowisku wciąż nie jasna sytuacja. Pełniącym obowiązki jest Krzysztof Marciniak, tenor od wielu lat związany z tą sceną. Ale wciąż wraca sprawa odwołania - decyzją Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega teatr - dyrektora Pawła Gabary. Jako bezprawną określił ją Wojewoda łódzki. Rozstrzygnięciem zajął się sąd. Oto komunikat jaki otrzymaliśmy (przytaczamy w całości).

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi zakończyła się sprawa ze skargi Zarządu Województwa Łódzkiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego, stwierdzające nieważność uchwały o odwołaniu Pawła Gabary z funkcji dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi 8 grudnia 2017 oddalił skargę, tym samym potwierdził prawidłowość rozstrzygnięcia wojewody. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi podzielił argumentację Wojewody Łódzkiego, uznając że w procedurze odwołania dyrektora doszło do istotnego naruszenia prawa i od-wołanie to było nieprawidłowe..Oznacza to, że w świetle prawa Paweł Gabara pozostaje dyrektorem teatru przy Placu Dąbrowskiego.

Należy przypomnieć, że bezpośrednio po ogłoszeniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody Paweł Gabara zgłosił Zarządowi Województwa Łódzkiego gotowość powrotu do pełnienia obowiązków dyrektora. Jednakże marszałek województwa nie wyraził akceptacji stojąc na stanowisku, że do czasu wydania wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny nie musi wykonywać rozstrzygnięcia.

Wojewoda Łódzki kolejnym rozstrzygnięciem nadzorczym z 26.10.2017 stwierdził nieważność następnej uchwały Zarządu Województwa o powierzeniu obowiązków dyrektora naczelnego Krzysztofowi Marciniakowi.
Skutkiem tego, do czasu powrotu na swoje stanowisko Pawła Gabary, w Teatrze Wielkim nie ma osoby, która może tę instytucję reprezentować w sposób prawnie skuteczny. To sytuacja, która może mieć katastrofalne następstwa dla największej w regionie instytucji kultury.

Na początku sezonu artystycznego pełniący obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego bezpodstawnie zwolnił całe kierownictwo artystyczne teatru i nie do-puścił do wykonywania obowiązków dyrektora artystycznego Wojciecha Rodka. Zmienił plany artystyczne, odwołał przygotowywane premiery, zerwał również umowy z teatrami zagranicznymi. Wprowadził wiele zmian kadrowych. Jest to drastyczne naruszenie dobrych praktyk obowiązujących w teatrach polskich.

***
Do informacji w sprawie dyrektora Gabary komunikat dodało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego:
Odwołanie dyrektora poprzedzone jest wystąpieniem o opinię do związków zawodowych działających w instytucji. Skonsultowaliśmy decyzję ze wszystkimi związkami, o istnieniu których poinformował nas ówczesny dyrektor, Pan Gabara.  Okazuje się, że w ocenie sądu taki tryb konsultacji był niewystarczający, ale jeszcze nie otrzymaliśmy uzasadnienia wyroku sądu.
Czekamy na uzasadnienie i wtedy podjęta zostanie decyzja, czy wniesiona zostanie skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Podkreślić należy, że sąd badał tylko przesłanki formalne odwołania. Pamiętajmy, że decyzja o odwołaniu dyrektora podyktowana była zdecydowanie pogarszającą się sytuacja finansowa Teatru Wielkiego. Do tego dochodziły nastroje panujące w Teatrze, pracownicy wskazywali na trudności we współpracy z dyrektorem.
Co dalej? Powołując się na orzecznictwo, należy wskazać, iż stwierdzenie przez sąd administracyjny nieważności uchwały o odwołaniu dyrektora nie rzutuje na ukształtowanie stosunku pracy. W tym zakresie właściwy do orzekania jest wyłącznie sąd pracy.
 

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ciebie Wojtku pierwszego na mirabelki posłać, kto ci dał prawo oceniać innych. Zgadzam sie, że nie wszyscy zasługują na prace w tym teatrze, ale większość to zdolni ludzie, którym nikt nie daje szansy, bo zawsze znajdą się marne kliki przedzierające się po chamsku na czoło. Weryfikacja owszem ale solidna i uczciwa. Ale swoją drogą ciekawe jakby ciebie wywalili z pracy za wygląd i wiek, toż to czysta dyskryminacja, chcemy mieć dobry teatr to nie pozbywajmy się ludzi według powyższych kryteriów. Ci którzy zasługują na etat i są w tym dobrzy niech go otrzymują. Młodzi muszą najpierw zdobyć doświadczenie i umiejętności, a nie obdarzać swoją butą i arogancją innych, trochę więcej pokory, bo nigdy niczego nie zbudujemy naprawdę. W teatrze jest miejsce dla wszystkich zdolnych ludzi bez względu na wiek tylko to musi mieć ręce i nogi. Nikt też nie powinien traktować teatru jak swój prywatny folwark, to miejsce powinno być przykładem kultury i uczciwości, bo to właśnie takie instytucje powinny kształtować właściwe postawy wśród społeczeństwa.
K
Km
Proszę mówić za siebie.
m
montarzysta
Te co a niby Marciniak na na wzgórza Avonilla wzniesie Teatr? Marciniak jako tenor jest ogonem, to jakim ma byc dyrektorem?
Ktp gp tam wsadzil powinien beknąc. I ten jego zezowaty przydupas..
o
obserwator
Miło czytać jak puszczają nerwy autorom nielegalnego przewrotu.
G
Gość
P.Gabara sprowadzil teatr,zreszta przy pomocy poprzedników-Szyjki i Nowickiego,do roli podrzednego,prowincjonalnego teatrzyku! A byla to jedna z najlepszych scen Europy! Szlkoda gadać.
G
Gość
A co ma Wojewoda do Teatru Wielkiego???? Ani nie jest właścicielem , ani nie daje "zlamanego szelaga" na działalność Teatru!!! Co do kadr - to
prawie nic nie zostalo zmienione,a powinno się "pogonić" cale gliwickie towarzystwo "wzajemnej adoracji"!!!!
G
Gość
A co ma Wojewoda do Teatru Wielkiego???? Ani nie jest właścicielem , ani nie daje "zlamanego szelaga" na działalność Teatru!!! Co do kadr - to
prawie nic nie zostalo zmienione,a powinno się "pogonić" cale gliwickie towarzystwo "wzajemnej adoracji"!!!!
G
Gość
A p.Gabara powiedzial w sadzie ile kasy nakradl wespol z p.Rodkiem,który tylko okazjonalnie bywal w Teatrze? Do tego jeszcze- mierny dyrygent.
K
Kot Jarka
Panie Pawle, ile ma Pan spraw w prokuraturze? I co Pan chce uzyskać prezentując się jako człowiek bez wiedzy merytorycznej, pomysłu na teatr oraz kompletnie pozbawiony honoru? Ile razy musi Pan usłyszeć/przeczytać - nie chcemy Pana w Łodzi, nie chcemy Pana w Teatrze Wielkim?
p
please
Na początek zwolnić wszystkich bo to po Krakowie najwiejszy beton etatowy.Tyle lat te same twarze glosy i brzuchy.Jak są świetni to waszedzie będą soiewac
G
Gość
pierwszemu z brzegu dać klucze do drzwi wejściowych, dostępu do przyłączy prądu i gazu i niech rządzi!

tenor jakiś dyrektorem, szatniarka tenorem... ch/j z wami wszystkimi tam!!!
Dodaj ogłoszenie