Sytuacja finansowa Polaków w 2013 roku
Lepiej 2013 r. oceniają mężczyźni. Kobiety są bardziej krytyczne. Aż 44 procent z nich uważa, że ich sytuacja finansowa w 2013 r. była gorsza niż w ubiegłym. Podobnego zdania jest tylko 37 procent mężczyzn. Niezadowolenie rośnie wraz z wiekiem. O ile ludzie z przedziału wiekowego 18 – 34 lat oceniają ostatnich dwanaście miesięcy pozytywnie (38 procent), to wśród osób po 45. roku życia zadowolonych jest już tylko 17 procent, a wśród osób po 60. roku życia – tylko 9 procent.
Na poziom zadowolenia z finansów wpływa też poziom wykształcenia. Im wyższe, tym więcej optymizmu. Niemal połowa osób, która ukończyła szkołę podstawową, ocenia swoją sytuację w 2013 r. jako gorszą niż rok wcześniej. Dla porównania, osób z wyższym wykształceniem niezadowolonych z ostatnich dwunastu miesięcy jest 35 procent.
Mimo raczej negatywnej oceny ostatnich dwunastu miesięcy aż 38 procentom badanych udało się zaoszczędzić. Najwięcej pieniędzy odłożyli ludzie młodzi i dobrze wykształceni. O „nakarmieniu” skarbonek nie zapominali głównie mieszkańcy woj. opolskiego. Rok bez oszczędności zakończyły z kolei osoby starsze i z wykształceniem podstawowym, głównie z woj. lubuskiego i woj. świętokrzyskiego.
Co czwartej osobie udało się wejść w nowy rok bez długów.
Co trzeci Polak liczy na to, że 2014 r. będzie choć trochę lepszy od poprzedniego. Młodsi zdecydowanie częściej patrzą w przyszłość z optymizmem. Aż 66 procent Polaków do 24. roku życia wierzy, że najbliższe dwanaście miesięcy pod względem finansowym będzie bardziej udane.
Rekord upadłości w 2021 roku