MKTG SR - pasek na kartach artykułów

System bankowy SWIFT. Co spowoduje wyłączenie ze SWIFT Rosji? Są podjęte decyzje!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Międzynarodowy system bankowy SWIFT umożliwia prowadzenie interesów oraz wymiany pieniądza pomiędzy obywatelami poszczególnych państw. W praktyce to właśnie w ramach tego systemu jest możliwe prowadzenie handlu zagranicznego, wymienia rodzimej waluty poza granicami kraju, a także korzystanie z konta bankowego na całym świecie. Jedną z dotkliwszych kar dla państwa może być usunięcie z systemu SWIFT. Rosja za swój atak na Ukrainę może spodziewać się szeregu sankcji, wśród których znajduje się odcięcie od tego systemu bankowego. Co to dokładnie oznacza?WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>
Międzynarodowy system bankowy SWIFT umożliwia prowadzenie interesów oraz wymiany pieniądza pomiędzy obywatelami poszczególnych państw. W praktyce to właśnie w ramach tego systemu jest możliwe prowadzenie handlu zagranicznego, wymienia rodzimej waluty poza granicami kraju, a także korzystanie z konta bankowego na całym świecie. Jedną z dotkliwszych kar dla państwa może być usunięcie z systemu SWIFT. Rosja za swój atak na Ukrainę może spodziewać się szeregu sankcji, wśród których znajduje się odcięcie od tego systemu bankowego. Co to dokładnie oznacza?WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>Pixabay
Międzynarodowy system bankowy SWIFT umożliwia prowadzenie interesów oraz wymiany pieniądza pomiędzy obywatelami poszczególnych państw. W praktyce to właśnie w ramach tego systemu jest możliwe prowadzenie handlu zagranicznego, wymienia rodzimej waluty poza granicami kraju, a także korzystanie z konta bankowego na całym świecie. Jedną z dotkliwszych kar dla państwa jest usunięcie z systemu SWIFT. Rosja za swój atak na Ukrainę może spodziewać się szeregu sankcji, wśród których jest właśnie odcięcie od tego systemu bankowego. Co to dokładnie oznacza dla Rosji? Dlaczego każdy z nas korzysta z tego rozwiązania?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Zapowiedzi sankcji na Rosję były proponowane przez Unię Europejską jeszcze przed rozpoczęciem inwazji. Jednak to faktyczny atak sprawił, że głośniej mówi się o niektórych szczególnie dotkliwych rozwiązaniach. Jednym z nich jest przede wszystkim odcięcie państwa rosyjskiego od SWIFT. System bankowy umożliwiający obywatelom Rosji korzystanie z kont banków z całego świata może zostać wyłączony dla pojedynczego kraju, co jest uznawane za znaczący cios. Przede wszystkim jest to uderzenie w ekonomię i gospodarkę Rosji. A co może przynieść to rozwiązanie?

System SWIFT - co to jest?

System SWIFT umożliwia na bezproblemowe wykonywanie transferów międzynarodowych w dowolnej walucie i do dowolnego banku. Jest to niezwykle przydatne narzędzie stosowane przez banki i domy maklerskie z całego świata. Eksperci wskazują, że pomimo kilku wad system ten nie ma faktycznej alternatywy. Oznacza to, że korzystanie z niego jest podstawą międzynarodowej ekonomii już od lat 70. XX wieku. Obecnie aż 11 tysięcy instytucji finansowych z całego świata korzysta z tego systemu SWIFT. Jak działa to rozwiązanie? SWIFT umożliwia prowadzenie rozliczeń płatniczych w handlu, a także dokonywanie transakcji międzynarodowych.

Jak działa system SWIFT?

Możliwość dokonywania transakcji w ramach SWIFT opiera się na specjalnym kodzie umożliwiających identyfikację poszczególnych instytucji finansowych. Kod SWIFT składa się z 8 lub 11 znaków pozwalających na indywidualne rozpoznanie konkretnego banku. Kod ten składa się z:

  • czterech liter będących identyfikatorem,
  • dwóch liter oznaczających państwo — PL w przypadku Polski,
  • dwóch liter związanych np. z miastem.

Na stronie każdego banku można znaleźć odpowiadający mu kod SWIFT, który czasem określany jest mianem BIC.

Czy SWIFT odpowiada za działanie kart płatniczych?

W sieci można znaleźć informacje o tym, że system SWIFT odpowiada za funkcjonowanie kart płatniczych. Jest to błędne podejście i odcięcie Rosji od SWIFT ich nie zablokuje. To mogą zrobić ich wystawcy:

  • Visa,
  • Mastercard.

Oznacza to również, że również te firmy mogą dokonać blokady kart płatniczych niezależnie od decyzji systemu bankowego SWIFT.

Odcięcie SWIFT - sankcje wobec Rosji i ich znaczenie

W praktyce odłączenie Rosji od systemu SWIFT przede wszystkim uniemożliwi transferowanie środków finansowych do tego państwa. Oznacza to między innymi zablokowanie możliwości dokonywania opłat za rosyjskie surowce sprzedawane na Zachodzie. Mowa o:

  • ropie,
  • gazie.

Eksperci podkreślają, że nałożenie takich sankcji będzie dotkliwe również dla Europy, jednak przede wszystkim powinno to załamań rosyjską gospodarkę. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim to, że niemal połowa eksportu tych surowców dotyczy państw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, a to właśnie surowce energetyczne są podstawą potęgi gospodarczej Rosji.

Czy wyłączenie SWIFT Rosji podziała?

Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT w głównym zamierzeniu powinno pozbawić klientów rosyjskich banków możliwości dokonywania jakichkolwiek elektronicznych transakcji międzynarodowych. Ograniczony byłby dostęp do amerykańskich dolarów, w których są denominowane kontrakty za eksport gazu i ropy. Jednak istnieją przypuszczenia, że nałożenie takiej sankcji niekoniecznie uderzy Rosję w takim stopniu, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim Federacja Rosyjska posiada system SPFS, w którym znajduje się kilka innych państw, w tym:

  • Iran,
  • Białoruś.

Oznacza to, że Rosja wciąż będzie mogła prowadzić transakcje w systemie, który obsługuje około 20% wymiany międzybankowej w Rosji. Podstawą odłączenia od SWIFT jest wyrażenie na to zgody wszystkich członków organizacji. Rosja deklaruje jednak, że ma zaplanowane rozwiązanie na wypadek odcięcia od tego systemu.

Aktualizacja:

Jak podaje Money.pl, USA, Kanada, Unia Europejska i Wielka Brytania są zgodne co do ocięcia Rosji od systemu SWIFT. We wspólnym oświadczeniu stwierdziły, iż tego typu sankcja "odłączy rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego".

W niedzielę (27.02) szefowa KE podała, że UE odcina rosyjski system bankowy od systemu SWIFT. Więcej informacji: TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: System bankowy SWIFT. Co spowoduje wyłączenie ze SWIFT Rosji? Są podjęte decyzje! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany