Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Syrop z mniszka lekarskiego. Na co warto go stosować i jak go zrobić

Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem, przez wielu traktowany jest jako chwast. stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Mniszek stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Najpopularniejszym specyfikiem jest syrop z mniszka lekarskiego.  A jak go przygotować? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem, przez wielu traktowany jest jako chwast. stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Mniszek stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Najpopularniejszym specyfikiem jest syrop z mniszka lekarskiego. A jak go przygotować? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Pixabay.com
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem, przez wielu traktowany jest jako chwast. stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Mniszek stanowi jednak cenione przez zielarzy remedium na wiele dolegliwości. Najpopularniejszym specyfikiem jest syrop z mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski rośnie prawie wszędzie a według poglądów licznych botaników mniszek pospolity pochodzi z Grecji, skąd rozprzestrzenił się na terenach Europy i Azji Mniejszej. W dawnych czasach, szczególnie na wsi, do leczenia schorzeń używano wiele różnych ziół, między innymi także mniszek lekarski. Kwitnienie trwa od kwietnia do sierpnia, z różną intensywnością w zależności od warunków klimatycznych.

Mniszek lekarski i jego przetwory, jak wykazały liczne badania farmakologiczne i kliniczne, ma działanie wielokierunkowe. Działa pobudzająco na wytwarzanie żółci przez wątrobę i ułatwienie jej przepływu do dwunastnicy przez drogi żółciowe. Ma też korzystny wpływ na czynność wydzielniczą trzustki oraz normalizację całego procesu trawienia. Działa moczopędnie, ma właściwości odtruwające i oczyszczające ze szkodliwych związków, jakie uwalniane są podczas przemiany materii. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, co usprawnia przepływ żółci i moczu. Działa także przeciwcukrzycowo i pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego. Wykazuje działanie regenerujące na skórę, przyspiesza gojenie się ran i bliznowacenie.

Do sporządzenia pysznego syropu używa się kwiatów mniszka lekarskiego. Zastosowanie tego syropu może być różne: można go rozsmarować na kromce chleba z masłem, jak miód albo używać do słodzenia napojów. Syrop z kwiatów mniszka jest bardzo korzystny dla zdrowia. Wspomaga leczenie przewlekłych nieżytów jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Aby przygotować syrop z mniszka lekarskiego, potrzebne są świeże kwiaty tej rośliny. Nie jest bez znaczenia czas pozyskiwania kwiatów. Syrop najczęściej przygotowuje się w okolicach maja, kiedy kwiatów jest pod dostatkiem i są już na tyle dojrzałe, aby nie były gorzkie. A jak sporządzić syrop z mniszka lekarskiego? Zobaczcie w galerii.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Syrop z mniszka lekarskiego. Na co warto go stosować i jak go zrobić - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany