Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symulator starości - łódzcy urzędnicy uczyli się empatii i zrozumienia

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
W budynku przy ul. Tuwima 10, odbyło się szkolenie urzędników, którzy mieli okazję wcielić się w rolę seniora przy pomocy symulatora starości.

Nauka empatii i zrozumienia

Symulator starości to urządzenie składające się z wielu elementów, które mają za zadanie ograniczyć funkcje poznawcze i motorykę. Imituje zmiany, które dotyczą osób starszych tj. zmian, które powstają w wyniku procesu starzenia.

Jednymi z tych elementów są gogle, które imitują zaćmę oraz słuchawki ograniczające słuch. Zakładane są ograniczniki na ręce nogi oraz kołnierz, który symuluje sztywność karku, przez co osoby nie mogę wykonać pełnego zakresu ruchu. W skład symulatora wchodzi również kamizelka, która imituje obciążenie kręgosłupa, a poprzez odpowiednie obciążenie z przodu można wywoływać przygarbienie, czyli zauważalne wśród seniorów charakterystyczne pochylenie do przodu.

- Uczestnicy byli bardzo poruszeni tym, co przeżyli podczas symulacji. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego, ile trudności może sprawić zejście ze schodów, wypełnienie formularza czy rozmowa telefoniczna z urzędnikiem. - opowiada Radosław Kucharek, organizator szkolenia.

Symulacja została przeprowadzona wśród łódzkich urzędników nie bez powodu. Jak informują organizatorzy szkolenia, celem było uwrażliwienie urzędników na potrzeby seniorów.

- Nic tak nie poprawia zrozumienia dla danej osoby, jak doświadczenie tego, co dana osoba odczuwa na co dzień. Jeżeli urzędnicy doświadczą tych ograniczeń, z którymi zmagają się seniorzy, to być może spojrzą też trochę inaczej na niektóre zachowania starszych mieszkańców Łodzi. - opowiada Radosław Kucharek, organizator szkolenia.

Jak informuje Celina Maciejewska, rzecznik ds. seniora, projekt nie powstał bez powodu. Pojawiały się głosy, że seniorzy nie odnajdują się w strukturze urzędu, że są traktowani bez empatii i bez cierpliwości, często też pojawia się lęk wśród seniorów przed urzędem.

- We wstępnych badaniach przed projektem seniorzy nie skarżyli się na bariery architektoniczne, ale na takie podstawowe potrzeby jak poszanowanie godności czy cierpliwość. Przed realizacją projektu badane były również stereotypy na temat starości i często pojawiały się opinie, że seniorzy są marudni i złośliwi. Nasza symulacja skutecznie zdementowała te stereotypy wśród urzędników i pozwoliła zrozumieć, niektóre zachowania seniorów. - mówi Celina Maciejewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany