Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeży chlebek z hipermarketu. Z głęboko mrożonego ciasta...

(kz)
Pieczywo z ciasta głęboko mrożonego sprzedają prawie wszystkie markety. Jednak zastrzeżenia budzi przede wszystkim Lidl, który ukrywa, jak produkowane są chrupiące bułeczki.
Pieczywo z ciasta głęboko mrożonego sprzedają prawie wszystkie markety. Jednak zastrzeżenia budzi przede wszystkim Lidl, który ukrywa, jak produkowane są chrupiące bułeczki. Maciej Stanik
Po pachnące, świeże i ciepłe jeszcze chleby przychodziło się kiedyś do małych, osiedlowych, mechanicznych piekarni. Dziś takie pachnące pieczywo sprzedają w... hipermarketach. Budzi to ogromne emocje, a internet pełen jest ataków na sklepy sprzedające gorące bułeczki, które wcześniej, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, leżały głęboko zamrożone w lodówce.

Według analityków polskiego rynku pieczywa, już co dziesiąty chleb i bułka pochodzą z ciasta wcześniej głęboko zamrożonego. W sklepach są tylko specjalne piece pozwalające na szybkie dokończenie wypieku, tak by kupujący był przekonany, że kupuje świeży produkt. Prawda jest inna. Ciasto jest zarabiane w fabryce pieczywa. Potem, w zależności od technologii, od razu mrożone lub poddawane wstępnej fermentacji. Czasem częściowo podpiekane. Potem jest mrożone aż do temperatury minus 70 st. Celsjusza. W tej postaci trafia do sklepów lub małych piekarni, gdzie jest kończony proces pieczenia. Wszystko dzieje się automatycznie, a na ladę trafia pachnący, ciepły aromatyczny chleb, bułka, ale także pączek lub inne ciastko.

Wiesz, co jesz

Kupujący ma prawo wiedzieć, co dostaje. Dlatego przepisy nakazują szczegółowo, jak mają być podawane informacje o sposobie wyprodukowania pieczywa. W rozporządzeniu ministra rolnictwa z 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych mowa jest o tym, że pieczywo niepakowane powinno być dokładnie oznaczone na stoisku i podane wszystkie jego składniki. W przypadku foliowanego, wystarczy jeżeli opis będzie na opakowaniu. Za łamanie tych przepisów grożą kary finansowe.

Pieczywo w hipermarkecie

W prawie wszystkich łódzkich hipermarketach znajdziemy pieczywo z ciasta głęboko mrożonego. W Biedronce, Tesco i innych bez wysiłku zauważymy właściwe oznaczenie. Duże napisy na stoiskach nie pozwalają na pomyłkę. Możemy wybrać dopiero co podgrzane ciepłe bułeczki z mrożonego ciasta, albo tradycyjnie wypiekane. Inaczej jest w Lidlu. Tu w oczy rzuca się wielka witryna z atrakcyjnie wyglądającymi produktami piekarniczymi. Jak dobrze poszukać, znajdziemy informację na bocznej ściance, gdzie podano, że te wszystkie pachnące wyroby są z ciasta głęboko mrożonego. Gorzej jest z informacją o tym, co zawierają smakowicie wyglądające chleby, bułki i ciastka. Na dwóch niewielkich kartkach na ciemnym tle, małą, zaledwie trzymilimetrową czcionką wypisane są wszystkie oferowane produkty i ich skład. Nie sposób tego odczytać. Pracownicy stoisk odmawiają zaś udostępnienia ulotki z informacją. Sprawdziliśmy, że tak samo jest w Lidlu przy ul. Przybyszewskiego, Dąbrowskiego i Drewnowskiej.

Co ukrywa Lidl

Sfotografowaliśmy ulotkę z opisem pieczywa oferowanego w Lidlu. Odczytaliśmy skład oferowanych produktów i przestaliśmy się dziwić, że sklep go ukrywa. Bo jeżeli zwykła bułka pszenna zawiera fosforan wapnia, diglicerydy, chlorek wapnia, emulgatory, stabilizatory, to już od samego czytania odechciewa się jeść. A jak sprawdzi się skład ciasta francuskiego nadziewanego kiełbasą, czyli hot doga, to dowiadujemy się, że oprócz mięsa zawiera ono mleczan, azotyn i benzosan sodu, sorbinian potasu, modyfikowaną skrobię ziemniaczaną, a także liczne enzymy, takie jak alfa amylazę, amyloglukozydazę, oksydazę itp., to chce się jak najdalej uciekać od takich smakołyków.

Niech się wytłumaczą

Anna Biskup, PR manager z Lidl Polska, przekonuje, że informacja, iż chrupiące pieczywo z pieca pochodzi z mrożonego ciasta, niemożliwa jest do powieszenia na froncie stoisk, bo wówczas znalazłaby się na wysokości stóp klientów lub nad ich głowami i tylko dlatego jest z boku stoiska. Tłumaczy też nieczytelność ulotek ze składem pieczywa przekonując, że wielkość czcionki jest podyktowana koniecznością umieszczenia dużej ilości informacji na ograniczonej powierzchni. Potwierdza, że sklepy nie udostępniają dodatkowych ulotek z informacjami o składzie pieczywa, chociaż nie wyjaśnia, dlaczego takich się nie drukuje.

Broni też jakości pieczywa.

– Proces mrożenia nie zmienia składu ani nie ma negatywnego wpływu na wartości odżywcze produktu – przekonuje Anna Biskup.– Wśród naszych dostawców znajdują się najwięksi polscy producenci pieczywa do odpieku. (...) Chleb i bułki pochodzą w większości od polskich dostawców, a ciastka i wytrawne przekąski – od europejskich producentów – wyjaśnia.

Czy to jest bezpieczne

Pozostaje do wyjaśnienia najważniejsze, czy te chrupiące bułeczki, ciepłe chleby, smakowite przekąski są bezpieczne dla naszego zdrowia, skoro jest w nich tak wiele substancji obcych tradycyjnemu pieczywu?

Doktor inżynier Małgorzata Sobczyk z Wydziału Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która badała tego typu pieczywo, nie ma żadnych zastrzeżeń co do stosowania dodatkowych substancji w pieczywie z ciasta głęboko mrożonego lub tylko podpiekanego, a później dopiekanego w sklepie. Uważa, że stosowane substancje nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.

– Tego pieczywa nie dyskwalifikuje też smak, gdy jest świeżo wyjęte z pieca – wyjaśnia. – Badania, jakie przeprowadziłam, dowodzą, że jest ono jednak pod każdym względem gorsze od produktów tradycyjnego wypieku. Ale mechanizmy rynkowe powodują, że wypiera ono klasyczne produkty piekarnicze. Ostateczna decyzja, jakie pieczywo wybierzemy, zależy od nas samych. Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne, domowe wypieki, w których oprócz mąki, wody, soli, ziół oraz drożdży lub własnoręcznie wyprodukowanego zakwasu nie ma żadnych substancji dodatkowych. One wiedzą, co jedzą.

W ciągu roku wyrzucamy żywność o wartości 400 mld dolarów:

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl
Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany