MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja Rady Miasta w Kielcach. Ślubowanie radnych i prezydentki, Agaty Wojdy. Zapis transmisji

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 12 lat
Na pierwszej w tej kadencji sesji Rady Miasta w Kielcach, która rozpoczęła się we wtorek, 7 maja o godzinie 10 ślubowanie złożyli nowi radni. W Kielcach jest ich 25. Wybrany został przewodniczący Rady Miasta oraz jego zastępcy. Zaprzysiężona została także nowa prezydentka Kielc, Agata Wojda.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Kielcach. Ślubowanie radnych

Zobacz zapis transmisji na żywo z sesji

Radny senior Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął we wtorek pierwszą sesję Rady Miasta Kielce. Wprowadzono sztandar miasta i odegrano hymn Kielc.

Jan Czyżewski, przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Kielcach wręczył zaświadczenia o wyborze na radnych. Radni podchodzili po odbiór alfabetycznie.

Radny Marcin Chłodnicki nie pojawił się na sesji i nie odebrał zaświadczenia. Poinformowano, że jest chory.

Agata Wojda odebrała zaświadczenie o wyborze na prezydenta Kielc. Zebrani przyjęli wręczenie dokumentu oklaskami.

Następnie rozpoczęło się ślubowanie radnych. Jarosław Karyś odczytał Rotę ślubowania. Każdy z radnych podchodził do mikrofonu i wypowiadał słowo "ślubuję". Niektórzy dodają "tak mi dopomóż Bóg". Ślubowanie złożyło 24 radnych.

Radni przegłosowali porządek obrad pierwszej sesji. Rozpoczął się wybór przewodniczącego Rady Miasta Kielce. Pierwszym kandydatem jest Karol Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej. Zarekomendował go Michał Piasecki, szef Klubu Radnych KO. I tu niespodzianka, bo jest jedynym kandydatem.

Radni zgłosili kandydatów do Komisji Skrutacyjnej. W jej skład weszli:

  • Natalia Rajtar z Prawa i Sprawiedliwości,
  • Kamila Wojda Misiuda z Koalicji Obywatelskiej,
  • Dariusz Gacek z Przyjaznych Kielc.

Przewodniczący ogłosił 15 minut przerwy na ukonstytuowanie się Komisji Skrutacyjnej.

Wybory nowego przewodniczącego Rady Miasta Kielce

Po przerwie Komisja Skrutacyjna wybrała przewodniczącego. Została nim Natalia Rajtar. Wyjaśniła radnym, jak wygląda tajne głosowanie. Radni byli wyczytywani alfabetycznie, głosowali za parawanem. Kartki z głosami wrzucali do urny. Po zakończeniu się głosowania nad wyborem przewodniczącego Rady Miasta Kielce, Jarosław Karyś ogłosił przerwę 15-minutową na liczenie głosów.

Po przerwie ogłoszono wyniki głosowania. Karol Wilczyński został nowym przewodniczącym Rady Miasta Kielce. 19 radnych było za, 5 wstrzymało się od głosu.

Ten wynik to zobowiązanie, aby praca układała się harmonijnie. Pokazuje, że głosowanie było ponad podziałami

- powiedział Karol Wilczyński dziękując radnym za wybór.

Agata Wojda, nowa prezydentka Kielc złożyła ślubowanie

W kolejnym punkcie obrad prezydentka Kielc, Agata Wojda złożyła ślubowanie wobec radnych:

Ślubuję dochować wierności prawu, a powierzony mi urząd będę sprawić tylko dla dobra i pomyślności mieszkańców

Agata Wojda zabrała głos już jako prezydentka Kielc. - Wygranie wyborów to olbrzymia satysfakcja, że ktoś nas docenił. To ważny moment, ale i chwila refleksji. Gdy żegnaliśmy się w ostatniej kadencji, to dominowało uczucie ulgi, że to już koniec. Bardzo bym chciała, żeby za 5 lat nie żegnano nas z poczuciem ulgi, że wreszcie kończymy. Rada zmieniła się pokoleniowo, młodzi ludzie inaczej widzą już działanie w polityce. Chciałabym, aby panował tu szacunek, takie słowo klucz do sobie, mieszkańców, urzędników.

Zapowiedziała, że chce budować żłobki, przestrzenie, które będą wizytówką miasta, drogi nie będą pełne dziur, a większość mieszkańców przesiądzie się do miejskiej komunikacji.

- Czekają nas też ambitne cele, muszę dobrać ludzi do ich realizacji, aby niczego nie przegapić - dodała nowa prezydentka.

Zapowiedziała, że w Kielcach będzie więcej dobrze płatnych miejsc pracy i powierzchni dla przedsiębiorców.

- Otwórzmy nowy rozdział dla Kielc, wiwat Kielce! - zakończyła Agata Wojda.

Wystąpienie przyjęto długimi oklaskami.

Zobaczcie, jak wyglądało ślubowanie Agaty Wojdy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Następnie głos zabrał poseł Artur Gierada, szef świętokrzyskich struktur Koalicji Obywatelskiej.

Chciałem podziękować wszystkim kandydatom na radnych i prezydenta za kampanię. Gdy słuchałem debat byłem podbudowany poziomem. Rozwój miasta jest dla was najważniejszy i mam nadzieję, że będziecie spełniać to, co obiecaliście w kampanii. Agata jest pierwszą prezydentką z wyborów bezpośrednich. Została nią nie dlatego, że jest kobietą, ale dlatego, że Kielce ma w sercu. Zawsze byłem gotowy jechać do Warszawy, gdy trzeba było pomóc Kielcom i tak nadal będzie.

- powiedział poseł.

Po tym wystąpieniu ogłoszono przerwę 15-minutową na przygotowanie się do wyboru wiceprzewodniczących Rady Miasta Kielce.

Po przerwie radni wprowadzili do porządku obrad uchwały dotyczące składu komisji Rady Miasta i ogłoszono godzinną przerwę w obradach.

Wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Kielce

Radni zgłaszają kandydatów na wiceprzewodniczących Rady Miasta. Jarosław Karyś zaproponował Marcina Stępniewskiego z PiS, Maciej Bursztein z klubu "Perspektywy" Annę Mazur- Kałużę, a Michał Piasecki z Kolacji Obywatelskiej Jarosława Machnickiego.

Powołano Komisję Skrutacyjną, która przeprowadzi tajne głosowanie.

Anna Mazur - Kałuża została wybrana wiceprzewodnicząca Rady Miasta w Kielcach. "Za" byli wszyscy obecni radni.

Na wiceprzewodniczącego wybrano także Jarosława Machnickiego. 18 radnych było "za" a 6 wstrzymało się od głosu.

Trzecim wiceprzewodniczącym został Marcin Stępniewski, 19 radnych było "za", 4 wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwko.

Wybór przedstawicieli do Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach

Koalicja Obywatelska zgłosiła do tego gremium radnego Kamila Żurka a Prawi i Sprawiedliwość radnego Wiesława Kozę. Maciej Jakubczyk zaproponował Macieja Burszteina ale ten odmówił i zgłosił Dariusza Gacka.
Radni zaakceptowali te kandydatury.

Pensja dla prezydentki

Przewodniczący Karol Wilczyński zaproponował zmianę porządku obrad i wprowadzenie do niego uchwały o wynagrodzeniu dla prezydentki, ponieważ kolejna sesja jest zaplanowana dopiero w czerwcu. Agata Wojda miałaby otrzymać 10 600 złotych pensji plus 3400 zł dodatku funkcyjnego, 4200 złotych dodatku specjalnego oraz dodatek za wysługę lat.

Zaproponowane wynagrodzenie zostało zaakceptowane przez 21 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie