Co z „zimnymi ogrodnikami” w maju 2024 r.? Czy będzie ochłodzenie lub przymrozki? Sprawdź, jakie są prognozy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Maj to miesiąc rozkwitu, ale w pierwszej połowie miesiąca zdarzają się mocne ochłodzenia.
Maj to miesiąc rozkwitu, ale w pierwszej połowie miesiąca zdarzają się mocne ochłodzenia. Katarzyna Laszczak
„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” to tradycyjne określenie ochłodzenia, które zwykle występuje w pierwszej połowie maja. To wielkie zagrożenie dla roślin, które w tym roku już ucierpiały w kwietniu. Czy czekają nas kolejne przymrozki? Sprawdź.

Spis treści

Co to są „zimni ogrodnicy”?

Maj to miesiąc rozkwitu, ale z możliwymi problemami – przede wszystkim cyklicznym ochłodzeniem, które tradycyjnie określa się jako „zimni ogrodnicy”. Zwyczajowa data to 12-15 maja, czyli imieniny Pankracego, Serwacego, Bonifacego oraz Zofii. W tym okresie mogą wystąpić nawet przymrozki, a stary ogrodniczy zwyczaj każe sadzić wszystkie ciepłolubne rośliny dopiero po „zimnej Zośce”, czyli po 15 maja.
Co ciekawe, wspomniani ogrodnicy nie mają ze sobą nic wspólnego, podobnie nie łączy się ich też z pogodą i klimatem. Patroni zostali przypisani do określenia ze względy na zbieżność kalendarza liturgicznego z występowaniem przymrozków – pisze Katarzyna Zawada w artykule o tradycji „zimnych ogrodników”.

Czy „zimni ogrodnicy” to tylko przesąd?

Okazuje się jednak, że „zimni ogrodnicy” to nie przesąd, ale trafna obserwacja przyrody, którą potwierdziły badania.
Materiał do badań został dostarczony przez Obserwatorium Astronomiczne w Krakowie i objął lata 1881-1980. Okazało się, że prawie każdego roku zdarzają się poważne ochłodzenia (spadek temperatury o więcej niż 10 ºC), które trwają kilka dni lub występują w kilkudniowych „blokach” rozdzielonych cieplejszymi dniami. Nie zawsze jednak wypadają dokładnie w dniach 12–15 maja, choć bardzo często trzymają się tych przysłowiowych dat. – podaje portal crazynauka. – Z analizy materiałów wynika, że fale majowych chłodów mogą tak naprawdę wystąpić w każdym dniu maja z prawdopodobieństwem wzrastającym od 1 do 12 dnia miesiąca, ale także kolejne dwa tygodnie mogą nieprzyjemnie zaskoczyć ogrodników.

To ochłodzenie jest związane z cyklicznym napływem zimnego, arktycznego powietrza, które może przynieść nawet przymrozki. Powinno się też wiązać z brakiem opadów, jednak w praktyce – coraz częściej przynosi deszcz. W mojej rodzinie od zawsze mówiło się o „mokrej Zośce”, choć to lokalne powiedzenie. Jest jednak i przysłowie „Na świętą Zofiję deszcz po polach bije”.

Co z „zimnymi ogrodnikami” w 2024 roku? Prognoza pogody na maj

W tym roku pogoda płata figle już od lutego, a wszyscy pamiętamy, jak dramatyczny przebieg miał kwiecień – z upałami, a następnie mrozami. Skutek jest taki, że jest znacznie bardziej zielono niż zwykle na początku maja, kwitną rośliny, które zakwitały pod koniec miesiąca, ale niestety wiele zostało zniszczonych przez przymrozki, a nawet połamanych przez śnieg. Ogrodnicy jeszcze nie otrząsnęli się po tej katastrofie, ale czy grozi kolejna? Zapowiedzi są nie najgorsze.
Obecnie w prognozach IMGW nie widać dużego ochłodzenia w maju, choć między 7 i 12 maja ma być niezbyt ciepło. Maksymalna temperatura ma wynieść 10-13 st. C, natomiast minimalna od 2 do 7 st. C oraz 0 st. C w Tatrach (z możliwym spadkiem do -1 st. C właśnie w górach). W kolejnym tygodniu, czyli 13-19 maja, ma być cieplej. Zapowiadane temperatury maksymalne to 13-18 st. C, a minimalne 8-14 st. C, jedynie w Tatrach początkowo ma być zimniej. Każdy następny tydzień ma być cieplejszy. Może „zimnych ogrodników” mamy już za sobą? Jednak trzeba zachować czujność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom