reklama

Święto Niepodległości w Łodzi: parada, piknik, flaga, kotyliony i msza

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Zaktualizowano 
W poniedziałek 11 listopada w Łodzi odbędą się ob­chody Narodowego Święta Niepodle­głości. Zaczną się o godz. 10 mszą w katedrze, a zakończą o godz. 17.30 fajerwerkami.

O godz. 10.30 rozpocznie się w katedrze msza w intencji Ojczyzny, którą odprawi abp Grzegorz Ryś. Po jej zakończeniu, o godz. 11.45 rozpoczną się uroczystości państwowe przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie zmiana waty honorowej. przemówienie wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau, salwa honorowa i defilada oddziałów.

Po zakończeniu tych uroczystości, ok. godz. 13.15 spod katedry wyruszy przemarsz organizowany przez NSZZ„Solidarność”. Jego uczestnicy przejdą ul. Piotrkowską i Traugutta pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, pod którym złożą kwiaty.

Z kolei Urząd Miasta Łodzi zaprasza od godz. 13 do pasażu Schillera gdzie mieszkańcom będą rozdawane biało-czerwone kotyliony. Przygotowano ich około 11 tysięcy. W pasażu zjawią się także członkowie grup rekonstrukcyjnych m.in. Legionistów Józefa Piłsudskiego, Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i żołnierze Wojska Polskiego z 1939 r. O godz. 14 zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą łodzian walczących o niepodległość przy ul. Piotrkowskiej 104. Później wszyscy wyruszą ul. Piotrkowską, pl. Wolności, ul. Nowomiejską i Ogrodową na Rynek Manufaktury. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego będą nieść 123-metrową biało-czerwoną flagę.

Na Rynku Manufaktury od godz. 11 do 17.30 będzie się odbywał IXPiknik Niepodległościowy. Rozpocznie go przemarsz i koncert orkiestry dudziarzy „Pipes&Drums” z Częstochowy, po którym na scenie wystąpi Chór Dziecięcy Miasta Łodzi z patriotyczno-niepodległościowym repertuarem. Swoje ekspozycje na rynku mieć będą jednostki wojskowe, policyjne i grupy rekonstrukcji historycznej. Będzie można oglądać z bliska wyposażenie, pojazdy wojskowe i repliki broni. Na rynku będzie stał także oryginalny amerykański czołg M4 Sherman z czasu IIwojny światowej. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentują m.in. pokaz szermierki na bagnety i szable (o godz. 12.15 i 13.20), pokaz musztry i działania sprzętu łączności polowej. Na uczestników będzie czekać gorąca, wojskowa grochówka. O godz. 15 na rynek bryczką wjedzie marszałek Piłsudski, którego powita prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i wszyscy odśpiewają hymn państwowy. Zaś o godz. 16 harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej rozpalą na rynku ognisko i będą śpiewać pieśni patriotyczne i harcerskie. Całą imprezę zakończy pokaz biało-czerwonych fajerwerków.
Harcerze będą nieść ul. Piotrkowską 123 metrową bialo-czerwoną flagę.

FLESZ: Zmiany przepisów: pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
dikons

Wszystko wam przeszkadza? Moim zdaniem impreza została zorganizowana wzorowo. Pokaz? Dawno nie widziałem tak dobrego. Też prawa, że tym pokazem przyciągnęli ludzi - my też lubimy takie klimaty.

H
Hahhhahahh LOL

Woohooo świętujemy niepodległość XD kraju który zarabia 500 euro miesięcznie w wiekszosci wooohooooo

A
A harcerze

tak niosą tę flagę i niosą;)

Dodaj ogłoszenie