Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święconka 2021. W kościele czy w domu? W których kościołach w Łodzi będzie święcenie pokarmów?

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W Wielką Sobotę w wielu kościołach zamiast pokropienia święconki wodą święconą, będzie błogosławieństwo znakiem krzyża. A w kilku nawet takiego święcenia nie będzie.Ta Wielkanoc będzie ponownie zupełnie inna od poprzednich. Zmieniają się bowiem – z powodu pandemii – zasady święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Dotychczas w kościołach ksiądz święcił koszyczki wypełnione jajkami, kiełbasą, chlebem, solą i pieprzem oraz barankiem z cukru we wnętrzu świątyni wodą święcona za pomocą kropidła. Często ze święconką przychodziły całe rodziny. Teraz będzie inaczej.W najważniejszym z kościołów w archidiecezji – bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki – święcenie w ogóle się nie odbędzie. Zamiast tego parafia zachęca do pobłogosławienia przygotowanej święconki  w domach przez ojca rodziny z wykorzystaniem formuły zamieszonej na stronie internetowej katedry.  A jak będzie w innych parafiach?
W Wielką Sobotę w wielu kościołach zamiast pokropienia święconki wodą święconą, będzie błogosławieństwo znakiem krzyża. A w kilku nawet takiego święcenia nie będzie.Ta Wielkanoc będzie ponownie zupełnie inna od poprzednich. Zmieniają się bowiem – z powodu pandemii – zasady święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Dotychczas w kościołach ksiądz święcił koszyczki wypełnione jajkami, kiełbasą, chlebem, solą i pieprzem oraz barankiem z cukru we wnętrzu świątyni wodą święcona za pomocą kropidła. Często ze święconką przychodziły całe rodziny. Teraz będzie inaczej.W najważniejszym z kościołów w archidiecezji – bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki – święcenie w ogóle się nie odbędzie. Zamiast tego parafia zachęca do pobłogosławienia przygotowanej święconki w domach przez ojca rodziny z wykorzystaniem formuły zamieszonej na stronie internetowej katedry. A jak będzie w innych parafiach? Archiwum EI
W których kościołach w Łodzi będzie święcenie pokarmów? W Wielką Sobotę w wielu kościołach zamiast pokropienia święconki wodą święconą, będzie błogosławieństwo znakiem krzyża. A w kilku nawet takiego święcenia nie będzie np. w łódzkiej katedrze.

Czy można iść ze święconką?

Ta Wielkanoc będzie ponownie zupełnie inna od poprzednich. Zmieniają się bowiem – z powodu pandemii – zasady święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Dotychczas w kościołach ksiądz święcił koszyczki wypełnione jajkami, kiełbasą, chlebem, solą i pieprzem oraz barankiem z cukru we wnętrzu świątyni wodą święcona za pomocą kropidła. Często ze święconką przychodziły całe rodziny. Teraz będzie inaczej.

W najważniejszym z kościołów w archidiecezji – bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki – święcenie w ogóle się nie odbędzie. Zamiast tego parafia zachęca do pobłogosławienia przygotowanej święconki w domach przez ojca rodziny z wykorzystaniem formuły zamieszonej na stronie internetowej katedry.

To samo proponuje parafia św. Teresy i św. Jana Bosko przy rondzie Solidarności.

W których kościołach święcenie pokarmów?

Z kolei w kościele pw. Przemienienia Pańskiego na Górnej święcenie pokarmów ma się odbyć na zewnątrz kościoła.

Parafia św. Jana Ewangelisty przy ul. Kazimierza Odnowiciela święcenie pokarmów będzie w reżimie sanitarnym – na stronie internetowej parafia pisze: „Do tej pory święcić pokarmy przychodziły całe rodziny z dziećmi. W związku ograniczeniami epidemicznymi niech przyjdzie jedna osoba z rodziny.”

W parafii pw. Najświętszej Eucharystii przy ul. Popiełuszki na Retkini święcenie pokarmów odbędzie na dworze co pół godziny. Wierni nie będą stawiać koszyczków na stołach, ale mają stanąć przed wejściem głównym do kościoła trzymając koszyczki w rękach z zachowaniem odległości między sobą.

W niektórych z łódzkich kościołów księża zamiast święcić pokarmy woda święconą, ze względu na to, że koronawirus przenosi się właśnie droga kropelkową, ogranicza się do błogosławieństwa pokarmów za pomocą znaku krzyża.

Różne rozwiązania dotyczące święcenia pokarmów w różnych parafiach są związane z tym, że nie ma jednoznacznych wytycznych wydanych przez kurię archidiecezjalną. Zalecenia są bowiem tylko takie: „Kuria Archidiecezji Łódzkiej informuje, że podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić w gronie rodzinnym. Możliwe jest także organizowanie błogosławienia pokarmów w kościołach z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany