Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium ZOO Łódź - święto zwierzaków i ich opiekunów

Magdalena Jach
Magdalena Jach
mat.pras.Zoo Orientarium Łódź
We wtorek, 4 października, obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Misją ogrodów zoologicznych na całym świecie jest ochrona zagrożonych gatunków. Hodując je i rozmnażając w zoo dajemy im szansę na przetrwanie w naturze. Wybrane osobniki trafiają do półotwartych rezerwatów, a ich potomstwo zasila populacje w miejscu naturalnego występowania.

Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium ZOO Łódź
Święto zwierzaków i ich opiekunów

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Była to okazja, by przypomnieć, że w łódzkim Orientarium Zoo mieszka w tej chwili aż 550 gatunków różnorodnych zwierząt z całego świata. Kilkudziesięciu pracowników codziennie dba o nie, by dać im szanse na przetrwanie.
– Na naszych oczach wymierają kolejne gatunki. To w głównej mierze wina działalności człowieka - podkreśla Tomasz Jóźwik z Orientarium ZOO Łódź. - Nie możemy i nie chcemy na to patrzeć bezczynnie. W naszym ogrodzie żyją gatunki krytycznie zagrożone, m.in. orangutany sumatrzańskie. Staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, stąd projekt Orientarium. Dzięki temu możemy przyczynić się do przetrwania tych zwierząt w naturze.
Dlatego tak ważna jest rola opiekunów. Łodzianie, podobnie jak ich koledzy po fachu w ogrodach zoologicznych na całym świecie, pracują z miłości do zwierząt, ale też mają poczucie misji.
– Praca opiekuna wymaga wielu umiejętności - zdradza Paweł Ciesielski, opiekun zwierząt. - Tworzymy zabawki dla zwierząt, zmieniamy wystrój na ich wybiegach. Jesteśmy prywatnymi kucharzami naszych podopiecznych. Codziennie przygotowujemy dla nich odpowiednią dawkę pokarmu. Dbamy, by na wybiegach i w sypialniach było czysto. Bywamy ogrodnikami i podlewamy rośliny rosnące w ich rezydencjach. Jesteśmy także pielęgniarzami i gdy trzeba podajemy naszym podopiecznym leki. Wszyscy posiadacze psów czy kotów wiedzą, jak trudno przemycić tabletkę pupilowi. Wyobraźcie sobie, że taką samą trzeba podać na przykład lwu. Każdego dnia doglądamy naszych zwierząt i prowadzimy obserwacje. Do naszych obowiązków należy również trening medyczny, który ułatwia nam obsługę i współpracę. Dzięki temu my jesteśmy bezpieczni, a zwierzaki czują się komfortowo.

Ty też możesz wesprzeć ginące gatunki
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) chce zwrócić uwagę na to, że nawet wybór karmy dla naszych pupili może mieć wpływ na los zwierząt ukrytych pod powierzchnią wody. Ich przyszłość jest bardzo niepewna. Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych, problem ten dotyczy już ponad 1/3 stad ryb na świecie, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. To od dzisiejszych decyzji każdego konsumenta zależy przyszłość oceanów i ich mieszkańców. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy ryby użyte do produkcji karmy dla zwierząt, pochodzą ze zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska połowów.
Więcej informacji: www.msc.org/pl/karma-dla-twojego-pupila-moze-chronic-oceany.
Orientarium ZOO Łódź - PomagaMY!
Orientarium ZOO Łódź chroni gatunki wymierające nie tylko poprzez ich hodowlę, ale włącza się także do ich czynnej ochrony w środowisku naturalnym. Goście łódzkiego ogrodu mogą dobrowolnie dopłacić do każdego biletu wstępu złotówkę. Zebrane w ten sposób fundusze są regularnie przekazywane na rzecz organizacji ratujących zagrożone gatunki w przyrodzie:
-Red Panda Network (RPN) – organizacji zajmującej się badaniami i monitoringiem dzikich populacji pandy małej oraz prowadzącej szereg projektów dedykowanych ratowaniu tych zwierząt w naturze (np. zakup sieci antykłusowniczych czy zakup sadzonek bambusa do odtworzenia lasów, w których pandy żyją)
-The Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) – Organizacja m. in. konfiskuje nielegalnie pozyskane orangutany, prowadzi centrum kwarantanny, które umożliwia powroty tych zwierząt do natury oraz monitoruje dzikie i reintrodukowane populacje orangutanów sumatrzańskich w naturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany