Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Cukrzycy. Zmiany są łatwiejsze niż myślisz...

opr. (jed)
Polskapresse
Cukrzyca to choroba uznana za schorzenie cywilizacyjne, podobnie jak nadciśnienie i choroby serca. Zapadalność na nią rośnie, ponieważ na całym świecie ludzie coraz gorzej się odżywiają i mniej ruszają. Dziś, 14 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. To okazja, żeby przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że ponad 70% przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2 można by opóźnić, a nawet uniknąć ich wystąpienia (po zdiagnozowaniu można nawet wyleczyć się z tej choroby lub powstrzymać jej rozwój), dzięki stosowaniu zasad zdrowego stylu życia. Oznaczałoby to, że do 2035 roku populacja diabetyków zmniejszyłaby się o 150 milionów osób.

Ekspert w dziedzinie leczenia cukrzycy, prof. Magdalena Olszanecka – Glinianowicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością proponuje, by na początek przyjrzeć się swojemu stylowi życia.

- Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany, spróbuj przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu trybowi życia – przekonuje diabetolog. - Przyznaj się przed samym sobą do zaniedbań i nawet najbardziej niewinnych błędów dietetycznych.

Polska Gruzja gdzie mecz, gdzie transmisja na żywo, gdzie obejrzeć

Drugi krok to modyfikacji diety polegająca na drobnych zmianach. Żadna gwałtowna zmiana nie przyniesie długotrwałych efektów, bo zniechęci do kolejnych wyzwań. W pierwszej kolejności postaraj się obniżyć kaloryczność spożywanych dań. Zacznij od prostych kroków – wybierz chudy twaróg zamiast półtłustego, zastąp tłuste sosy ich nieco lżejszą wersją. Jeśli do tej pory jadłeś głównie smażone w głębokim tłuszczu potrawy, spróbuj chociaż kilka razy w tygodniu upiec lub przyrządzić na grillu ulubione mięso. Do zabielenia zupy nie musisz używać śmietany o wysokiej zawartości tłuszczu – w tej roli świetnie sprawdzi się też jogurt naturalny. Za pomocą tych drobnych, prostych zmian będziesz w stanie efektywnie zarządzać kaloriami. Dzięki temu wartość energetyczna spożywanych dań znacznie się obniży, a walory smakowe zostaną zachowane. Zbilansowane posiłki sprawią, że nie będziesz miał problemów z gwałtownymi skokami poziomu glukozy we krwi, które są jednym z największych problemów diabetyków.

Po trzecie – zadbaj o regularność posiłków

Niejedzenie śniadań i długie przerwy między posiłkami skutkują często wzmożonym apetytem i przesadnym objadaniem się wieczorami, kiedy pośpiech i napięcie, towarzyszące nam w ciągu dnia, ustępują. Po południu metabolizm zaczyna stopniowo spowalniać, maleje też nasza aktywność fizyczna, dlatego ciężkostrawne, wysokokaloryczne posiłki w tym czasie są zbyt dużym obciążeniem dla organizmu, który nie ma możliwości spalenia „nadprogramowych” kalorii. Ponadto takie potrawy powodują znaczny wzrost poziomu cukru we krwi, którego tak obawiają się chorzy na cukrzycę. Spożywanie w ciągu dnia kilku zbilansowanych posiłków w odstępach 3 – 4 - godzinnych sprawi, że nie poczujemy wieczorem tzw. „wilczego apetytu” i nie będziemy sięgać po przypadkowe przekąski. Jeżeli jednak poczujemy głód pomiędzy wyznaczonymi posiłkami, wypijmy szklankę wody lub zjedzmy warzywo (np. surową marchewkę, pomidora czy paprykę). Uważajmy tylko na owoce. Traktujmy je jako osobny posiłek, np. drugie śniadanie. Diabetycy powinni ich unikać w godzinach wieczornych, ponieważ przyczyniają się do wysokich stężeń glukozy we krwi na czczo.

Po czwarte – rozsądnie wybieraj słodkie produkty
To naturalne, że Twój organizm potrzebuje słodkich smaków. Jeśli prowadzisz zdrowy, aktywny tryb życia, który obejmuje racjonalną, zrównoważoną dietę i regularne ćwiczenia fizyczne, nie musisz przesadnie kontrolować wrodzonego upodobania do słodyczy. Wystarczy robić to w rozsądny sposób. Z pomocą przychodzą produkty zawierające niskokaloryczne substancje słodzące, potocznie zwane słodzikami. Są one dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają zaspokojenie naturalnej potrzeby słodkiego smaku, nie dostarczając zbędnych kalorii i nie wpływając na stężenie glukozy. W dłuższej perspektywie, o ile nie będziesz wynagradzać sobie zaoszczędzonych kalorii konsumowaniem dodatkowych posiłków, masz nawet szansę na utratę zbędnych kilogramów. Pamiętaj jednak, aby tego typu produkty spożywać również w rozsądnych ilościach, jako element zbilansowanej diety.

Po piąte – ruszaj się! Na zdrowie
Być może jesteś jedną z wielu osób chorych na cukrzycę typu 2, która obawia się, że zwiększony wysiłek fizyczny może zaszkodzić powodując hipoglikemię. Niesłusznie. Jeśli przed aktywnością fizyczną dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów w postaci zbilansowanego posiłku, nie będziesz musiał martwić się o nagły spadek poziomu glukozy we krwi. Wybieraj niezbyt męczące formy ćwiczeń, takie jak: rekreacyjna jazda na rowerze, spacery czy nordic walking. Wystarczy pół godziny dziennie. Pamiętaj, że odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny korzystnie wpłynie nie tylko na Twoje samopoczucie czy wagę, lecz także na stężenie cukru we krwi.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Substancji Słodzących (ISA) wspiera obchody Światowego Dnia Cukrzycy publikując na swojej stronie internetowej specjalnie przygotowaną animację, serię przepisów na nieskolaloryczne potrawy oraz czat na Twitterze, w którym wezmą udział specjaliści w dziedzinie dietetyki i leczenia cukrzycy.

Więcej informacji na www.sweeteners.org/pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany