Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światło lekiem na jesienną apatię. Na zimową depresję cierpi do 6 procent populacji

(lb)
Światło słoneczne warunkuje stabilność rytmu biologicznego. Regulacja cyklu snu, gospodarki hormonalnej czy temperatury ciała jest wynikiem optymalnej ekspozycji na działanie naturalnych promieni.

Reakcja organizmu na ich brak objawia się bezsennością, trudnością w koncentracji, obniżoną aktywnością oraz pogorszeniem samopoczucia. Jak podaje American Academy of Family Physicians, na tak zwaną zimową depresję cierpi od 4 do 6 proc. ludzi na świecie. Kolejne 10 do 20 proc. osób jest zagrożona łagodną odmianą tej choroby.
W sezonie jesienno-zimowym niedobory słońca mogą być w pewnej mierze rekompensowane sztucznym światłem, o natężeniu dostosowanym do naszego funkcjonowania – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia. – W miejscach relaksu i odpoczynku, np. w salonie czy pokoju kąpielowym sprawdzi się ciepłe światło o temperaturze barwowej do 3 000 K.

– Przy wykonywaniu czynności wymagających maksymalnego skupienia oraz wytężonego wysiłku wzrokowego, zastosowanie znajdą źródła światła, charakteryzujące się białą, neutralną temperaturą barwową około 4 000 K oraz lampy generujące „chłodniejsze” światło sięgające 6 500 K – tłumaczy Maciej Gronert.

Istotną kwestią jest natężenie światła.W przestrzeni, w której pracujemy lub czytamy, najlepiej sprawdzi się światło o natężeniu co najmniej 500 lx.
Obok sprawnego operowania białym światłem, jednym z efektywnych sposobów walki z jesienną apatią jest koloroterapia. Ekspozycja na różne barwy pobudza organizm do działania i niweluje negatywne skutki afektywnej choroby sezonowej.
Barwa niebieska ułatwia koncentrację i uspokaja. Jest również przydatna w leczeniu stanów zapalnych. Zielona – odpręża i relaksuje. Polecana jest osobom borykającym się z przewlekłym stresem. Kolor pomarańczowy sprawdzi się przy uporczywych skurczach. Ma także działanie pobudzające i regenerujące. Czerwony natomiast wzmacnia organizm, może być stosowany już przy pierwszych objawach przeziębienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany