Świąteczne hity na Wielkanoc. Niezbędne i oryginalne

Magdalena Jach
Feliks Ponitka na święta wypieka 2,5-kilogramowe chleby oraz małe chlebki do żurku.
Święta tuż-tuż, a łodzianie w ferworze przygotowań biegają po sklepach i rynkach, aby zrobić jak najlepsze zakupy. Co cieszy się w tym roku szczególnym powodzeniem? Co przypadło klientom do gustu?

- Niezmiennie i tradycyjnie absolutnym hitem u nas pozostaje biała kiełbasa - mówi Zygmunt Śmiechowicz, prowadzący sklep mięsny przy Bałuckim Rynku.

- Jest ona niezbędna i to się nie zmienia. Zamawiamy jej cztery razy więcej niż na co dzień, a klienci średnio kupują 1,5 - 2 kilogramy, a zdarza się, że i 5 kg!

Większość z nas nie wyobraża sobie też świąt bez pasztetu. Jeśli nie robimy go sami, kupujemy - okazuje się, że najchętniej z zająca lub królika.

- U nas klienci już zamawiają nawet po kilkanaście chlebków do żurku - opowiada Feliks Ponitka, szef piekarni przy ul. Lutomierskiej.

- Każdy z gości przy stole musi przecież mieć własną miseczkę z chleba. Ale wielkim powodzeniem cieszą się też duże, 2,5-kilogramowe chleby. Wszystkie oczywiście są na naturalnym zakwasie.

Jeżeli chodzi o jajka, coraz większe wzięcie mają... już pomalowane. Można je kupić np. na łódzkich rynkach.

Młodzi nie mają czasu, zanika tradycja siadania razem i wspólnego dekorowania jajek - ubolewają babcie. Bo ich dorosłe wnuki, zagonione w pracy, potrafią zamówić nie tylko gotowe pisanki, ale i całe koszyki ze święconką. Dla tych, którzy jednak sami je przygotują, cukiernicy pieką tysiące malutkich babeczek - są drożdżowe, polane lukrem i posypane skórką pomarańczową. Każde dziecko natomiast już teraz, będąc z rodzicami czy dziadkami na zakupach, domaga się czekoladowego jajka albo zająca. Wybór jest przeogromny - różnych firm, w kolorowych opakowaniach, z niespodzianką lub nadziewane.

A osoby, które w Wielkanoc odwiedzają na cmentarzach groby swoich bliskich, w tym roku wybierają znicze nie tylko w kształcie jaj, ale i w kształcie zajączków.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Gwiazdy o przygotowaniach do świąt (autor Agencja TVN/x-news)