Stuletni tabor wciąż można oglądać w skansenie, młodszy wozi turystów po Puszczy Białowieskiej.

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zaktualizowano 
Białowiskie koleki leśne wożą dziś już tylko turystów. Kiedyś transportowano nimi drewno do tartaków.

Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku łączna długość torów kolejek leśnych w Puszczy Białowieskiej wynosiła ponad 120 km. Kolejki były wykorzystywane do transportu drewna z miejsc wyrębu do tartaku w Hajnówce. Pociągi zestawiano ze specjalnych wózków, na które wkładało się dłużycę, czyli ścięte i wstępnie obrobione w lesie pnie drzew. Takie liczące nawet kilkaset metrów składy ciągnięte były najpierw przez małe parowoziki, a następnie od lat 60. przez lokomotywy spalinowe. Transporty drewna z lasu trwały całymi godzinami, bo pociąg rozpędzał się najwyżej do 20 km/h w obawie o wykolejenie lub zgubienie dłużycy.
Rola kolejek leśnych w transporcie drewna malała wraz z rozwojem transportu samochodowego. Likwidowano kolejne odcinki torów, aż wreszcie w roku 1991 całkowicie zaprzestano transportu drewna kolejką. Początkowo groziła jej fizyczna likwidacja i pocięcie całego taboru na żyletki, ale na szczęście lokalni miłośnicy kolei do tego nie dopuścili. Po kilku latach bezruchu kolejka leśna znów wyruszyła na trasę, tyle że tym razem jako atrakcja turystyczna. Małe lokomotywki ciągną teraz po puszczańskich ostępach pociągi z wycieczkami. Dostępne są dwie trasy: Hajnówka-Topiło (11 km) i Hajnówka-Dolina Rzeki Leśnej (6 km). Powstał też skansen taboru na dawnej stacji Głuszec blisko polsko-białoruskiej granicy.

polecane: FLESZ: Czego nie można zabrać na pokład samolotu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

w Jeżowie też jest kolejka

Dodaj ogłoszenie