MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studia na czasie – popularne kierunki wśród młodzieży. Raport „Skok w dorosłość”

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwsza tura rekrutacji na uczelnie dobiega końca. Kiedy opadły emocje po maturach, absolwenci szkół średnich stanęli przed kolejną niełatwą decyzją – praca czy studia? A jeśli studia – to jakie? I choć część z nich wciąż rozpatruje różne scenariusze na życie, tegoroczni i przyszli maturzyści mają już w znakomitej większości zdefiniowaną wizję swojej przyszłości. Tak pokazuje raport „Skok w dorosłość” opracowany przez Instytut Badawczy IPC na zlecenie Politechniki Wrocławskiej.

Spis treści

Inwestycja, która ma procentować

Uczniowie, którzy planują studiować, wskazali swoje główne oczekiwania wobec studiów. Ponad połowa z nich (52,4 proc.) chce przede wszystkim zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w wybranej dziedzinie zawodowej. Studia mają dać im solidne fundamenty do dalszej kariery. Wygrywają te uczelnie, które zapewniają ambitny i wszechstronny program zajęć, a także umożliwiają zdobywanie wiedzy i doświadczeń poza granicami Polski.

– Podejmowanie decyzji o przyszłości zawodowej i wybór kierunku studiów nie jest procesem prostym i uniwersalnym. Niektóre osoby mają do tej decyzji bardzo solidne podstawy – dotychczasową edukację, tradycje rodzinne, dobry research wśród starszych znajomych czy rodzeństwa, kontakty z uczelniami. Jednak dla znacznej części młodzieży jest to całkiem przypadkowy wybór. Efektem jest niestety porzucanie (niekiedy nawet na pierwszym roku) wybranego wcześniej kierunku studiów – zaznacza prof. Anna Borkowska, prof. uczelni, psycholożka, wicedyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej.

Przeczytaj też: Ceny akademików znowu w górę. Uczelnie podnoszą koszty. Będzie drożej w roku akademickim 2024/2025, to już pewne

Popularność kierunków studiów w Polsce wynika jednoznacznie z dynamiki zmian na rynku pracy, atrakcyjności zarobków oraz prestiżu zawodowego. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakie zmiany zaszły w związku z pandemią. Dzięki możliwości pracy zdalnej rynek zatrudnienia z lokalnego przekształcił się w globalny. Ten trend potwierdzają wyniki badania Politechniki Wrocławskiej.

Wśród trzech grup kierunków studiów, które respondenci wskazują najczęściej, znalazły się te z obszaru ekonomii (22,6 proc.), administracji (19,6 proc.) oraz psychologii (18,5 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się natomiast kierunki turystyczno-sportowe, wojskowe i morskie oraz rolnicze i leśne.

Wybory tegorocznych maturzystów utrzymują kurs z zeszłego roku, gdzie na podium – według danych opublikowanych na gov.pl – znalazły się informatyka, psychologia i zarządzanie.

– Cieszy pragmatyczne podejście młodych ludzi do swojej przyszłości i budowanie planów na fundamentach kształcenia wyższego – mówi prof. Anna Borkowska. – Jednak motywacja do studiowania oparta jedynie na lepszej perspektywie zawodowej – a taką przywołało ponad 61 proc. respondentów – jest mało konkretna i może przynieść rozczarowanie. Dlatego tak ważna jest rola mentorów i autorytetów, którzy mogą wspierać młodych ludzi w bardziej precyzyjnym określeniu życiowych planów i wyborze kierunku kształcenia dopasowanego do ich predyspozycji, osobowości i zainteresowań. Studia to kilkuletnia przygoda, która powinna dawać satysfakcję z samorozwoju i zdobywania wiedzy.

Przyjazna uczelnia

W oczywisty sposób wybór kierunku studiów wpływa na decyzje o uczelniach, na których przyszli studenci chcą kontynuować edukację. Istotnym czynnikiem decydującym jest oczywiście renoma uczelni, bogaty program zajęć oraz rozpoznawalna kadra. Jednak, jak pokazuje raport z badania „Skok w dorosłość”, młodzi ludzie opierają swoje wybory również w dużej mierze na praktycznych udogodnieniach.

Dla przyszłych studentów największe znaczenie ma lokalizacja uczelni (58,2 proc.). Na kolejnych miejscach ankietowani wskazali dostępność interesującego ich kierunku i programu studiów (46,6 proc.) oraz wysokie kwalifikacje kadr uczelni (30 proc.). Następnymi w kolejności istotnymi aspektami były infrastruktura kampusu, reputacja uczelni czy jej oferta sportowa.

Lipiec to okres publikacji oficjalnych list przyjętych na studia w roku akademickim 2024/25. Dla tych, którzy z różnych powodów nie złożyli dokumentów w pierwszym terminie, uczelnie pozostawiają otwarte drzwi w kolejnych turach naboru.

Badanie zlecone przez Politechnikę Wrocławską przeprowadzono w marcu i kwietniu 2024 r. Szczegółowe wyniki badania znajdują się w raporcie „Skok w dorosłość”. Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: inf. prasowa Politechniki Wrocławskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany