Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka Politechniki Łódzkiej w kosmicznej misji w bazie na Księżycu - zobacz, czym się zajmuje

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Studentka Politechniki Łódzkiej rozwija swoją pasję związaną z kosmosem, uczestnicząc w projektach docenianych przez międzynarodowe gremia. Zobaczcie, czym się zajmuje.

Studentka Politechniki Łódzkiej rozwija swoją pasję związaną z kosmosem, uczestnicząc w projektach docenianych przez międzynarodowe gremia.

Baza na Księżycu

Aleksandra Wilczyńska studiuje na Politechnice Łódzkiej, ale myślami często przebywa w kosmosie. Należy do zespołu Innspace, który tworzą studenci i absolwenci z różnych polskich uczelni. Ich projekty znajdują uznanie jury międzynarodowych konkursów. Ostatnio zespół Innspace zajął 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society z USA.

Projekt bazy 3D
Drużyna z Polski, w której pracowała nasza studentka, wykonała za pomocą druku 3D projekt bazy na Księżycu. Miał być on koncepcją realną do jej zmaterializowania, a nie fantazją z gatunku science fiction.

Baza Xors składa się z 4 modułów. Ich pokrycie grubą warstwą regolitu księżycowego za pomocą technologii druku 3D stanowiłoby dodatkową ochronę przed promieniowaniem.

Badania
Kluczową rolę w podtrzymywaniu warunków do życia w tej bazie odgrywają algi. Miks specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowy tlen dostarczają mikroglony uformowane jako panele naścienne. Zespół wykorzystał lampy emitujące światło widzialne, ale też podczerwone i UVA oraz UVB, żeby lepiej imitować światło słoneczne.

Polski zespół ulokował bazę na południowym biegunie Księżyca w pobliżu krateru Shackleton. Słońce oświetla to miejsce przez prawie cały czas, podczas gdy wnętrze krateru tonie w ciemnościach. Dzięki temu położeniu habitat ma dostęp do wody uwięzionej w postaci lodu na i pod powierzchnią Księżyca.

Aleksandra Wilczyńska, podobnie jak kilka osób z drużyny ma doświadczenie kosmiczne. Brała udział w najdłuższej w Polsce analogowej misji kosmicznej, organizowanej przez Analog Astronaut Training Center. Spędziła w habitacie 6 tygodni, realizując przy tym ciekawe eksperymenty. Prowadziła badania wzrostu roślin w warunkach stymulujących grawitację na Księżycu oraz… hodowlę karaluchów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane jako alternatywne źródło pożywienia. Wraz z załogą w ramach konkursu ,,Home on the Moon’’ stworzyła projekt szpitala Księżycowego ,,Alldream Lunar Institute”. Publikacje z tego projektu zostały zaprezentowane na The Mars Society Convention oraz 1st Online Global Moon Village Workshop & Symposium.

Zespół Innspace tworzą: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. Partnerem projektu Xors jest Hoya Lens Poland

W załączeniu zdjęcie Aleksandry Wilczyńskiej - Selfie w Analog Astronaut Training Center oraz kilka wizualizacji bazy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany