Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Łodzi przekonują do akcji #maska dla medyka. Wystarczy oddać swoją nieużywaną maskę do snorkelingu by pomóc

Kira Miler
Kira Miler
Studenci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego organizują zbiórkę masek do snorkelingu oraz zajmują się wydrukiem specjalnych adapterów umożliwiających zainstalowanie filtrów przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych. Chcą w ten sposób pomóc łódzkim medykom.

Kilka dni temu zbiórkę maskę do snorkelingu oraz wydruk adapterów rozpoczęli specjaliści z łódzkiego Bionanoparku, teraz chcą pomoc także studenci.

- Jako studenci Uniwerystetu Medycznego i przyszli lekarze czujemy się w obowiązku pomocy możliwie największej liczbie pracowników szpitali, dlatego też postanowiliśmy, równolegle ze zbiórką zorganizowaną przez Bionanopark, zachęcać łodzian do oddawania niepotrzebnych im teraz masek do snurkowania –wyjaśnia Jędrzej Gruchała, student Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Studenci chcą dotrzeć do jak największej liczby osób, które posiadają w swoich domach maski do snorkelingu i zechcą je nieodpłatnie przekazać by pomóc łódzkim medykom.
Nie wystarczy jednak zebrać maski, potrzebne są także adaptery umożliwiające zamontowanie specjalnych filtrów przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.

Studentom z Uniwersytetu Medycznego pomagają w tym celu koledzy z dwóch kół naukowych Politechniki Łódzkiej : SKN Miłośników Motoryzacji i SKN Skaner.

- Wykorzystując drukarki 3D dostępne na uczelni jak również te udostępnione przez osoby prywatne jesteśmy wstanie wydrukować nawet 60 takich adapterów na dobę - mówi Bartosz Opara, student Politechniki Łódzkiej.

Taka maska po zamontowaniu adaptera wraz z filtrami pozwala zabezpieczyć lekarza podczas pracy, chroniąc jednocześnie drogi oddechowe i spojówki. Dodatkowo ma szansę zastąpić tradycyjną maskę tlenową pacjentowi podłączonemu do urządzenia wspomagającego oddychanie. Takie maski nadają się do wielorazowego użytku . Można je poddać dezynfekcji, dlatego też są tak cennym zasobem dla walczących z wirusem.

Studenci zbierają również środki ochronny indywidualnej.
- Jak wszyscy doskonale wiemy, sytuacja jest wyjątkowa i trudna. Brakuje dosłownie wszystkiego od maseczek, przez rękawiczki do okularów ochronnych. Jeśli ktoś dysponuje tymi środkami może je przekazać za naszym pośrednictwem na rzecz szpitali i placówek ochrony zdrowia – dodaje Piotr Petryla, student Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Chętni chcący przekazać maski do snorkelingu lub środki ochrony indywidualnej mogą skontaktować się mailowo (e-mail: [email protected] ) lub zgłosić się do II Domu Studenckiego ,,Synapsa” przy ul. Strajku Łódzkich Studentów 1981r nr 2, w godzinach 7-22. Zbiórka prowadzona bezkontaktowo w wejściowej ,,śluzie” budynku.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany