Studenci Politechniki Łódzkiej medalistami Mistrzostw Świata w Pływaniu Lodowym

Magdalena Jach
Tomasz Józefiak
Tomasz Józefiak mat.pras. PŁ
Aleksandra Bednarek i Tomasz Józefiak zdobyli brązowe medale na czwartych Mistrzostwach Świata w Pływaniu Lodowym. Oboje studiują na Politechnice Łódzkiej.

Medaliści zimowego pływania z Politechniki Łódzkiej

W Mistrzostwach zorganizowanych w Głogowie przez International Ice Swimming Association (3-7 lutego) wzięło udział 300 zawodników z 30 krajów. O tytuł najszybszego pływaka zimowego na świecie rywalizowali na 12 dystansach w basenie utworzonym w wodach Odry o temperaturze 3°C. Aleksandra Bednarek zdobyła brązowy medal na 50m stylem klasycznym, a Tomasz Józefiak na 50m stylem grzbietowym. Startowali w kategorii wiekowej 18-24 lat.

- Cieszymy się, że możemy reprezentować Politechnikę Łódzką na arenie międzynarodowej i dziękujemy za możliwość łączenia studiów ze sportem i z życiem prywatnym – mówią pływacy. Oboje są na studiach magisterskich.

Ola Bednarek studiuje inżynierię biomedyczną (Wydział EEIA), jako pierwsza Polka sięgnęła po potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych. Pokonała wpław kanał Catalina i kanał La Manche oraz opłynęła Manhattan. Sukces sportowy osiągnęła niemal równolegle z ukończeniem studiów I stopnia na PŁ.

Tomasz Józefiak jest studentem matematyki stosowanej na specjalności zarządzanie ryzykiem w finansach (Wydział FTIMS). Jako sportowiec reprezentuje Politechnikę Łódzką na Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, pływaniu, biegach przełajowych, ergometrze wioślarskim i szachach. Na polu naukowym może pochwalić się stypendiami naukowymi: Santander Universidades oraz Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Odbył też międzynarodowe praktyki naukowe IAESTE na Uniwersytecie w Osijek w Chorwacji.