Stłuczenie czy czerniak?

Artykuł sponsorowany Sun&More
Swoje paznokcie, ręce, stopy oglądamy mniej lub bardziej uważnie codziennie. A czy dostrzegamy w nich jakieś zmiany w postaci czarnych lub brązowych kresek? Jeśli tak, to znak, że należy udać się do specjalisty na badania, bo może to być objaw rzadkiego raka skóry.

Główne objawy czerniaka paznokci

Czerniak, czyli rak skóry, pojawia się nie tylko w obrębie pieprzyków czy znamion na naszym ciele, ale jego postać zwana akralną występuje również pod paznokciami, na dłoniach i podeszwach. Jest to bardzo rzadki rodzaj (1-2% wszystkich przypadków czerniaka) i o ile rak skóry spowodowany jest zbyt silnym promieniowaniem UV, o tyle ta odmiana nie ma z tym wiele wspólnego. Naukowcy nie ustalili do końca przyczyny pojawienia się czerniaka pod paznokciami czy na kończynach i przyjmuje się, że guzy pojawiają się w ciągu życia lub predyspozycje do ich powstania przekazywane są genetycznie. Jednak naukowcy wskazują także czynniki ryzyka pojawienia się tego nowotworu: uraz mechaniczny, zaburzenia odporności lub przewlekłe infekcje, ciemny kolor skóry (szczególnie u ras Afro Amerykanów), podeszły wiek.

W jaki sposób odróżnić czerniaka pod paznokciem od krwiaka, który pojawia się przy, np. stłuczeniach? Przede wszystkim czerniak przybiera postać ciemnej, brązowej lub czarnej kreski, prążka (lub kilku), biegnących wzdłuż płytki paznokcia. Co może być wtedy niepokojącego? Jeśli zauważymy: – różnobarwność prążka – nieregularne i poszarpane brzegi prążka – trójkątny kształt zmiany – szczeliny lub ubytki w obrębie płytki paznokciowej – wybroczyny, krwiaki, naczynia linijne, obszary mlecznoczerwone – prążek zajmujący więcej niż 1/3 płytki paznokciowej.

Dodatkowo niebezpieczną i zaawansowaną postacią tego czerniaka, dającą możliwość przerzutów na inne organy, jest forma, w której zauważymy deformację paznokcia, przebarwienie wałów paznokciowych czy wyczujemy guza. Wtedy bezzwłocznie należy udać się do lekarza na specjalistyczne badania.

Jesteś w wieku 18-64 lata? Zgłoś się na badania Program zakłada konsultację dermatologiczną wraz z badaniem dermatoskopowym lub wideodermatoskopowym. Kto zatem może się zgłosić na badania? Osoby w wieku 18-64 lata, które stwierdzą u siebie potrzebę badania skóry, zarejestrują się telefonicznie lub też osobiście. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi (ul. Aleksandrowska 61/63) zaprasza na bezpłatne badania dermatologiczne w ramach Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców woj. Łódzkiego Zapisy: tel. 530 966 504, od pon. do pt. w godz. 9.00 -15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany