Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawki tego podatku od 2024 roku poszybują mocno w górę. „Będzie to największa podwyżka spośród wszystkich danin". Kto zapłaci więcej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2024 roku stawka podatku rolnego wyniesie 224,08 zł za jeden hektar przeliczeniowy, czyli o 38,95 zł więcej w porównaniu z dotychczasową kwotą.
W 2024 roku stawka podatku rolnego wyniesie 224,08 zł za jeden hektar przeliczeniowy, czyli o 38,95 zł więcej w porównaniu z dotychczasową kwotą. Krzysztof Piotrkowski \ Glos Pomorza \ Polskapress
Podatek rolny w 2024 roku wzrośnie o 21 proc. – wynika z komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Będzie to największa podwyżka spośród wszystkich danin w 2024 roku. Dla porównania, maksymalne stawki podatków lokalnych wzrosły o 15 proc. – zgodnie z wskaźnikiem inflacji z pierwszego półrocza 2023 roku. Eksperci ostrzegają, że podwyżka podatku rolnego może wpłynąć na wzrost cen produktów spożywczych.

Spis treści

Podwyżka podatku rolnego od 2024 roku

Podatek rolny jest opłacany przez gospodarstwa rolne od gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności rolniczej – wyjaśnia w swoim komentarzu Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt. – Stawka tej daniny wynosi w przeliczeniu 2,5 kwintala żyta na hektar. Za pozostałe grunty rolne trzeba płacić pięciokrotność stawki za jeden kwintal żyta – dodaje.

W 2024 roku stawka podatku wyniesie 224,08 zł za jeden hektar przeliczeniowy, czyli o 38,95 zł więcej w porównaniu z dotychczasową kwotą 185,13 zł. Za pozostałe grunty rolne stawka w 2024 roku wyniesie 448,15 zł za hektar, w porównaniu z 370,25 zł z 2023 roku, co oznacza wzrost o 77,80 zł na hektarze.

Wzrost podatku, to prawdopodobna podwyżka cen. Co zdrożeje najbardziej?

Zdaniem eksperta, podwyżka podatku rolnego może wpłynąć na wzrost cen produktów spożywczych. –Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2024 roku przestanie obowiązywać zerowa stawka podatku VAT na żywność, więc możemy spodziewać się wzrostu cen produktów spożywczych – przypomina.

Ponadto Juszczyk wskazuje, że w 2024 roku wyższy podatek zapłacą także właściciele szklarni. Wyniesie on 15,69 zł za metr kwadratowy i będzie wyższy o wskaźnik inflacji wynoszący 15 proc. – Ta zmiana również może przełożyć się na wyższe ceny naszych zakupów – wskazuje.

Przewiduje się, że od stycznia 2024 roku wzrosną również ceny prądu, bo przestaną obowiązywać zamrożone stawki. – Trzeba spodziewać się wzrostu nawet na poziomie 70 proc. w związku z ich “odmrożeniem”. Niestety, rok 2024 przyniesie nie tylko wzrost podatku rolnego, ale również koniec obowiązywania różnego rodzaju tarcz i zerowych stawek VAT – podsumowuje Juszczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stawki tego podatku od 2024 roku poszybują mocno w górę. „Będzie to największa podwyżka spośród wszystkich danin". Kto zapłaci więcej? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany