Stary młyn w Zgierzu zmieni się w ośrodek kultury. Zobacz zdjęcia

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zaktualizowano 
Dawniej mielono tutaj zboże na mąkę, a teraz będzie mieścił się nowoczesny ośrodek kultury. Mowa o zabytkowym zgierskim młynie, który od kilkudziesięciu już lat popadał w ruinę. Teraz nareszcie doczeka się rewitalizacji, zostanie do niego dobudowane piętro, a stara część budynku będzie odnowiona.

–Na tę realizację mieszkańcy czekali przez wiele lat – mówi prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. – Dzięki niej miasto zyska między innymi salę koncertową na 200 osób, której w Zgierzu dotąd brakowało. Dotychczas największa sala koncertowa mogła pomieścić zaledwie 60 widzów. To nie wszystko - nowoczesny ośrodek kultury w historycznym obiekcie będzie spełniał różne potrzeby prowadzących i uczestników zajęć.

Rewitalizacja obiektu starego młyna ma kosztować niecałe 8,2 mln złotych, z czego ponad 80 procent sfinansowane zostanie ze środków unijnych. Wykonawca jest obecnie w trakcie tworzenia dokumentacji projektowej, ale jest już wstępna wizualizacja budynku po remoncie i rozbudowie. Stary młyn jest objęty ochroną konserwatorską, dlatego każde rozwiązanie czy ingerencja w jego wygląd musi uzyskać akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– W budynku młyna powstaną pracownie zainteresowań - plastyczne, muzyczne, fotograficzne, sala baletowa, galerie, sala teatralno-widowiskowa oraz zaplecze techniczne – wymienia Renata Karolewska, rzecznik zgierskiego magistratu. – Zagospodarowana zostanie także e przestrzeń wokół budynku, powstanie tu m.in. ogródek jordanowski z placem zabaw i miejscem integracji społecznej, przestrzeń wypoczynkowa dla mieszkańców, patio na którym będą się odbywały imprezy w porze ciepłej oraz parking dla samochodów. Uzupełnieniem inwestycji będzie tzw. mała architektura i zieleń oraz oświetlenie i monitoring.

Zakończenie prac przy przewidziano na koniec lipca przyszłego roku. Później przeniesie się tutaj zgierski MOK ze swej obecnej siedziby.

polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zgierzanin

Może najpierw powinni zrobić porządek z Borutą i tym syfem a potem bawić się w rewitalizację i wspaniałych zarządców?!?!?!

G
Gość
13 września, 21:29, Gość:

Nareszcie ktoś się wziął za tą ruine. Jeszcze pięknie wygląda ruina na rogu Narutowicza i Długiej.

Tożto zabytek, nie ruina ;-)

A
Arni

Jak na oddanie do lipca 2020 roku to już powinni być w 3/4 prac wykonanych.. Bo inaczej marnie to widzę.. Niestety ani jednego robotnika tam nie widziałem

G
Gość

Nareszcie ktoś się wziął za tą ruine. Jeszcze pięknie wygląda ruina na rogu Narutowicza i Długiej.

Dodaj ogłoszenie