Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Widzewa przechodzi do historii. Archiwalne zdjęcia obiektu i widzewiaków [ZDJĘCIA]

ei24
Archiwalne zdjęcia stadionu, piłkarzy, działaczy i kibiców WIELKIEGO WIDZEWA.
Archiwalne zdjęcia stadionu, piłkarzy, działaczy i kibiców WIELKIEGO WIDZEWA. Polskapress
Archiwalne zdjęcia stadionu, piłkarzy, działaczy i kibiców WIELKIEGO WIDZEWA.

Dla wielu pokoleń łodzian odchodzący do historii obiekt nierozerwalnie łączy się radościami, ale też smutkami i niewątpliwie z wielkimi przeżyciami sportowymi. Właśnie na tym stadionie sympatycy klubu z al. Piłsudskiego 138 (wcześniej z ul. Armii Czerwonej) cieszyli się z wywalczenia czterech mistrzostw Polski i siedmiu wicemistrzostw kraju.
W tym czasie w Widzewie grała plejada gwiazd reprezentacji Polski ze Zbigniewem Bońkiem, Józefem Młynarczykiem,
czy Pawłem Janasem na czele. Fani mogli oglądać w akcji znakomitości nie tylko polskiej piłki. Na stadionie odbywały się mecze reprezentacji Polski, a także elitarnej Ligi Mistrzów.

PALILI ŁAWKAMI W PIECU

W 1991 roku w Widzewie pojawił się prywatny kapitał. Jednym z właścicieli klubu został znany łódzki biznesmen Andrzej
Pawelec. – Kiedy pojawiłem się pierwszy raz w klubie z alei Piłsudskiego okazało się, że w kotłowni pali się deskami ze starych ławek, które znajdowały się na trybunach – wspomina Pawelec. – Nie było bogato, ale zapał do budowy wielkiego klubu, który miał prezes Ludwik Sobolewski, udzielił się wszystkim. Staraliśmy się, aby z roku na rok infrastruktura na stadionie poprawiała się. Nie było to łatwe zadanie, bo wówczas władze miasta ani myślały o tym, by w tym pomagać. Pamiętam, jak dzień przed jednym ze spotkań pucharowych budowlańcy wylewali beton na trybunach. Jak na złość padał deszcz, toteż maź pojawiała się wszędzie. Wówczas nie było jeszcze kawiarni, toteż przed meczem VIP-y, także zagraniczne, spotykały się w namiocie ustawionym obok klubowego budynku. Wszyscy wyglądali komicznie w eleganckich butkach, upapranych niemiłosiernie błotno-betonową substancją.

Widzew na przestrzeni lat

miał również problemy finansowe. Na początku października 2000 roku na stadionie przy alei Piłsudskiego pojawili się pracownicy firmy, która ponad rok wcześniej wybudowała ogrodzenie wokół obiektu. Tym razem przyjechali po to, by płot rozebrać, ponieważ nikt za niego nie zapłacił. Bez płotu nic już nie dzieliłoby płyty stadionu od trybun, a więc rozegranie międzypaństwowego meczu z Białorusią było poważnie zagrożone!

MIAŁ BYĆ W INNYM MIEJSCU

W 1974 r., za prezesury jednorocznego szefa RTS Widzew Edwarda Zientarskiego, opracowano wstępny projekt budowy wielofunkcyjnego obiektu sportowego na powstającym nowym osiedlu mieszkaniowym Widzewie Wschodzie, po drugiej stronie al. Piłsudskiego, tam gdzie dziś jest Tesco. W kilka miesięcy później zaczęto nawet sypać wały pod planowany stadion, na którego trybunach mogłoby zasiąść 50 tys. widzów. Projekt ten nie został jednak zrealizowany, ponieważ jak tłumaczono, przekraczał możliwości finansowe miasta.
Pomysł budowy stadionu powrócił na początku lat 90. Na Widzewie Wschodzie miał powstać nowoczesny ośrodek sportowy, a jego najważniejszą częścią miał być stadion na kilkadziesiąt tysięcy widzów. Niestety, i ten projekt nie doczekał się realizacji.

Córka Tadeusza Gapińskiego bawiła się na stadionie w... piaskownicy

Tadeusz Gapiński:

– Gdy przyszedłem do Widzewa jako junior w 1964 roku, stadion miał charakterystyczną drewnianą trybunę, czterotorową żużlową bieżnię i... piaskownicę do skoku w dal. Później moja córka Kasia uwielbiała tu przychodzić. Dlaczego? My trenowaliśmy, a ona świetnie bawiła się w piaskownicy. Tuż za trybuną były ogródki działkowe. W trakcie meczu przysparzało to masę kłopotów. Graliśmy jedną piłką. Gdy wypadła za ogrodzenie, trzeba jej było długo szukać. Pojedynek przedłużał się nawet o kilkanaście minut. Występowaliśmy w siatkowych koszulkach, w których najwięcej było sztucznego tworzywa. Gdy piłka odbiła się od piersi, to bolało jak diabli, a ślad po uderzeniu zostawał przez kilka dni. Dla niektórych
stadion był prawdziwym... domem. Człowiek, który był magazynierem, konserwatorem boiska, stróżem w jednym miał tu swoje mieszkanie. To były piękne pionierskie czasy, gdy w głowie prezesa Ludwika Sobolewskiego wykluwała się dopiero myśl zbudowania wielkiego klubu.

Tadeusz Gapiński:

– Gdy chcieliśmy rozgrywać mecze w Pucharze Mistrzów na swoim stadionie, powstawał on w ekspresowym tempie. W nocy był wylewka, a w dzień trzeba było uważać, żeby w nią nie wpaść, bo wygrzebać się było niezwykle trudno. Gdy przyjechał obserwator żeby zlustrować obiekt przed pojedynkiem, prowadziliśmy go ostrożnie w te miejsca, gdzie krzywda stać mu się nie mogła. Zamieszanie z budową było potężne, ludzie niewiele spali, wszyscy rwali się do pomocy, zdarzały się błędy. Bodaj na mecz z Atletico Madryt sprzedano bilety na 13 rząd nowej trybuny. Sęk w tym,
że rzędów było... dwanaście. Ważne, że wszyscy weszli i jakoś się pomieścili. A taki „fałszywy” bilet z pewnością dziś jest kolekcjonerskim rarytasem.

KIBICE DUMĄ WIDZEWA

Piłkarze często powtarzają, że grają przede wszystkim dla kibiców. Nawet jeżeli potraktować to jako chęć przypodobania się fanom, to coś jest na rzeczy. Zupełnie inaczej gra się na pustym stadionie, niż na wypełnionym po brzegi obiekcie, do tego z głośnym dopingiem. A tak właśnie najczęściej bywało przy al. Piłsudskiego. Powtarzali to często zawodnicy innych klubów, którzy przyjeżdżali walczyć do Łodzi. Na tym typowo piłkarskim stadionie wsparcie fanów potrafiło czynić cuda. Nawet w sytuacjach, kiedy widzewiacy znajdowali się w słabszej dyspozycji, dzięki wiernym kibicom wznosili się na wyżyny i wygrywali mecze z gatunku tych nie do wygrania. Dlatego tym bardziej smuci sytuacja, kiedy sympatycy Widzewa byli skonfliktowani z klubowymi działaczami i milczeli w trakcie spotkań. Wypada mieć nadzieję, że już po wybudowaniu nowego obiektu stare czasy powrócą i zespoły przyjezdne znów będą przytłoczone panującą w Łodzi atmosferą.

MELDUNEK W PRALNI

– Stadion Widzewa od początku był dla mnie miejscem szczęśliwym i szczególnym – mówi Wiesław Wraga, który przez osiem lat występował w drużynie Widzewa. - Zapamiętam go na zawsze i pożegnam go z łezką w oku, bo z tym miejscem łączy mnie mnóstwo pięknych wspomnień. Po przyjeździe do Łodzi przez pół roku byłem zameldowany przy ul. Armii Czerwonej 80 m. 4, co było adresem… stadionowej pralni. Oczywiście tu nie mieszkałem, choć to miejsce wszyscy traktowaliśmy jak nasz dom, ale potrzebowałem meldunku do załatwienia różnego rodzaju spraw po przeprowadzce.

ZE STADIONU NA PORODÓWKĘ

– Często powtarzam, że ten stadion to moje ulubione miejsce w Łodzi. Wiąże się on z najpiękniejszymi latami mojego życia. I nie był krótki okres, bo w Widzewie spędziłem prawie dziesięć lat – mówi jeden z najlepszych obrońców w historii Widzewa, Andrzej Grębosz. – Dla mnie szczególnym meczem na tym obiekcie było spotkanie z Zawiszą Bydgoszcz, rozegrane 17 listopada 1977 roku. Strzeliłem w nim gola i wygraliśmy, ale nie to było najważniejsze, lecz fakt, że na trybunach była moja żona Maria, która cztery godziny po zakończeniu meczu urodziła naszego syna Adama. Zdążyłem więc tylko wziąć prysznic i prosto ze stadionu jechaliśmy na porodówkę.

TAK BYŁO...

ODDANY 
DO UŻYTKU:
30 maja 1930 roku
(później dwukrotnie
modernizowany)

Obecna
Pojemność:
10 500 miejsc siedzących (w tym
1 192 miejsc pod dachem i 800
w sektorze gości)

OŚWIETLENIE:
2 000 luksów

BOISKO:
106 × 70 m,
podgrzewana
murawa (od 2007 r.)

TAK BĘDZIE...

BUDOWA:
grudzień 2014
– listopad 2016 roku

KOSZTY BUDOWY:
137 mln zł (w tym
przebudowa dróg)

Pojemność:
18 018 miejsc siedzących (wszystkie
pod dachem, 900
w sektorze gości)

UDOGODNIENIA:
rozkładana scena w jednej z trybun, 24 loże VIP, dwa ekrany LED, 663 miejsca parkingowe.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stadion Widzewa przechodzi do historii. Archiwalne zdjęcia obiektu i widzewiaków [ZDJĘCIA] - Express Ilustrowany

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany