Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacjonarne półkolonie w Łodzi - bez wycieczek po mieście, ale rekreacyjnie, twórczo i z uśmiechem

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Półkolonie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Krzemienieckiej.
Półkolonie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Krzemienieckiej. UMŁ mat.pras.
Trwają wakacje i w Łodzi dzieci mogą je spędzać na półkoloniach. Nie wyglądają one tak, jak w poprzednich latach. Z powodu pandemii koronawirusa mają one charakter stacjonarny – bez wycieczek do kina, teatru, muzeów, zoo czy miejskich basenów.

Jednak nauczyciele i instruktorzy starają się przygotowywać tak program zajęć dla najmłodszych, aby nikt się nie nudził - na tyle oczywiście na ile pozwalają ograniczenia związane z reżimem sanitarnym. Dzieci z klas I-III spędzają czas w szkołach oraz ośrodkach zajęć pozaszkolnych i Pałacu Młodzieży. Mają zapewnione posiłki i opiekę w godzinach 7-17.

- Właśnie rozpoczęliśmy drugi turnus – mówi Małgorzata Staciwa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 149 przy ul. Tatrzańskiej. - Uczestnicy to uczniowie nasi, ale też z innych szkół. Niektórzy spędzili z nami już czas na pierwszym turnusie i tak im się spodobało, że rodzice zapisali ich na kolejne dwa tygodnie. Mamy jeszcze pojedyncze wolne miejsca. Grupy są teraz cztery – każda liczy maksymalnie 12 osób.

Bazą dla półkolonistów jest osobny budynek Bajkowej szkoły, który na co dzień służy najmłodszym uczniom.

- Stamtąd dzieci wychodzą sobie na takie małe wycieczki: na kąpielisko, czyli naszą pływalnię, do restauracji – czyli do stołówki, do teatru – czyli do sali teatralnej czy na piknik na boisku – opowiada dyrektor Staciwa. - Organizujemy dla nich warsztaty kulinarne w naszej pracowni gastronomicznej, gdzie mogą sami sobie przygotować kanapki czy sałatki. Korzystają z całej naszej bazy – sali gimnastycznej, boisk, placu zabaw, mają zajęcia artystyczne – plastyczne, muzyczne, a także komputerowe – uczą się kodowania. Bardzo dbamy, by wszędzie było bezpiecznie – pomieszczenia są zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych wietrzone, sprzęty wewnątrz i na zewnątrz - dezynfekowane i odkażane. Mamy płyny do dezynfekcji rąk, z których wszyscy korzystają.

Półkolonie w łódzkich placówkach funkcjonują na tych samych zasadach co świetlice szkolne. Rodzice składają stosowne oświadczenia, wymagane w zawiązku z pandemią. Koszt udziału jednego dziecka w zorganizowanym wypoczynku to 15 złotych dziennie. W ciągu dwóch wakacyjnych wakacji może skorzystać z niego 1200 uczniów.

Miasto przeznaczyło na ten cel 585 tys. zł. Wykaz organizatorów wraz z telefonami oraz terminami turnusów można znaleźć na stronie urzędu miasta

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany