Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Środowisko ponad wszystko!" Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Łodzi w Proteście Tysięcy Miast

Piotr Jach
Piotr Jach
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Protest Tysięcy Miast
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Protest Tysięcy Miast Piotr Jach
Grubo ponad pół tysiąca uczniów łódzkich szkół wzięło udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym wpisującym się w Protest Tysięcy Miast, który odbył się 20 września, w ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. "Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję' - napisali w swej odezwie organizatorzy protestu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zebrał się w Łodzi na pl. Wolności, skąd przeszedł ul. Piotrkowską w kierunku pasażu im. Schillera. Maszerujący skandowali: skandując "Środowisko ponad wszystko", "Strajk - klimat!" A na niesionych transparentach można było przeczytać: "Dzieci i ryby mają głos!", "There is no planet B" ("Nie ma planety B"), "Save the Earth" ("Ocalić Ziemię"), "I speak for the trees" ("Mówię za drzewa"), "Nie dla CO2", "Plastic is not fantastic", "Pomóż planecie będąc na plastic free diecie", "Nie stać nas na wyjazd na Marsa" i in. Powszechną wesołość wzbudzała plansza z napisem "Jeśli węgiel to tylko Roksana" nawiązujący do młodzieżowej idolki Roksany Węgiel.

Tłum młodzieży, który rósł z każdą chwilą, bo do pochodu dołączali również dorośli, zatrzymał się przed Urzędem Miasta Łodzi, gdzie do protestujących dołączyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. Pani prezydent podziękowała uczestnikom marszu, że biorą sprawy w swoje ręce walcząc o lepsze jutro.
- Ponad wszystko - środowisko. Macie rację w stu procentach. Popieram, jestem z wami. Wspólnie zmieniajmy naszą Ziemię na przyjazną i lepszą do życia niż jest w tej chwili - powiedziała młodzieży Hanna Zdanowska, za co została nagrodzona owacjami.

Organizatorzy pozwolili każdemu, kto ma na to ochotę przemówić do wszystkich zebranych. Dziewczynka przepraszała nauczycielkę angielskiego, że nie ma jej na sprawdzianie na temat środowiska.

- Myślę, że dla środowiska ważniejsze jest, że jestem teraz tutaj - wyjaśniła, a trzeba dodać, że większość uczestników marszu po prostu zrezygnowała dziś z lekcji na rzecz udziału w Proteście Tysięcy Miast bez wiedzy lub za cichą zgodą nauczycieli. Aczkolwiek nie brak było też grupek pod opieką pedagogów.

Przemarsz zakończył się przy ul. Piotrkowskiej 153. Nieopodal skrzyżowania z al. Mickiewicza/Piłsudskiego.

Masz informacje? Redakcja Expressu Ilustrowanego czeka na #SYGNAŁ

Postulaty Protestu Tysięcy Miast:

  1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
  2. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  3. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  4. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
  5. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
  7. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
  8. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
  9. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  10. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
  11. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany