Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa w łódzkiej archikatedrze - wierni uczestniczyli w mszach świętych z posypywaniem głów popiołem

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W łódzkiej archikatedrze - tak jak we wszystkich świątyniach kościoła katolickiego - w Środę Popielcową 22 lutego odprawiane były msze święte z obrzędem posypywania głów popiołem. Kapłan kładąc odrobinę popiołu na głowę wiernego wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Tak rozpoczyna się w kościele katolickim Wielki Post. To czas przeznaczony na refleksję, pokutę, nawrócenie i jałmużnę.
W łódzkiej archikatedrze - tak jak we wszystkich świątyniach kościoła katolickiego - w Środę Popielcową 22 lutego odprawiane były msze święte z obrzędem posypywania głów popiołem. Kapłan kładąc odrobinę popiołu na głowę wiernego wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Tak rozpoczyna się w kościele katolickim Wielki Post. To czas przeznaczony na refleksję, pokutę, nawrócenie i jałmużnę. Krzysztof Szymczak
W łódzkiej archikatedrze - tak jak we wszystkich świątyniach kościoła katolickiego - w Środę Popielcową 22 lutego odprawiane były msze święte z obrzędem posypywania głów popiołem. Tak rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. To czas przeznaczony na refleksję, pokutę, nawrócenie i jałmużnę.

Środa Popielcowa

Środą Popielcową wierni kościoła katolickiego rozpoczynają okres przygotowań do Wielkanocy.  W tym roku Popielec przypadł 22 lutego.

W świątyniach tego dnia odbywają się msze święte, połączone z obrzędem posypaniem głów popiołem na znak pokuty i chęci nawrócenia się. Kapłan kładąc odrobinę popiołu na głowę wiernego wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Tak rozpoczyna się w kościele katolickim Wielki Post. Potrwa 40 dni (bez wliczania niedziel). To czas przygotowania do świąt wielkanocnych - Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku przypadają one 9 i 10 kwietnia.

W archikatedrze łódzkiej wierni gromadzili się w Popielec na mszach świętych rano o godz. 7.00, 8.00, a potem – o 12.00, 17.00, 18.00 i 19.00.

Popielec
Ryt posypywania głów popiołem pojawił się prawdopodobnie od VII wieku. Najstarsze zachowane źródła, mówiące o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. Jako obowiązujący element liturgii wprowadził go papież Urban II w 1091 roku. Z tego okresu pochodzi też regulacja, by popiół ten był pozyskiwany ze spalenia palm poświęconych podczas Niedzieli Palmowej poprzedniego roku

Post ścisły
W Popielec obowiązuje post ścisły. Wierni ograniczają posiłki i powstrzymują się od jedzenie mięsa. Tak samo będzie też w Wielki Piątek – czyli dzień, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. Co to konkretnie oznacza?
Post dopuszcza spożycie najwyżej trzech posiłków w ciągu dnia, w tym jednego do syta. Powinni przestrzegać go wierni pełnoletni między 18. a 60. rokiem życia.
Wstrzemięźliwość natomiast to zakaz spożywania pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku oraz właśnie w Środę Popielcową i zwyczajowo w wigilię Bożego Narodzenia, a obowiązuje wszystkich od 14. roku do końca życia.

Wielki Post
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu – najważniejszy w roku dla katolików. Tego dnia ważna jest pokuta, modlitwa, refleksja nad przemijaniem.
Od Popielca do Zielonych Świąt (w tym roku 28 maja) trwa okres spowiedzi i komunii świętej wielkanocnej.
Pomocą w dobrym przeżyciu czasu Wielkiego Postu dla wiernych jest udział w nabożeństwach pokutnych. Tradycyjnie w piątki mogą uczestniczyć w drodze krzyżowej, a w niedziele – w gorzkich żalach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany