Srebrny medal Urbańczyk

h
Łodzianka Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk czasem 26,31 s zdobyła srebrny medal w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Herning.

Triumfowała Czeszka Simona Baumrtova, który była szybsza o 0,05 s. Trzecia była Szwedka Michelle Coleman (26,67), a szóste miejsce zajęła Klaudia Naziębło (27,15).

Urbańczyk ma na koncie siedem medali ME na krótkim basenie (jeden złoty, cztery srebrne, dwa brązowe). W Herning zawodniczka AZS UŁ PŁ osiągnęła czas o 0,19 s gorszy od tego, z którym zakwalifikowała się do mistrzostw. Gdyby popłynęła równie szybko, zdobyłaby złoty medal z wyraźną przewagą nad rywalkami. Cóż, sport jest tak piękny, bo nieprzewidywalny i pełen niespodzianek Ola na 50 m stylem motylkowym poprawiła o 0,05 s rekord Polski ((25,58 s.), ale wystarczyło to jej do zajęcia czwartego miejsca. Urbańczyk płynęła jeszcze na 50 kraulem. W półfinale miała 11. rezultat (24.56).
O pechu może mówić kobieca sztafeta (Aleksandra Urbańczyk, Dominika Sztandera, Anna Dowgiert i Alicja Tchórz). Płynąca na trzeciej zmianie Dowgiert wskoczyła do wody o 0,06 s za wcześnie i Polki zostały zdyskwalifikowane. T
Złoto na 200 m st. grzbietowym zdobył Radosław Kawęcki, a srebro w konkurencji 200 m st. motylkowym Paweł Korzeniowski.
Biało-czerwoni w klasyfikacji medalowej zajęli 13. miejsce. Bezkonkurencyjni byli Rosjanie, którzy zdobyli 21 krążków, w tym 13 złotych.