Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2023. Procesja w Spycimierzu po słynnych kwietnych dywanach ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Spycimierskie Boże Ciało 2023. Religijne uroczystości we wsi pod Uniejowem w Łódzkiem zwieńczyła procesja, która przeszła trasą ozdobioną słynnymi na cały świat kwietnymi dywanami.
Spycimierskie Boże Ciało 2023. Religijne uroczystości we wsi pod Uniejowem w Łódzkiem zwieńczyła procesja, która przeszła trasą ozdobioną słynnymi na cały świat kwietnymi dywanami. Urząd Miasta w Uniejowie
Spycimierskie Boże Ciało 2023. Religijne uroczystości we wsi pod Uniejowem w Łódzkiem zwieńczyła procesja, która przeszła trasą ozdobioną słynnymi na cały świat kwietnymi dywanami.

Przygotowania do wyjątkowej procesji trwały w Spycimierzu przez cały dzień. Jak powstawały wyjątkowe kwietne dywany? Zobacz w galerii poniżej. KLIKNIJ W LINK:

Spycimierskie Boże Ciało 2023. Tradycja została uhonorowana w skali światowej. Wyjątkowy i prawdziwie historyczny moment w historii Spycimierskiego Bożego Ciała nastąpił w ostatnim czasie. Pod koniec 2021 roku po latach starań tradycja została wpisana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na  Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Zobaczcie galerię zdjęć z procesji Bożego Ciała 2023 w Spycimierzu

Spycimierskie Boże Ciało. Kwietne dywany „przybyły” wraz z powrotem do swojej wsi żołnierzy napoleońskich?

Zwyczaj ubierania drogi w Spycimierzu na uroczystość Bożego Ciała jest szacowany na ponad 200 lat, ale – jak zaznacza stowarzyszenie Spycimierskie Boże Ciało - powstał w trudnym do sprecyzowania okresie, bowiem nieuchwyconym w archiwalnych przekazach źródłowych.

- Ustalenie jego genezy opiera się jedynie na przekazach ustnych. Za najdalej sięgający wstecz przekaz należy uznać legendę o pojawieniu się tego zwyczaju wraz z powrotem żołnierzy napoleońskich do swej rodzinnej wsi. Mieli oni zaobserwować podobne zwyczaje w Europie i przeszczepić je na grunt polski – zaznaczają społecznicy.

W przekazach międzypokoleniowych mieszkańców pojawiają się także wzmianki, że zwyczaj sięga okresu międzywojennego albo początku XX w. Najstarszy pisemny przekaz znaleźć można w kronice parafialnej z roku 1957. Wzmianka na ten temat powstała po wizytacji biskupa w parafii połączonej z uroczystością Bożego Ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany