MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż końcowa węgla trwa. Gminy w regionie łódzkim obniżają ceny. Ile kosztuje preferencyjny węgiel w maju 2023? CENY

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Do Łodzi węgiel docierał z Polskiej Grupy Górniczej partiami (na zdjęciu pierwsza dostawa z grudnia 2022), ale i tak trochę węgla zostało
Do Łodzi węgiel docierał z Polskiej Grupy Górniczej partiami (na zdjęciu pierwsza dostawa z grudnia 2022), ale i tak trochę węgla zostało Krzysztof Szymczak
Wiele gmin z Łódzkiego nadal będzie sprzedawać węgiel. Sprzedaż końcowa może trwać nawet do lipca, gminy przyjmują nowe wnioski, a nawet obniżają ceny.

Sprzedaż węgla w gminach może być przedłużona nawet do lipca 2023

Zgodnie z planem sprzedaż węgla przez gminy po preferencyjnych cenach miała zakończyć się 30 kwietnia. Jednak wiele gmin zostało z surowcem nieodebranym przez mieszkańców. Dlatego nowe przepisy umożliwiły im przedłużenie terminu i ogłoszenie tzw. sprzedaży końcowej węgla, który został w gminach po sezonie, także dla nowych wnioskodawców.

Sprzedaż końcowa węgla w gminach. Jakie są zasady?

Sprzedaż końcowa będzie mogła trwać nawet do końca lipca, a zbieranie wniosków od 1 maja do końca czerwca. Gminy same zdecydują ile tego czasu wykorzystać. Co ważne, nie będą już obowiązywać limity dla gospodarstwa domowego, ani rejonizacja. To oznacza, że węgiel będą mogli kupić nawet ci, którzy wykorzystali limit. Natomiast nadal wnioski będą mogły składać te same osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Wiele gmin z Łódzkiego już taką sprzedaż ogłosiło. Niektóre gminy proponują nawet niższe ceny. Tak jest w Pabianicach. Po sezonie zostało tam 130 ton węgla, czyli 5 proc. węgla zamówionego na cały sezon. To zamówienia nieodebrane i resztki dostaw we frakcjach: groszek II, orzech, ekogroszek i kostka. Pabianice zdecydowały się końcówkę węgla sprzedać taniej - po 1800 zł za tonę, zamiast jak dotąd po 1970 zł.

Wnioski na węgiel po niższej cenie chętni będą mogli składać od czwartku (4 maja).

- Wzór wniosku, kryteria i procedura realizacji zamówienia pozostają bez zmian. Sprzedaż będzie prowadzona w kolejności zgłoszeń, do wyczerpania węgla, który pozostał na placu - informuje Aneta Klimek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Sprzedaż końcową węgla prowadzić też będzie od czwartku Łęczyca. W mieście zostały 52 tony groszku. Będzie on sprzedawany dopóki się nie skończy, mogą go kupić mieszkańcy Łęczycy i innych miejscowości.

- Wyprzedajemy to, co nam zostało – mówią urzędnicy.

W Łęczycy cena się nie zmieni, tak jak przez cały sezon będzie wynosiła 1970 zł.

Węgiel został także w Łodzi. W środę na placu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania - Łódź znajdowało się jeszcze 350 ton. Dlatego MPO przedłużyło możliwość sprzedaży węgla do końca maja na podstawie już złożonych wniosków i na dotychczasowych zasadach, czyli po 1890 zł za tonę z odbiorem własnym. Do majowego weekendu nie ogłosiło sprzedaży końcowej.

Sprzedaż końcowa węgla w gminach regionu łódzkiego. Jak wygląda?

Sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach przez samorządy nadzoruje wojewoda. Jak wyjaśnia Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego nowe regulacje dotyczące sprzedaży końcowej mają na celu zminimalizowanie ilości surowca pozostałego w gminach i pozwolą mieszkańcom na stworzenie zapasów przed kolejnym sezonem grzewczym.

- Zwróciliśmy się do samorządów o określenie ilości węgla pozostałego w gminach oraz informację, które gminy, ogłoszą sprzedaż końcową - podkreśla Zalewska.

Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie, nie wyższej niż 2 tys. zł,

została wprowadzona ustawą jesienią zeszłego roku. Była odpowiedzią na galopujące przed sezonem ceny opału spowodowane wojną. Cena węgla przed sezonem grzewczym 2022/2023 na składach sięgała astronomicznych kwot 3-3,5 tys. zł, dlatego rząd zdecydował się wprowadzić program sprzedaży węgla przez gminy. Jednak z czasem cena rynkowa węgla zaczęła spadać, m.in. z powodu łagodnej zimy, a ceny na składach zaczęły być porównywalne z preferencyjnymi.

Obecnie według rządowej wyszukiwarki cieplo.gov.pl np. ekogroszek w gminach w poniedziałek (1 maja) kosztował od 1,7 tys. za tonę (w Bełchatowie) do 2 tys. w wielu innych gminach. Natomiast na składach ekogroszek kosztował od 1250 zł w Proboszczowicach w powiecie sieradzkim do 3990 zł we wsi Praga w powiecie poddębickim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzedaż końcowa węgla trwa. Gminy w regionie łódzkim obniżają ceny. Ile kosztuje preferencyjny węgiel w maju 2023? CENY - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany