MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, zanim wyjedziesz do pracy sezonowej za granicę. W tym okresie pojawia się wielu nieuczciwych pośredników i naciągaczy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zanim wyjedziemy do pracy za granicę, warto zapoznać się z umową i jej warunkami. Istotne jest, aby umowa była zgodna z obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej prawem i aby została podpisana jeszcze przed wyjazdem. Agencja pośrednicząca pracę powinna zapewnić przez cały okres zlecania stały kontakt z doświadczonym koordynatorem, który będzie wsparciem, idealnie by było, gdyby pracownik miał możliwość kontaktu z całodobową infolinią. Jednak co zrobić, kiedy trafimy na nieuczciwego pośrednika lub pracodawcę?

Spis treści

– W przypadku trafienia na nieuczciwego pracodawcę w Polsce łatwiej o ochronę prawną i łatwiej w takiej sytuacji się odnaleźć – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstad Polska. – O tyle w przypadku wyjazdu do pracy za granicę jest pewną inwestycją i bardzo często oznacza pewne wydatki, które trzeba ponieść na ten wyjazd – dodaje.

Dużo ofert pracy znajdziemy w budowlance.
Wśród popularnych sektorów, w których pracę podejmują Polacy znajduje się budownictwo. Chodzi zarówno o specjalistów, jak i szukających zleceń na bieżąco. Unsplash/ Greyson Joralemon

Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres podkreśla, że o ile jeszcze jakiś czas temu osoby wyjeżdżające z Polski sezonowo podawały różne powody swojej decyzji, tak z ostatnich badań wynika, że teraz to finanse odgrywają w procesie podjęcia decyzji kluczową rolę.

Dla kogo praca za granicą?

Sytuacja na rynku pracy – również sezonowym – za naszymi granicami pozwala na to, by dorobić mógł każdy, kto się na taki wyjazd zdecyduje. Jak wynika z analizy zagranicznych ofert dostępnych w Polsce, przeprowadzonej przez Grupę Progres, jedna czwarta propozycji pracy skierowana jest do osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego, a w blisko połowie ogłoszeń (42 proc.) nie wymienia się znajomości języka jako warunku koniecznego do podjęcia zatrudnienia.

Co ciekawe, 94 proc. ofert gwarantuje zakwaterowanie, a 16 proc. także transport do miejsca wykonywania obowiązków. Zatrudnienie znajdzie także ktoś, kto wyjechać chciałby ze swoim partnerem czy partnerką, bo 21 proc. przeanalizowanych ofert skierowanych było właśnie dla par.

Gdzie najczęściej zagranicą w wakacje pracują Polacy?

Wśród popularnych obszarów, w których Polacy angażują się w pracę sezonową, jest budownictwo. Swoje umiejętności wnoszą zarówno specjaliści budowlani, którzy zwykle wyjeżdżają na z góry określone czasowo kontrakty, ale także robotnicy szukający zleceń na bieżąco.

Z kolei w takich krajach jak Hiszpania, Holandia czy Niemcy, pracownicy sezonowi znajdują zatrudnienie w rolnictwie, szczególnie w okresach zbiorów. Ich praca jest nieoceniona w zapewnieniu wystarczającej siły roboczej w sektorze rolnym, który często wymaga większej liczby pracowników o określonych porach roku. Branża gastronomiczna i hotelarska jest kolejną, w której Polacy odgrywają istotną rolę. Zarówno jako kucharze, kelnerzy, jak i personel hotelowy, przyczyniają się do obsługi gości i tworzenia przyjemnego doświadczenia dla turystów.

Jak wynika z najnowszych danych OLX, ofert pracy sezonowej za granicą wzrosła w kwietniu o 38 proc. I to właśnie te oferty budzą największe zainteresowanie poszukujących na OLX - na najpopularniejsze ogłoszenia często wysyłanych jest ponad 1000 odpowiedzi.

– Ostatnie miesiące to okres ożywienia na rynku pracy sezonowej. Obok ogłoszeń, oferujących zajęcia na terenie Polski, ogromnym zainteresowaniem cieszą się te z propozycjami pracy za granicą. W tym przypadku pracowników kuszą przede wszystkim zarobki, które w zależności od kraju oraz zajęcia mogą miesięcznie wynosić od 15 do 25 tysięcy brutto - mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Sprawdź zanim podejmiesz pracę za granicą

Ekspert podpowiada, że szukając takiego zatrudnienia jeszcze w Polsce, po pierwsze powinniśmy zweryfikować potencjalnego pośrednika, czy sprawdzić legalność jego działalności. – Możemy to sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – zaznacza.

– Wybierając się do pracy, należy zawsze sprawdzić, czy firma pośrednicząca pracę robi to na legalnych warunkach. Jeśli już na samym początku widzimy, że firma nie gwarantuje ubezpieczenia, kontakt z nią jest ograniczony, a konsultant nie odpowiada na zapytania, jest to sygnał, aby zapoznać się z ofertą innej firmy. Jeśli chcemy być pewni, że firma jest wiarygodna, można potwierdzić jej autentyczność np. w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – dodaje Agnieszka Frydrykiewicz, z-ca Dyrektora Działu Prawnego w Promedica24.

– Po drugie pamiętajmy o tym, że ten pośrednik czy pracodawca, który „wysyła” nas za granicę powinien z nami podpisać umowę jeszcze przed wyjazdem – mówi. – Nie dajmy się nabrać na podpisywanie umowy w busie, w trakcie podróży czy dopiero na miejscu – ostrzega.

Jak podkreśla Żydek, umowa powinna zostać podpisana jeszcze w Polsce, przed wyjazdem i powinna zawierać wszystkie określone warunki zatrudnienia ale także koszty, które będziemy musieli ponieść w związku z tym zatrudnieniem.

Co z zakwaterowaniem i dodatkowymi kosztami?

– Pamiętajmy, że w różnych krajach, ta sytuacja może różnie wyglądać – tłumaczy i jako przykład wskazuje, że w zależności do kraju, do którego wyjedziemy, inaczej może być naliczane ubezpieczenie społeczne. Ponadto mogą się pojawić dodatkowe koszty związane z na przykład z zakwaterowaniem. – Jednak tego typu zobowiązania pracodawca powinien od razu nam przedstawić – zastrzega.

– Bardzo często jeszcze przed wyjazdem są one także prezentowane, na przykład w formie zdjęć czy wideo, żeby zapewnić przynajmniej minimalny komfort pobytu – mówi Żydek. Jednocześnie podkreśla, aby także na własną rękę jest zweryfikować czy sprawdzić. – Tego typu kwatery bez problemu powinniśmy znaleźć np. w internecie – zauważa i podpowiada, aby spróbować znaleźć kogoś, kto już miał takie doświadczenie ze wspomnianymi kwaterami.

Jak wyjaśnia, jeśli warunki na miejscu nie będą odpowiadały temu, do czego zobowiązał się pracodawca czy pośrednik, to zawsze mamy możliwość złożenia reklamacji w takim przypadku i warto skorzystać z takiego prawa.

Zapas gotówki i namiary na palcówkę konsularną

– Na wyjazd zawsze warto zabrać ze sobą jakąś gotówkę na wszelki wypadek, która pozwoli nam, w sytuacji, w której faktycznie trafiliśmy na kogoś nieuczciwego, że jesteśmy sobie w stanie poradzić, czy wrócić do kraju – mówi Żydek.

Dodatkowo, przed wyjazdem warto dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa placówka konsularna. – W takich naprawdę trudnych sytuacjach konsulat na miejscu może nam pomóc, doradzić czy podpowiedzieć – tłumaczy.

– Może się zdarzyć, że nieuczciwy pracodawca zabierze nam dokumenty, dlatego zawsze dobrze mieć namiar do najbliższej placówki dyplomatycznej – podkreśla.

Na sam koniec, warto zapoznać się z osobami, które mają już doświadczenie w danym miejscu zatrudnienia, czy to przez „znajomych znajomych” czy poprzez sprawdzenie różnego rodzaju portali, opinii. – Dobrze zasięgnąć opinii od osób, które faktycznie miały takie doświadczenia – zaznacza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, zanim wyjedziesz do pracy sezonowej za granicę. W tym okresie pojawia się wielu nieuczciwych pośredników i naciągaczy - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany