Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spotkanie grupy wsparcia dla pacjentów z otyłością olbrzymią już 16 listopada w czwartek! W szpitalu Barlickiego spotkają się z lekarzami

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Spotkanie grupy wsparcia pacjentów z otyłością olbrzymią odbędzie się w auli szpitala im. Barlickiego przy ul. Kopcińskiego 22 w dniu 16 listopada o godz. 18 (wejście od ul. Narutowicza za budynkiem rehabilitacji).Wstęp wolny. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

https://expressilustrowany.pl/25-pacjentow-z-otyloscia-olbrzymia-zostanie-zoperowanych-w-szpitalu-im-n-barlickiego-w-ramach-pilotazowego-programu-kos-bar/ar/c1-17012731

Spotkanie grupy wsparcia pacjentów z otyłością olbrzymią odbędzie się w auli szpitala im. Barlickiego przy ul. Kopcińskiego 22 16 listopada o godz. 18. Wstęp wolny. Spotkanie jest bezpłatne.

Grupa wsparcia CHLO (chirurgicznego leczenia otyłości) działa przy szpitalu im. Barlickiego gdzie od dwóch dekad lekarze zajmują się chirurgicznym leczeniem otyłości. Otyłość jest chorobą. Obecnie jedynym skutecznym, choć drastycznym, narzędziem do leczenia otyłości patologicznej jest chirurgia.

Zmniejszyć żołądek
Ten rodzaj zabiegów nigdy nie jest wykonywany z marszu. Pacjent musi się do niego przygotować, spełniać szereg kryteriów, odbyć konsultacje z psychologiem i dietetykiem. Pacjenci ekstremalnie otyli o indeksie masy ciała (BMI) powyżej 55 jako przygotowanie do operacji mają na kilka miesięcy umieszczony w żołądku balon, który ma zapewnić utratę 20% masy ciała. Dopiero potem pacjenta kwalifikuje się do laparoskopowej operacji bariatrycznej.

Jak skorzystać z programu?

W szpitalu realizujecie pilotażowy program „Kompleksowego leczenia otyłości KOS BAR” dla chorych, którzy mają BMI (wskaźnik masy ciała) powyżej 40, lub powyżej 35 oraz wynikające z otyłości choroby jak np. cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.
Pacjent aby zakwalifikować się do leczenia w ramach programu poza spełnieniem warunków dotyczących wieku i wskaźnika masy ciała (od 18 do 65 lat, BMI > 35) musi również wykazać się motywacją do leczenia i chęcią współpracy z lekarzami, a to zostanie zweryfikowane. Każdy otyły pacjent nim zostanie zoperowany przez okres od 3 do 6 miesięcy jest przygotowywany do zabiegu. Ma konsultacje u lekarzy specjalistów, spotkania z psychologiem, a dietetyk ustawia mu plan żywienia przed operacją i po niej.
Odbywa cykl rehabilitacji. Gdy pacjent udowodni, że chce i potrafi współpracować ze specjalistami zostanie zoperowany metodą laparoskopową. Pobyt w szpitalu trwa 4 dni. Potem pacjent jest wypisywany do domu, a następnie rozpoczyna rehabilitację, która ma poprawić jego wydolność fizyczną i pomóc w redukcji masy ciała.
Każdy leczony w tym programie przez rok od wypisu ze szpitala będzie miał wykonywane badania kontrolne i niezbędne konsultacje specjalistyczne. Psycholog oceni, czy nie ma zaburzeń łaknienia (np. jedzenie kompulsywne) i czy rozumie, jakie zmiany nastąpiły w jego organizmie po zabiegu operacyjnym.

Dlaczego trzeba leczyć otyłość?
Likwidujemy choroby towarzyszące otyłości - większość pacjentów bariatrycznych ma nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, choroby serca, nadmiernie obciążone stawy i kręgosłup. Otyli pacjenci częściej chorują na niektóre nowotwory, otyłe pacjentki mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. Po operacji bariatrycznej pacjent zaczyna chudnąć i staje się sprawniejszy, często wychodzi z depresji, powraca do życia społecznego. Gdy pacjent schudnie bardzo często jego ciśnienie krwi i poziom cukru normują się do tego stopnia, że nie musi już przyjmować leków na te choroby lub przyjmuje ich znacznie mniej. Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że chirurgia bariatryczna w połączeniu z dobrą współpracą pacjenta może wydłużyć życie nawet o 8 lat.

https://expressilustrowany.pl/pacjent-lodzkiego-szpitala-schudl-160-kilogramow-taka-operacja-w-prywatnej-klinice-kosztuje-25-tys-zl/ar/c1-17142871

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany