Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na kleszcze! Jak się ochronić przed groźnym pajęczakiem. Kleszcze się uaktywniły

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Reagują na temperaturę naszego ciała, zapach potu, wydychany dwutlenek węgla Mogą nam „sprzedać” groźne choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.  Kleszcze, groźne pajęczaki, już atakują. Aktywne mogą być nawet do późnej jesieni. Dlaczego są groźne i jak się przed nimi chronić piszemy poniżej. Usuwanie Kleszcza, który wbił się w skórę, należy  jak najszybciej usunąć przy pomocy pensety, dostępnych w aptece  kleszczyków lub pompki. Trzeba go chwycić go tuż przy skórze i usunąć  w całości. Pozostawienie jego części może grozić  poważnymi powikłaniami. Po sprawdzeniu czy żadna część pajęczaka nie została w skórze należy zdezynfekować  miejsce wkłucia. Jeśli nie potrafimy usunąć kleszcza, to należy zgłosić się  do lekarza. Konsultacja jest konieczna również, gdy w miejscu ukąszenia pojawi się rumień o średnicy powyżej 5 cm. Nie wolno Kleszcza wczepionego w skórę nie wolno smarować masłem, olejem, spirytusem czy wyciągać igłą, masować aż sam odpadnie, ucinać maszynką do golenia. Pod wpływem tych działań pajęczak wydala z siebie zarazki, które trafiają  do naszego krwiobiegu.
Reagują na temperaturę naszego ciała, zapach potu, wydychany dwutlenek węgla Mogą nam „sprzedać” groźne choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze, groźne pajęczaki, już atakują. Aktywne mogą być nawet do późnej jesieni. Dlaczego są groźne i jak się przed nimi chronić piszemy poniżej. Usuwanie Kleszcza, który wbił się w skórę, należy jak najszybciej usunąć przy pomocy pensety, dostępnych w aptece kleszczyków lub pompki. Trzeba go chwycić go tuż przy skórze i usunąć w całości. Pozostawienie jego części może grozić poważnymi powikłaniami. Po sprawdzeniu czy żadna część pajęczaka nie została w skórze należy zdezynfekować miejsce wkłucia. Jeśli nie potrafimy usunąć kleszcza, to należy zgłosić się do lekarza. Konsultacja jest konieczna również, gdy w miejscu ukąszenia pojawi się rumień o średnicy powyżej 5 cm. Nie wolno Kleszcza wczepionego w skórę nie wolno smarować masłem, olejem, spirytusem czy wyciągać igłą, masować aż sam odpadnie, ucinać maszynką do golenia. Pod wpływem tych działań pajęczak wydala z siebie zarazki, które trafiają do naszego krwiobiegu. Polskapress/archiwum
Reagują na temperaturę naszego ciała, zapach potu, wydychany dwutlenek węgla. Mogą nam „sprzedać” groźne choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze, groźne pajęczaki, już atakują. Aktywne mogą być nawet do późnej jesieni. Dlaczego są groźne i jak się przed nimi chronić piszemy poniżej.

Usuwanie kleszczy

Kleszcza, który wbił się w skórę, należy jak najszybciej usunąć przy pomocy pensety, dostępnych w aptece kleszczyków lub pompki. Trzeba go chwycić go tuż przy skórze i usunąć w całości. Pozostawienie jego części może grozić poważnymi powikłaniami. Po sprawdzeniu czy żadna część pajęczaka nie została w skórze należy zdezynfekować miejsce wkłucia. Jeśli nie potrafimy usunąć kleszcza, to należy zgłosić się do lekarza. Konsultacja jest konieczna również, gdy w miejscu ukąszenia pojawi się rumień o średnicy powyżej 5 cm.
Nie wolno kleszcza smarować masłem
Kleszcza wczepionego w skórę nie wolno smarować masłem, olejem, spirytusem czy wyciągać igłą, masować aż sam odpadnie, ucinać maszynką do golenia. Pod wpływem tych działań pajęczak wydala z siebie zarazki, które trafiają do naszego krwiobiegu.

Kleszcze - najlepsza jest profilaktyka

Idąc na spacer do lasu należy założyć czapkę, okrycie z długim rękawem i długie spodnie. Na ubraniu w jasnym kolorze pajęczak będzie bardziej widoczny i mamy szansę zareagować nim przedostanie się do naszej skóry. Co dwie godziny należy stosować repelenty. Po każdym powrocie ze spaceru obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę zwracać na miejsca takie jak: pachwiny, pachy, miejsca za uszami, pod kolanami.

Kleszcze badania

Zdaniem lekarzy zakaźników nie ma sensu przesyłać wyjętych ze skóry kleszczy w celu ich przebadania do prywatnego laboratorium. Jeśli pajęczak będzie chory, to jeszcze nie znaczy, że się zaraziliśmy.
Raz w roku warto zbadać swoje przeciwciała w kierunku boreliozy i KZM.
Laboratoria w Poznaniu, Wrocławiu i Puławach wykonują badania kleszczy. Pełna diagnostyka kosztuje od 240 do 870 zł.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Wynika to z budowy jego hypostomu, części najeżonej kolcami i przypominającej harpun (można porównać go do kołka rozporowego), którą wsuwa w ciało żywiciela. Pajęczak cementuje go w skórze specjalną wydzieliną. Gdy próbujemy go wyciągnąć kolce zakleszczają się w skórze chroniąc go przed odpadnięciem zanim skończy posiłek.

Choroby, które wywołują kleszcze

Choroby wywołują jedynie kleszcze zakażone, które są nosicielami choroby. Ich populacja w przyrodzie się zwiększa. Borelioza (o ile jest nieleczona) prowadzi do wielu nieodwracalnych zmian w stawach, na skórze i w układzie nerwowym. Natomiast kleszczowe zapalenie mózgu - w skrócie KZM - może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany