Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczność Gimnazjum 18 walczy o pozostanie na edukacyjnej mapie Łodzi!

Magda Jach
Gimnazjum nr 18 przy ul. Mostowskiego w Łodzi nie godzi się z projektem reformy edukacji w Łodzi, w którym zostało przeznaczone do wygaszenia bez możliwości przekształcenia się w inną placówkę edukacyjną i tym samym protestuje wobec zaprzepaszczeniu swojego dotychczasowego dorobku.

Już od spotkania na konsultacjach społecznych wnosimy o przekształcenie w liceum ogólnokształcące – mówi Ilona Bulska, dyrektor Gimnazjum nr 18. - Wierzymy, że jako dobre gimnazjum, ze świetną kadrą pedagogiczną, potrafiącą pracować z młodzieżą i prowadzić ją do wielu sukcesów, mamy szansę kontynuować naszą pracę. Wierzę w to, że damy sobie radę, gdyż wielu naszych nauczycieli – np. matematyki, języka polskiego, historii, języka angielskiego, chemii, geografii - to egzaminatorzy maturalni, którzy są gotowi, by kształcić uczniów w liceum. Rozbijanie tego zespołu byłoby niepowetowaną stratą. Mówię to jako dyrektor szkoły, ale też wyrażam stanowisko rodziców, od których ten pomysł wyszedł.
Dziś przedstawiciele Gimnazjum nr 18 – dyrekcja nauczyciele i rodzice wybieraj się na posiedzenie komisji edukacji, jak zaplanowana została na godz. 15. w UMŁ.

Oto jakie argumenty, przemawiające za przekształceniem Gimnazjum nr 18 w liceum ogólnokształcące przygotowano.

Dlaczego warto z naszego, bardzo dobrego gimnazjum utworzyć liceum
Gimnazjum, które osiągnęło sukces , może być dobrym liceum - wystarczy dać mu szansę.

1. Posiadamy sprawnie działająca, kompetentną i współpracująca ze sobą Radę Pedagogiczną.
Jesteśmy szkołą, która może pochwalić się wysokimi wynikami egzaminów gimnazjalnych, a wyniki EWD klasyfikują nas jako szkołę sukcesu. Na tle krajowej skali staninowej w latach 2003 – 2016 osiągaliśmy ze wszystkich części egzaminu staniny wysokie oraz bardzo wysokie.
Jednym z naszych priorytetów jest kształcenie na wysokim poziomie oparte na budowaniu przyjaznego uczniom klimatu. Przez te wszystkie lata uczeń był dla nas podmiotem i wszelkie działania Rady Pedagogicznej ukierunkowane były na jego rozwój. Programowa edukacja wspierana była i jest przez szereg zajęć dodatkowych prowadzonych społecznie przez nauczycieli i wychodzących naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych uczniów. Taką postawę i sposób pracy, które doprowadziły nas do sukcesu, będziemy realizować w nowej szkole. Bazą do takiego wniosku jest też fakt, że w gronie nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 18 są egzaminatorzy maturalni ze wszystkich przedmiotów, posiadający także doświadczenie i umiejętność pracy ze starszą młodzieżą. Potrafimy pracować z uczniami o różnym potencjale- jesteśmy szkołą Odkrywców Talentów.
2. Posiadamy doskonałą bazę lokalową – przekształcenie bez kosztów
Publiczne Gimnazjum nr 18 znajduje się w dawnym budynku liceum ogólnokształcącego, do którego przenieśliśmy się w 2012 r. W związku z tym dysponujemy doskonalą bazą lokalową, dobrze wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi, biblioteką z pozycjami dla szkół średnich i centrum multimedialnym, salą gimnastyczna wraz z siłownią. Korytarze, sala gimnastyczna i niektóre pracownie zostały niedawno odnowione. Współpraca z SP81 umożliwia korzystanie z ORLIKA.  Większość posiadanego zaplecza multimedialnego (tablice interaktywne, rzutniki) uzyskaliśmy dzięki naszemu udziałowi w licznych projektach czy konkursach.
3.Szkoła jest spadkobiercą idei tolerancji prof. Jana Karskiego i nośnikiem głoszonych przez niego wartości
Jesteśmy pierwszą szkołą im. prof. Jana Karskiego w Polsce ( 2002 rok).
Ucząc ponad 460 uczniów, jesteśmy głównym miejscem w Łodzi, gdzie na tak dużą skalę propaguje się postać i idee Jana Karskiego.
Zależy nam na kontynuowaniu dziedzictwa tego wielkiego łodzianina, świadka Holocaustu i obywatela świata. Staramy się, aby Jan Karski nie był tylko postacią z portretu w szkolnym holu, dlatego:
Organizujemy lekcje w gabinecie Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi
stałe i naturalnie, w toku pracy dydaktycznej i wychowawczej,
odwołujemy się do wartości, które reprezentował Karski
realizujemy projekty edukacyjne w szkole i w mieście związane
z Karskim, przy okazji których uczniowie poznają miasto i jego historię,
architekturę, wielokulturowość
organizujemy gry edukacyjne w szkole i w mieście, rajdy i wycieczki
edukacyjne śladami Karskiego w Łodzi, w Beskidach
Realizując działania związane z patronem, współpracujemy z:
Fundacją Edukacyjną im. Jana Karskiego (Warszawa – Waszyngton) –
(realizacja projektu „Karski my Hero”, stały kontakt, materiały
edukacyjne)
Muzeum Miasta Łodzi
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
IPN
Muzeum Historii Polski - udział w projektach, imprezach, warsztatach,
promocjach książek Karskiego lub o Karskim –
Aktywnie współpracujemy ze szkołami Karskiego w Polsce (Ruda Śląska, Kielce, Nowy Sącz, Wiśniowa Góra, Warszawa), uczestnicząc w zjazdach , warsztatach dla nauczycieli i projektach dla uczniów, wspólnych obchodach ważnych uroczystości.
Z wszystkimi tymi instytucjami planujemy dalszą współpracę jako
szkoła średnia.
4. Poparcie środowiska lokalnego
Wszelkie nasze działania zmierzające do przekształcenia naszego gimnazjum w szkołę średnią wspierane są przez Radę Rodziców i środowisko lokalne.

Uczniowie Gimnazjum nr 29 przy ul. Jurczyńskiego także marzą, by ich szkoła stała się liceum ogólnokształcącym:

W związku z planowaną reformą naszej szkole grozi
wcielenie do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 12 - co oznaczałoby
odejście tej wspaniałej kadry nauczycielskiej - pedagogów, którzy
wydobyli z nas talenty i pasję, dzięki którym zdobywaliśmy wyżyny. To
byłaby ogromna strata dla edukacji, dlatego jedyną naszą nadzieją jest
apelować do lokalnych władz o zmianę decyzji i utworzenie tu liceum
tak, by można było kontynuować naukę pod okiem tak niezwykłych
pedagogów.
       

ZSO 1 przy ul. Czajkowskiego natomiast walczy o możliwość utworzenia w miejsce Gimnazjum nr 34 szkoły podstawowej.
Oto argumenty przemawiające za utworzeniem (reaktywowaniem) Szkoły Podstawowej nr 198 w kompleksie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Czajkowskiego
1. ZSO nr 1 (Publiczne Gimnazjum nr 34, XXXII Liceum Ogólnokształcące) mieści się w budynkach połączonych łącznikami , które docelowo są w stanie pomieścić 1500 uczniów bez wprowadzania dwuzmianowości.
2. Szkoła ma doskonale zorganizowaną przestrzeń, która pozwala na wyodrębnienie bezpiecznych stref dla dzieci i młodzieży na różnych etapach edukacyjnych.
3. Budynki, w których mieści się nasza szkoła w 2016 r. przeszły kompleksową termomodernizację.
4. ZSO nr 1 posiada bogatą bazę techno – dydaktyczną, która umożliwia prowadzenie zajęć na miarę XXI wieku, a tym samym indywidualny, wszechstronny rozwój każdego ucznia. Szkoła posiada m.in.:
* 2 duże wyremontowane sale gimnastyczne,
* aulę,
* pływalnię,
* siłownię,
* 3 małe sale do ćwiczeń (doskonałe do zajęć dla młodszych dzieci),
* kompleks boisk sportowych (pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, boisko do gier zespołowych, boisko do piłki plażowej, zewnętrzną siłownię),
* wolnostojący budynek z pełnym węzłem sanitarnym, przeznaczony dla osób korzystających z zewnętrznej infrastruktury,
* doskonale wyposażone w pomoce dydaktyczne pracownie przedmiotowe, przede wszystkim: fizyczne, chemiczne, biologiczne (wyposażone w ramach WFOŚiGW), geograficzne,
* większość wyremontowanych pracowni (środki własne, Rady Rodziców),
* wyremontowane, kolorowe toalety (Budżet Obywatelski),
* bibliotekę i centrum multimedialne,
* 2 pomieszczenia świetlicowe,
* stołówkę z własną kuchnią.
5. Nasza placówka kolejny raz będzie przechodziła reformę edukacji: w murach naszej szkoły mieściło się już przedszkole, szkoła podstawowa, a obecnie gimnazjum i liceum. Były już takie lata, że nasza kadra pracowała jednocześnie z dziećmi najmłodszymi, dziećmi z klas 4 – 8, uczniami powołanych gimnazjów oraz młodzieżą licealną. ZAWSZE DAWALIŚMY SOBIE RADĘ Z DOSKONAŁYM REZULTATEM.
6. Nauczyciele naszej szkoły prowadzą zajęcia dla uczniów okolicznych szkół podstawowych w zakresie:
* nauki pływania w ramach zajęć z wychowania fizycznego (57 grup uczniów z 6 szkół podstawowych, najwięcej ze Szkoły Podstawowej nr 34 – 22 grupy, ze Szkoły Podstawowej nr 202 – 11 grup, ze Szkoły Podstawowej nr 199 – 8 grup),
* szkolenia pływackiego w ramach funkcjonującego w naszym Zespole MKS 1 (45 godz. dla 110 uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej nr 34),
* tenisa stołowego,
* Akademii Siatkówki,
* tańca towarzyskiego
* j. hiszpańskiego (dla klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 34 – łącznie 6 godz. tygodniowo, z czego do końca I okresu nasz nauczyciel prowadził 2 godz. zajęć bezpłatnie).
7. Doskonała baza sportowa, jakiej nie posiada żadna szkoła w Łodzi i doświadczenie trenerów umożliwią, tak jak dotychczas w gimnazjum, prowadzenie klas sportowych w takich dyscyplinach jak: pływanie, piłka koszykowa, piłka siatkowa, piłka nożna i tenis stołowy.
8. Kluby sportowe (MUKS Widzew, WIFAMA, Widzew Łódź), z którymi współpracujemy są zainteresowane dalszą współpracą w zakresie kształcenia uczniów w Szkole Podstawowej nr 198.
9. W ZSO nr 1 nieustannie rozwija się centrum języka hiszpańskiego. Aktywna współpraca z Ambasadą Hiszpanii oraz wykwalifikowani lektorzy i nauczyciele
języka hiszpańskiego (2 nauczycieli z Hiszpanii) pozwolą na kontynuację funkcjonowania klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim.
10. Przepełnienie szkół na Olechowie, o którym mówił p. Adam Szadkowski – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 141 podczas spotkania w Urzędzie Miasta Łodzi. W chwili obecnej w Szkole Podstawowej nr 141 w Łodzi utworzonych zostało 14 oddziałów, a od r. szk. 2017/2018 tych oddziałów będzie minimum 16. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 205 w przyszłym roku będzie funkcjonowało około 35 oddziałów I – VII oraz kilkanaście oddziałów gimnazjalnych.
Powołana Szkoła Podstawowa nr 198 odciąży rejon Szkoły Podstawowej nr 141 i Szkoły Podstawowej nr 205. Do rejonu naszej szkoły oprócz zaproponowanych przez Miasto ulic, można włączyć ulice: Oleńki Billewiczówny, Jagienki, Juranda ze Spychowa, Longinusa Podbipięty, Jana Onufrego Zagłoby, Andrzeja Kmicica, Ketlinga (mapki w załączeniu).
Włączenie wskazanych ulic do rejonu Szkoły Podstawowej nr 198 będzie zgodne z Art. 39. 1 i 39.2 USTAWY z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
Sytuacja ze szkołami podstawowymi na osiedlu Olechów – Janów z roku na rok będzie coraz trudniejsza ze względu na dynamicznie rozbudowujące się osiedle.
11. Przepełnienie Szkoły Podstawowej nr 34, w której w chwili obecnej funkcjonuje 31 oddziałów, a od r. szk. 2017/2018 będzie ich prawdopodobnie 35. Należy dodać, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34 korzystają z pływalni mieszczącej się w naszym Zespole w ramach zajęć wychowania fizycznego i plan tych zajęć uwzględnia zawsze (na życzenie pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34) godziny największego przepełnienia tej szkoły.
12. Utworzenie Szkoły Podstawowej nr 198 zmniejszy również liczbę powoływanych oddziałów w Szkole Podstawowej nr 33 i w ten sposób umożliwi rozszerzenie działalności Przedszkola Miejskiego nr 206 o m.in. wczesne wspomaganie rozwoju oraz pomoże w rozwiązaniu problemów przedszkoli mieszczących się w okolicznych blokach.
Mamy nadzieję, że dotychczasowy, ogromny wkład Miasta i instytucji zewnętrznych w rozwój infrastruktury naszej szkoły nie będzie zaprzepaszczony, a nasza szkoła nie będzie stała pusta podczas, gdy w innych szkołach dzieci będą uczyć się w systemie dwuzmianowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany