Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 05godz.
  • 25min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Sottile Deco - wynik niezwykłej kooperacji

Materiał partnera zewnętrznego
Jaki może być efekt współpracy producenta nowoczesnej kostki brukowej z pełnymi pasji architektami krajobrazu? Czy z połączenia sztuki i biznesu można otrzymać produkt w pełni odpowiadający najnowszym trendom w branży? Odpowiedzią na te pytania ma być Sotille deco – płyta tarasowa wykonana w kooperacji firmy Semmelrock i Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Dowiedzmy się nieco o tej współpracy i poznajmy jej efekty.

Zanim przyjrzymy się nowemu produktowi, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest architektura krajobrazu i dlaczego ma ona aż tak duże znaczenie. Pozwoli nam to zrozumieć, dlaczego mariaż sztuki i biznesu ma sens.

Architektura krajobrazu – sztuka, która łączy

Podstawowym zadaniem architektury krajobrazu jest kształtowanie życiowej przestrzeni człowieka. Do tego celu architekci wykorzystują wszelkie elementy oddające charakter otoczenia, czyli: architekturę, roślinność, rzeźbę terenu, klimat panujący na danym terytorium, glebę, a nawet kulturę i folklor konkretnego regionu! Jest to połączenie urbanistyki, planowania przestrzennego i rzecz jasna architektury. Spoiwem, które łączy ze sobą te trzy dziedziny, jest sztuka – to dzięki niej udaje się połączyć funkcjonalność z estetyką, dzięki czemu porządnie zaprojektowane otoczenie nie tylko dobrze nam służy, ale również doskonale wygląda.

Jak się to wszystko zaczęło?

Imponujące ogrody, pełne wspaniałej roślinności, sztucznych zbiorników wodnych i elementów małej architektury, powstawały w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz na Dalekim i Bliskim Wschodzie. Dziedzina ta szła ramię w ramię z historycznymi zmianami na świecie, odzwierciedlając panujące nastroje i w istotny sposób przyczyniając się do rozwoju cywilizacyjnego człowieka. Mimo swojego wiekowego stażu, architektura krajobrazu stała się nauką dopiero pod koniec XIX wieku. Zmiany przyszły z zachodu, a konkretnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1899 roku powołano Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu (ASLA). Jedenaście lat później, również w USA, na Uniwersytecie Harvarda otwarto kierunek, na którym można było zdobywać akademicką wiedzę na temat planowania przestrzeni.

Na styku biznesu i sztuki

Po co się uczymy? Żeby tworzyć lepszy świat? Żeby móc dobrze zarabiać w niedalekiej przyszłości? Żeby zdobywać wiedzę niezbędną do tworzenia doskonałych rzeczy? Żadna dziedzina nauki nie powinna funkcjonować dla siebie samej. Uczymy się, nabieramy umiejętności, by móc kreować lepszy świat dla siebie i innych. Architektura krajobrazu i związane z nią branże dają ogromne szanse, by połączyć potrzebę tworzenia z zajęciem przynoszącym realne profity. Jeżeli sztuka, którą bezsprzecznie jest architektura krajobrazu, spotyka się z pokrewnym jej biznesem, powstają produkty, które nierzadko na zawsze zmieniają nie tylko konkretną branżę, ale również cały świat. Z takiego założenia wychodzi Semmelrock, łącząc swoje siły z tak szacowną organizacją jak Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Co zrodziło się z tego spotkania?

Owoc współpracy idealnej?

Kooperacja między ambitną, nowoczesną firmą, jaką jest Semmelrock i architektami krajobrazu zrzeszonymi pod szyldem SAK zaowocowała produktem, który ma wszelkie predyspozycje, by stać się wzorem dla całej branży. Co więcej, dzięki wspólnej pracy fachowców i artystów udało się być może znaleźć odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów i fluktuujące trendy rynkowe. Architekci dostali również szansę na wprowadzenie na rynek produktu zgodnego z ich założeniami oraz ideami, który chętnie wykorzystają w swoich późniejszych projektach. Taką sytuację w biznesie określa się jako „win-win”.

Sottile deco – przede wszystkim swoboda aranżacji

No i w tym miejscu ponawia się główny bohater naszej opowieści, czyli płyta Sottile Deco. Ten wyjątkowy produkt został zaprojektowany oraz wyprodukowany z myślą o ruchu pieszym, a więc na tarasy, chodniki, ścieżki, dziedzińce lub balkony. Sottile deco stanowi element dekoracyjny dla znanych i lubianych płyt Sottile. Tym, co odróżnia płytę Sottile deco od większości produktów z tego samego segmentu, jest jej struktura oraz dekoracyjny wzór, który daje spore pole do popisu ambitnemu fachowcowi. Dowiedz się więcej na temat Sottile Deco: https://www.semmelrock.pl/produkt/plyty/sottile-deco/.

Wet-cast – dwa magiczne słowa

Jak już wiemy, wzór dekoru płyt Sottile deco jest efektem udanego połączenia sztuki i biznesu. To właśnie ozdobny motyw w największym stopniu świadczy o innowacyjności produktu firmy Semmelrock. Efekt ten udało się uzyskać dzięki zachowaniu różnicy wysokości i struktury dwóch sąsiadujących ze sobą powierzchni. Jedna z powierzchni jest idealnie gładka, natomiast druga widocznie i odczuwalnie chropowata. Uzyskanie tego unikalnego rozwiązania było możliwe dzięki technologii wet-cast. Jest to czasochłonny, a co najważniejsze manualny proces, podczas którego płynna mieszanka betonu wnika w zakamarki silikonowej formy, pozwalając na wierne odwzorowanie naturalnej struktury produktu. Efektem jest produkt niezwykle funkcjonalny i estetyczny. Specjaliści z Semmelrock podkreślają, że technologia wet-cast pozwala uniknąć wszelkich ograniczeń, dlatego ogromnym wyzwaniem projektowym okazało się stworzenie prostej formy wzoru, na tyle modułowego, aby pozwalał na większą swobodę przy układaniu zindywidualizowanych wzorów. A więc nie chodzi tylko o fachową pracę, ale również zabawę i popuszczenia wodzy fantazji.

Sottile deco produkowana jest w zakładzie w Gnatowicach, będącym jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na terenie całej Europy. Technologia wetcast wymaga czasochonnego i częściowo ręcznie przeprowadzonego procesu produkcji, co stanowi o unikalności tych produktów. Płynna mieszanka, wnikając w zakamarki formy, pozwala wiernie odwzorować strukturę produktu. Dzięki umiejętnemu połączeniu wysoko zaawansowanej technologii i prac wykonywanych ręcznie można uzyskać produkty o wysokiej estetyce i funkcjonalności. Specjalistom z Semmelrock zależało na tym, by płyta stanowiła integralną całość z
większą powierzchnią, na której zostanie ułożona, a powstały wór mógł zadowolić nawet najbardziej wymagającego estetę.

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu – co warto o nim wiedzieć?

SAK powstało w 2004 roku jako inicjatywa firm zajmujących się architekturą terenów zielonych. W jego skład wchodzą projektanci i autorzy dokumentacji, wykonawcy terenów zieleni, naukowcy i nauczyciele oraz urzędnicy i pracownicy administracji. Celem Stowarzyszenia od początku było podnoszenie standardów w swojej branży poprzez edukację architektów krajobrazu i promocja zawodu architekta krajobrazu oraz propagowanie pozytywnych trendów w tym segmencie. Misją SAK jest troska o dobre standardy zarówno w kwestii projektowania, jak i wykonawstwa elementów architektury krajobrazu. SAK to jedyna polska organizacja branżowa będąca członkiem European Landscape Contractors Association (ELCA) oraz European Foundation for Landscape Architecture (EFLA).

Semmelrock – pasja i ambicja

Po tym opisie nietrudno zgadnąć, dlaczego doszło do współpracy Semmelrock ze Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu. Dwa podmioty o niemal identycznych ideałach musiały się w końcu spotkać i przekuć tę konfrontację w coś twórczego.

Hasłem przewodnim Semmelrock jest „Passion for paving” – te trzy słowa napędzają firmę do bezustannego rozwoju i podkręcania kreatywności. Idzie za tym ciągłe unowocześnianie i udoskonalanie technologii produkcji, czego owocami są kolejne, często innowacyjne produkty. Semmelrock Stein+Design to firma z wizją. Zgodnie z jej założeniami, świat ma być lepiej zorganizowany pod kątem estetyki i funkcjonalności. Nieważne, czy mówimy o ogrodach prywatnych, terenach należących do przedsiębiorstw, przestrzeniach miejskich – Semmelrock czuje tę sama odpowiedzialność. Prawie sześćdziesiąt lat na rynku, bezustanne parcie ku rozwijaniu nowych rozwiązań, troska o pracownika, różnorodność oferty i pasja to cechy zasadnicze firmy. Współpraca ze Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu, której efektem jest płyta Sottile deco to kolejny niezwykle istotny punkt w "CV" firmy.

Dodaj ogłoszenie