18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śniadanie to podstawa! Pamiętajcie o tym

(mj)
.
. Jarosław Ziarek
Śniadanie jest najczęściej bagatelizowanym posiłkiem. Większość ludzi: starszych uczniów, studentów i osób pracujących, nie je go wcale albo je bardzo późno, w przerwie między zajęciami, przez co organizm nie ma wystarczającej energii, żeby podołać wyzwaniom dnia.

Należy koniecznie uświadomić sobie, że tylko nasz mózg zużywa aż 20 procent całej energii dostarczonej ciału.
Im wcześniej zjemy porządne śniadanie, tym lepiej. Nawet jeśli nie mamy łaknienia rano, trzeba postarać się, żeby zmusić się do zjedzenia pierwszego posiłku, najlepiej godzinę po przebudzeniu. Właśnie wtedy organizm potrzebuje najwięcej energii, głównie węglowodanów złożonych.

.

Śniadanie powinno być na tyle obfite, abyśmy bez problemu dotrwali do obiadu, posilając się w międzyczasie jedynie drobną przekąską. Pierwszy posiłek musi smakować i być różnorodny. Nawet osoby na diecie odchudzającej mogą pozwolić sobie niemal na wszystko. Owszem, trzeba liczyć się z ilością jedzenia (aby nie rozciągać żołądka), ale niekoniecznie z jego kalorycznością. Można więc np. zrobić sobie jajecznicę ze szczypiorkiem i kromką wieloziarnistego pieczywa, omlet z konfiturami, bułkę z miodem czy serem, jogurt z muesli i orzechami, sałatkę z sałatą i pomidorem itd.

Warto zjeść śniadanie zdrowe i smaczne. Ludzie, którzy go nie jedzą, wydają się zmęczeni, niespokojni i drażliwi. Z kolei ci, którzy z pierwszego posiłku nigdy nie rezygnują, potrafią się lepiej skoncentrować, mają również więcej energii oraz siły.
W ciągu dnia należy także pamiętać, aby kolejne posiłki spożywać regularnie, co kilka godzin - drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i lekką kolację, co najmniej dwie godziny przed snem. Zaniedbania w tym względzie mogą prowadzić do problemów z układem pokarmowym, zaburzeń koncentracji, pamięci i ogólnego złego samopoczucia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany