Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmigłowcem do udaru. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w naszym regionie w tym roku już 390 razy udzielało pomocy. W ubiegłym roku - 573

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Pogotowie lotnicze częściej udziela pomocy pacjentom po udarze niż rannym w wypadkach. Czasem helikopter leci do chorego nawet ponad 100 km od Łodzi.

Już 390 pacjentów przetransportowało w tym roku do łódzkich szpitali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W całym ubiegłym roku było ich 573. Najczęściej pacjenci transportowani są z odległości do 60 km od Łodzi, choć nie zawsze. Gdy jest taka potrzeba, zdarza się, że helikopter leci nawet ponad 130 km od naszego miasta.

Ranni, stratowani, poszarpani, zdemolowany i okradziony sklep - tak zakończyła się słynna pierwsza wielka nocna wyprzedaż w łódzkich Media Markt w Galerii Łódzkiej i w M1. Tysiące klientów szturmowało sklepy, by zdobyć wymarzone telewizory, walkmany, radia, magnetowidy.  Przecena blisko 3 tys. artykułów skusiła wielu do udania się na nocne zakupy. Zobaczcie ZDJĘCIA na kolejnych slajdach

Media Markt Łódź. Słynna promocja, która zakończyła się awan...

Pacjenci najczęściej trafiają pod opiekę lekarzy w szpitalach im. Kopernika, „Matce Polce” i wojewódzkim szpitalu w Zgierzu.

- To chorzy, w których leczeniu liczy się każda minuta, najczęściej tacy, którzy doznali udaru - mówi dr Dariusz Timler, szef szpitalnego oddziału ratunkowego w „Koperniku”. - W przypadku tej grupy chorych podanie odpowiednio wcześnie leku rozpuszczającego skrzeplinę może uchronić ich przed śmiercią lub kalectwem.

Śmigłowcem przewozi się także ofiary wypadków drogowych, osoby które odniosły wyjątkowo ciężkie obrażenia. Niestety, nie każdego można uratować. Ostatnio helikopter został wysłany do wypadku, w którym wzięło udział dwóch młodych motocyklistów.

- Jechali na wprost siebie - dla zabawy - i zderzyli się czołowo - wspomina dr Timler. - W wyniku doznanych obrażeń zmarli na miejscu wypadku.

Udało się natomiast pomóc mężczyźnie, u którego doszło do zatrzymania krążenia. Przypadkowa osoba podjęła resuscytację i wezwała pomoc. Chorego przejął zespół lotniczego pogotowia ratunkowego. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie pod okiem specjalistów doszedł do siebie i zachował zdrowie.

O tym, czy do danego pacjenta zadysponowane zostanie wysłanie śmigłowca, decyduje pracownik obsługujący numer ratunkowy 112. Załogę śmigłowca stanowią pilot, lekarz i ratownik medyczny lub pielęgniarka. Podczas jednego lotu helikopterem może być transportowany tylko jeden pacjent.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany