MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmiertelne ofiary grypy w naszym regionie! Ile osób zachorowało w ostatnim tygodniu? Zobacz najnowsze DANE, LICZBY

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W ostatnim tygodniu na grypę i infekcje paragrypowe zachorowało 2746 mieszkańców naszego regionu, w tym 613 dzieci. Szczyt zachorowań przypadał w tym roku na ostatni tydzień lutego. Wówczas wirusy położyły do łóżek ponad 16 tys. osób.Porównując ten sezon grypowy (od 1 września ubiegłego roku), kiedy to zachorowało 188 tys. osób z ubiegłym widać, że w tym było o 16 tys. zachorowań więcej. Ale wirusy mogą jeszcze atakować. Niekiedy kładą do łózka jeszcze w maju.WIĘCEJ INFORMACJI - KLIKNIJ DALEJ
W ostatnim tygodniu na grypę i infekcje paragrypowe zachorowało 2746 mieszkańców naszego regionu, w tym 613 dzieci. Szczyt zachorowań przypadał w tym roku na ostatni tydzień lutego. Wówczas wirusy położyły do łóżek ponad 16 tys. osób.Porównując ten sezon grypowy (od 1 września ubiegłego roku), kiedy to zachorowało 188 tys. osób z ubiegłym widać, że w tym było o 16 tys. zachorowań więcej. Ale wirusy mogą jeszcze atakować. Niekiedy kładą do łózka jeszcze w maju.WIĘCEJ INFORMACJI - KLIKNIJ DALEJ Pawe£ Relikowski / Polskapress
Cztery osoby w naszym regionie zmarły w tym sezonie na skutek powikłań grypy. Byli to pacjenci, którzy z racji wieku i chorób współistniejących byli bardziej narażeni na zakażenia.

W ostatnim tygodniu na grypę i infekcje paragrypowe zachorowało 2746 mieszkańców naszego regionu, w tym 613 dzieci. Szczyt zachorowań przypadał w tym roku na ostatni tydzień lutego. Wówczas wirusy położyły do łóżek ponad 16 tys. osób.

Porównując ten sezon grypowy (od 1 września ubiegłego roku), kiedy to zachorowało 188 tys. osób z ubiegłym widać, że w tym było o 16 tys. zachorowań więcej. Ale wirusy mogą jeszcze atakować. Niekiedy kładą do łózka jeszcze w maju.

Są pozytywne wiadomości
Pozytywne było to, że coraz więcej osób się szczepi. Seniorzy korzystają z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie finansowanych przez urząd miasta, ale częściej też sami kupują szczepionki, bo już drugi sezon grypowy dla tej grupy pacjentów są one sprzedawane z 50 proc. upustem.

- Koronawirus sprawił, że może się wydawać, że innych chorób już nie ma - mówi doktor Joanna Stachurska-Jaśkiewicz. – A tak nie jest. Z moich obserwacji wynika, że w poradniach w których pracuję w tym sezonie grypowym było mniej zachorowań niż rok wcześniej. Obecnie większość porad odbywa się przez telefon, ale gdybym miała pacjenta z wysoką gorączką to zaprosiłabym go do poradni upewniwszy się wcześniej przeprowadzając wywiad, że wypływające z niego wnioski nie wskazują na zakażenie koronawirusem.

Nie wszystkie zgony są zgłaszane
Sprawozdania sanepidu mówiące o osobach, które zmarły z powodu powikłań grypy nie oddają skali problemu. Nie wszystkie zgony są zgłaszane przez szpitale. Powikłaniem grypy jest m.in. ciężkie zapalenie płuc. W karcie zgonu pacjenta lekarz wpisuje najczęściej właśnie zapalenie płuc zamiast grypy. Podobnie też dzieje się gdy dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, co dzieje się często u młodych ludzi, którzy przechodzili grypę. Zdarza się, że jedynym ratunkiem jest dla nich przeszczep serca. A nie każdy pacjent ma szansę aby je otrzymać.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany