Sky planter – odwrócone doniczki

Materiał informacyjny

Kochasz rośliny i najchętniej zamieniłbyś swoje mieszkanie w zieloną oazę, ale nie masz wystarczająco dużo przestrzeni? Podobnie myślał projektant Patrick Moriss z Nowej Zelandii. Jeśli brakuje Ci miejsca na stole lub parapecie, wykorzystaj sufit! Nowozelandczyk powiesił więc doniczkę do góry nogami. A raczej korzeniami do góry i liśćmi do dołu. Mamy tu do czynienia z żartem designera czy rewolucyjną formą uprawy roślin? Czytaj dalej i przekonaj się sam!

Ceramiczna doniczka wisi na stalowej lince, która jest przymocowana kołkami do sufitu. Kwiaty podlewa się od góry. We dnie doniczki znajduje się otwór, stanowiący najwyższy punkt całego zestawu. Wewnątrz umieszczono dwa tzw. „dyski“. Górny jest zamykalny – nalewa się do niego wodę niczym do zbiornika. Woda ta nawadnia ziemię umieszczoną w drugim dysku. To w nim posadzona jest roślina. Wskaźnik poziomu wody w zbiorniku jest oczywistością.

Woda stopniowo uwalnia się w kierunku rośliny, co stanowi główną zasadę samonawadniających się doniczek. Jak jest to możliwe, że ziemia nie poddaje się prawu grawitacji? Powinna przecież natychmiast wypaść!? W doniczce zatrzymuje ją specjalny „kołnierz“.

Nawadnianie rośliny z góry oraz kołnierz utrzymujący ziemię w doniczce.

Nigdy więcej rozsypanej ziemi i nieprzyjemnego schylania nad doniczkami. Sky planter stworzy w Twoim domu niezwykłe oazy zieleni, gdzie tylko zapragniesz. Kawałek ogrodu tuż nad kuchnią! Przed montażem dobrze przemyśl wysokość. Pod sufitem jest dość ciemno, a bez odpowiedniej ilości światła roślina będzie usychać. Jeśli przedłużymy stalową linkę doniczki, może się zdarzyć, że ktoś uderzy w nią głową. Postaraj się znaleźć złoty środek i powieś Sky planter dokładnie nad wyspą kuchenną w odpowiedniej odległości lub umieść go przy ścianie jako element dekoracyjny.

Praktyczne zastosowanie odwróconych doniczek w kuchni.

Ten sposób uprawy jest idealny dla mniej wymagających roślin, takich jak: zielistka, koper włoski, bluszcz, pelargonia, orchidea lub truskawki. Nie poleca się go dla długoletnich roślin, które mogłyby się nie przywyknąć do nowych warunków i uschnąć.

Wiele osób twierdzi, że Sky planter to męczenie roślin. Inni argumentują, że kwiaty doniczkowe po pewnym czasie same odwracają się do światła, bez względu na to, czy stoją na parapecie czy wiszą pod sufitem.

Sky planter znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w pomieszczeniach o charakterze komercyjnym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie