Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Podium PŚ w Zakopanem w 2020 r., a na nim Kamil Stoch i Dawid Kubackui
Podium PŚ w Zakopanem w 2020 r., a na nim Kamil Stoch i Dawid Kubackui Andrzej Banaś
Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem po raz pierwszy odbył się w 1980 r., później w latach 90. jeszcze kilkakrotnie, a regularnie rozgrywany jest na Wielkiej Krokwi od 2002 r. Spośród zawodów z XXI wieku wybraliśmy 5 "naj" - najbardziej pamiętnych, najważniejszych, najciekawszych, z największą dramaturgią.

Tak tworzy się historia skoków narciarskich - pierwsza wygrana Małysza w Zakopanem

20 stycznia 2002 r., w Polsce od roku szaleje "Małyszomania", nasz zawodnik seryjnie wygrywa konkursy. Jadąc pod Giewont Adam Małysz, ma już ich na koncie 20, ale wcześniejsze tygodnie tego sezonu nie były tak różowe. Ku uciesze kilkudziesięciu tysięcy kibiców na trybunach odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Zakopanem, gdzie PŚ odbył się po trzyletniej przerwie.

Wówczas były dwa indywidualne konkursy, w pierwszym z nich Małysz zajął "dopiero" 7. miejsce. W drugim był już najlepszy, ale wcale nie było o to łatwo. Prowadził na półmetku (skok na 130 m), z przewagą 1,3 pkt nad Svenem Hannawaldem. W drugiej serii lądował na 123,5 m, bliżej o półtora metra od tego rywala (wówczas nie było dodatkowych przeliczników). Ostatecznie wygrał o 0,6 pkt, w czym pomogły lepsze noty za styl.

Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku
Screen YouTube/TVP

- Jestem bardzo szczęśliwy i zaskoczony. Mówiłem przed konkursem, że nasz kraj, nasza publiczność przyniesie mi szczęście, myślę, że tak się stało. Dziękuję za cały doping, za to, że wszyscy we mnie wierzyli - mówił Małysz przed kamerą TVP. - Nie wiem, czy nie cieszę się dzisiaj bardziej, niż gdy wygrałem Turniej Czterech Skoczni.

Dwóch zwycięzców PŚ w Zakopanem

29 stycznia 2005 r. Pierwszy konkurs tego weekendu w Zakopanem przeszedł do historii imprezy, bo pierwszym miejscem podzielić się musiało dwóch zawodników. Taką samą notę końcową uzyskali Adam Małysz i Roar Ljoekelsoey.

Na półmetku prowadził Norweg, 1,9 pkt przed Polakiem. W drugiej serii Małysz poleciał na 131 m; po nim Norweg lądował o 2 m bliżej, ale na tablicy przy jego nazwisku pojawiała się cyfra 1 i przez trybuny przeciągnął się jęk zawodu... Po chwili była jednak wielka radość, bo okazało się, że ostatecznie jest "remis" i dwóch zwycięzców. Takie sytuacje w przypadku 1. pozycji to ogromna rzadkość w Pucharze Świata.

Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku
Screen YouTube/TVP

Dzień później, w drugiej konkursie, to Małysz był górą w "dogrywce". Znów był 1., Ljoekelsoey - 3. To był jedyny dotychczas przypadek, gdy jeden polski zawodnik wygrał oba konkursy.

- To coś niesamowitego wygrywać u siebie, i to jeszcze w koleżeństwie z Roarem. W mojej karierze pierwszy raz się zdarzyło, że ktoś stał na najwyższym podium w dwójkę - mówił Małysz w TVP.

Pamiętne skoki w Zakopanem: szczęście Urbanca, pech Mazocha

20 stycznia 2007 r. Ten konkurs szczególnie zapadł w pamięć nie tylko kibiców, ale przede wszystkim Roka Urbanca i Jan Mazocha, choć z różnych powodów.

Słoweniec niespodziewanie wygrał konkurs, zakończony po pierwszej serii. O skali sensacji niech świadczy fakt, w ciągu kilku lat występów w PŚ drugi jego najlepszy wynik w karierze to... 17. miejsce (łącznie tylko 5-krotnie punktował w PŚ).

Do Urbanca wyjątkowo uśmiechnęła się fortuna - w pierwszej serii trafił na znakomite warunki wietrzne (wtedy nie było używanych obecnie przeliczników punktowych), poleciał na 136 m. Został zwycięzcą także dlatego, że za końcowe uznano wyniki po pierwszych skokach.

Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku
Michał Klag

Drugą serią przerwano i odwołano po koszmarnym upadku Jana Mazocha. Czech (15. na półmetku) miał pecha, nagły mocniejszy podmuch doprowadził do utraty równowagi i upadku, po którym zawodnik stracił przytomność. Z urazem głowy trafił do szpitala, musiał zostać wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. 11 dni później opuścił szpital, potem nawet wrócił do skakania.

To zresztą był feralny weekend. Niedzielne zawody z powody wichury zostały odwołane po serii kwalifikacyjnej.

Dodajmy, że "słoweńskie szczęście" objawiło się później w Zakopanem raz jeszcze. W 2018 r. wygrał Anze Semenic, dla którego było to jedyne podium PŚ w karierze.

W PŚ w Zakopanem Stoch przejął pałeczkę od Małysza

23 stycznia 2011. To był dodatkowy konkurs PŚ w Zakopanem, rozegrany w miejsce odwołanych zawodów w Harrachovie. Polskim skokom narciarskich przyniósł historyczne wydarzenie - swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł Kamil Stoch, co stało się preludium do wielkiej kariery. Dwa lata później został mistrzem globu, a po kolejnym roku - dwukrotnym mistrzem olimpijskim.

Można powiedzieć, że młody wówczas zawodnik symbolicznie przejął pałeczkę od mistrza Adama Małysza (wtedy wygrał pierwszy z trzech konkursów, swój ostatni w karierze na Wielkiej Krokwi). Stoch uzyskał w pierwszej serii 123 m i prowadził; w drugiej poleciał na 128 m i łącznie o 4,5 pkt wyprzedził Norwega Toma Hilde.

Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku
Michał Klag

- Pierwszy skok oddany w trudnych warunkach był bardzo dobry, choć nieco odchyliłem się barkiem, musiałem potem korygować lot. Drugi skok lekko spóźniłem, musiałem ratować sytuację i paradoksalnie dzięki temu walczyłem do końca o jak najdłuższą odległość. I udało mi się wylądować daleko, na 128 metrze - mówił Stoch.

Dodał: - Nie stawiałbym sprawy tak, że wygrałem sam z sobą. Skakanie na samym końcu w finałowej serii to dla mnie nie pierwszyzna. Przecież w konkursach Letniej Grand Prix miało to już miejsce i jakoś wytrzymałem ciśnienie. Dlaczego nie miałem podołać teraz?

Małysz tego dnia pewnie też liczyłby się w walce o podium, ale upadł przy lądowaniu w pierwszym skoku. Musiał skorzystać z pomocy lekarskiej, podejrzewano uraz kolana, ale skończyło się bez poważniejszych obrażań.

Dwóch Polaków na podium PŚ w skokach. Stoch skradł show Kubackiego

26 stycznia 2020 r. Aż trudno w to uwierzyć, ale w XXI w. dopiero trzy lata temu był konkurs, podczas którego dwóch Polaków stanęło na podium. Wygrał Kamil Stoch, trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki. To zresztą był sezon, w którym obaj dostarczali kibicom niezapomnianych wrażeń.

Sam konkurs też miał niezwykłą dramaturgię. Na półmetku Kubacki, który dopiero co wygrał Turniej Czterech Skoczni, prowadził - i to z dość dużą przewagą (4,2 pkt); Stoch był 3. W drugiej serii fenomenalny skok oddał ten drugi, co wywindowało go na szczyt zestawiania. Byłam zatem szansa, aby Polacy ukończyli konkurs na dwóch pierwszych miejscach. Tak się nie stało, bo kończący zmagania Kubacki w drugiej serii uzyskał "dopiero" 7. wynik, spadł w klasyfikacji jeszcze za Stefana Krafta.

Dla Stocha było to o tyle ważne zwycięstwo, że w tamtym sezonie, po triumfie miesiąc wcześniej w Engelbergu, nie potrafił wskoczyć na podium PŚ, a Turniej Czterech Skoczni przyniósł mu 13. lokatę.

Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku
Andrzej Banaś

Obaj nasi zawodnicy po konkursie tryskali humorem.

- Cieszę się, jakbym wygrał pierwszy raz - mówił później Stoch. - Po pierwszej serii było super, ale wiedziałem, że spóźniłem ten skok i mogę zrobić coś jeszcze lepiej. Jednak nie chciałem na siłę, bo czasem takie przedobrzenie kończy się katastrofą.

- Jakaś nutka niedosytu będzie, bo wiedziałem, o co walczę. Chciałbym w Zakopanem zwyciężyć. Dzisiaj mi się ta sztuka nie udała, tylko Kamilowi, miał farta. Co ja na to poradzę? (śmiech). Zapamiętam to jako szczęśliwy dzień, bo razem z Kamilem na podium mogliśmy odśpiewać hymn. To jest coś, czego się długo nie zapomina - podkreślił Kubacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skoki narciarskie. Pięć najbardziej pamiętnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem w XXI wieku - Dziennik Polski

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany