Sklepy nadal ustalają limity na płatności kartą

  Sklepy nadal ustalają limity na płatności kartą

  Maciej Badowski AIP

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Instytut ABR SESTA przeprowadził badanie za pomocą aplikacji TakeTask w małych, niezrzeszonych sklepach spożywczych. Wynika z niego, że w 73 proc. placówek nadal obowiązuje limit płacenia kartą.
  Z przeprowadzonego badania wynika, że w co trzecim niezrzeszonym sklepie klienci mogą zapłacić kartą jedynie w przypadku zrobienia zakupów za kwotę 10 zł. lub więcej. Limit zakupów powyżej 1 zł został ustalony w połowie placówek. Jednak w dużych sklepach sieciowych, jak i małych sklepach zrzeszonych zwykle nie występują tego typu ograniczenia.

  - Wprowadzając limit, sprzedawcy często nie mają wiedzy na temat wielkości opłaty, jaką muszą ponieść za tego rodzaju transakcje, ze względu na fakt, że była ona kilkakrotnie obniżana. Z drugiej strony konsumenci również nie są świadomi, że podobne praktyki są niezgodne z zapisami zawartymi w umowach z dostarczycielami terminali - wyjaśnia Marcin Dobek z ABR SESTA.

  Obowiązujące limity kwotowe to wewnętrzne ustalenia właścicieli sklepów. Klienci, którzy czują się przez to przymuszani do zakupu większej ilości produktów w danej placówce mogą zgłosić do banku, iż w punkcie usługowym wymagany jest limit. W takim przypadku bank przekazuje sprawę do agenta rozliczeniowego, który kontaktuje się z właścicielem sklepu. W konsekwencji może on ponieść karę finansową, a nawet mogą mu zostać odebrane terminale płatnicze.

  Życzenia urodzinowe

  Zmiany w wysokościach stawek opłat interchange są kontynuowane od 1 lipca 2014 roku. 29 stycznia br. nastąpiła kolejna ich obniżka - do 0,3 proc. w przypadku płatności kartą kredytową oraz 0,2 proc. przy transakcji kartą debetową. Sprzedawca ponosi również dodatkowe, comiesięczne koszty tj. opłatę systemową oraz za dzierżawę terminala. Nie ma jednak dla niego znaczenia czy klienci będą płacić kartą od złotówki, czy od dziesięciu złotych.

  Wraz ze wzrostem świadomości zmiany dotyczącej interchange sklepy powinny w przyszłości coraz częściej odchodzić od stosowania jakichkolwiek limitów, co już powoli zaczyna mieć miejsce. Liczba małych sklepów w Polsce spada, przegrywając konkurencję z supermarketami i dyskontami. Coraz częściej przystępują one do grup franczyzowych, gdzie otrzymują informacje, że takie działania są niezgodne z umowami zawartymi z dostarczycielem terminali. Wtedy rezygnują z limitów. Jednak zdaniem analityków ABR SESTA, jeszcze przez kilka lat będziemy spotykać się w sklepach z limitami przy płatności kartą.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  karty getin up free

  lucek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Fajne konto dla studenta to Getin up free ! Karty w koncu maja design dopasowany do mlodych, a usluga online i za darmo prowadzenia tylko ulatwiaja sprawe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karty

  Plejada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jaki mądrala. Tylko dlaczego w Irlandii i Szwecji nie chciano przyjmować płatności poniżej10 i 5 euro. Nie wszędzie, ale w małych sklepach. Mądralo sprzedawaj bilety mpk i przyjmuj płatność kartą....rozwiń całość

  Jaki mądrala. Tylko dlaczego w Irlandii i Szwecji nie chciano przyjmować płatności poniżej10 i 5 euro. Nie wszędzie, ale w małych sklepach. Mądralo sprzedawaj bilety mpk i przyjmuj płatność kartą. Długo nie pociągniesz.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo