Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca zmieniają się zasady dotyczące skierowań do sanatoriów Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. W Łódzkiem czas oczekiwania na wyjazd na kurację wynosi teraz 9 miesięcy. W tym roku z takiego leczenia skorzysta 28 tys. pacjentów.

Do sanatorium tylko z e-skierowaniem
Od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. W Łódzkiem czas oczekiwania na wyjazd na kurację wynosi teraz 9 miesięcy. W tym roku z takiego leczenia skorzysta 28 tys. pacjentów.

– E-skierowanie to nie tylko wygoda dla pacjentów, ale także korzyść dla całego systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego – zaznacza Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne.[
E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne.[/b]

Po zarejestrowaniu w systemie skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza – specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego w NFZ. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania z powodów medycznych, liczone od daty rejestracji skierowania w systemie. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. W przypadku niekompletnego skierowania lekarz poprosi o jego uzupełnienie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Baza informacji o skierowaniu, także e-skierowaniu

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego – w odróżnieniu od papierowej wersji – nie da się zgubić. W każdej chwili pacjent ma do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP. W zależności od etapu procedowania e-skierowania pacjent znajdzie tam wszystkie niezbędne informacje. W przypadku pozytywnej decyzji będą to m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, miejsce w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska i jego adres. Znajdzie tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci.

Papierowe skierowania w wyjątkowych sytuacjach
Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania. Może je wystawi gdy nie ma dostępu do internetu.

Łódzki NFZ w tym roku skieruje na kurację 28 161 pacjentów. Zakończył już proces przyznawania skierowań do uzdrowisk na ten rok - tegoroczni kuracjusze skierowanie na kurację wraz z terminem wyjazdu otrzymają lada dzień. W Łódzkiem aktualny czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska to 9 miesięcy. Dzieci i osoby, które korzystają z kuracji w szpitalu uzdrowiskowym, wyjadą jeszcze szybciej - w ciągu 3 miesięcy.
NFZ nadal dysponuje tzw. „zwrotami”, czyli przyznanymi wcześniej wyjazdami na kurację, z których ktoś nie może skorzystać. Oddział może je wówczas przydzielić kolejnej osobie, która oczekuje na leczenie sanatoryjne. Latem takich zwrotów jest od 15 do 20 dziennie, można skorzystać z kuracji w górach i na nizinach, rzadziej z kuracji w Sopocie czy Kołobrzegu. Ze „zwrotu” może skorzystać pacjent, którego skierowanie zostało pozytywnie zakwalifikowane na leczenie uzdrowiskowe, a od zakończenia ostatniego leczenia uzdrowiskowego minęło 18 miesięcy. Informację o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać telefonicznie: w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numerem telefonów: (42) 275-40-83 lub (42) 275-40-89.

To się nie zmieni w wyjazdach do sanatorium
Pacjent może złożyć ponowne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dopiero, kiedy minie rok od powrotu z uzdrowiska.
Nadal to Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wyznaczał termin i miejsce leczenia sanatoryjnego.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarza POZ lub lekarz specjalista, o ile brak jest przeciwwskazań do takiego leczenia.
- Może je wystawić nie wcześniej niż po 12 miesiącach od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego - wyjaśnia Magdalena Góralczyk. - Lekarz opisując stan zdrowia pacjenta może wpisać wyniki obowiązujących badań lub dołączyć kserokopie. W przypadku pobytu w szpitalu w ciągu ostatnich 12 miesięcy dołączy kserokopie kart informacyjnych.

Rejestracja skierowania
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe zostaje zarejestrowane zgodnie z datą wpływu do oddziału NFZ. Każde skierowanie otrzymuje indywidualny numer. W przypadku braków formalnych (np. brak aktualnego numeru umowy, brak czytelnego podpisu lekarza kierującego) skierowanie odsyłane jest do uzupełnienia. Czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe liczy się od daty wpływu skierowania do ŁOW NFZ a nie od daty rejestracji skierowania w systemie informatycznym NFZ.

Ocena skierowania

  • Po rejestracji, skierowania przekazywane są do oceny lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej zatrudnionego przez ŁOW NFZ.
  • Lekarz specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta (wydolność układu krążenia, układu oddechowego, układu ruchu) ze szczególną uwagą w zakresie jego zdolności do samodzielności i samoobsługi oraz istniejące przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych (II część skierowania).

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, skierowanie oczekuje na realizację w kolejce.
Potencjalny kuracjusz zostanie o tym poinformowany pismem, w którym zostanie podany:

  • indywidualny numer skierowania, umożliwiający sprawdzanie statusu skierowania w wyszukiwarce skierowań
  • podstawowy profil leczenia (np. profil kardiologiczny)
  • orientacyjny czas oczekiwania na potwierdzenie skierowania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany