Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarpetki nie do pary, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli osób z trisomią 21

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
W Łodzi został zainaugurowany projekt, w którym osoby z zespołem Downa będą miały praktyki przy sprzedaży w centrach handlowych w całej Polsce. To pomysł firmy Many Mornings, która sprzedaj skarpetki nie do pary.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Do końca miesiąca osoby z trisomią 21 (to określenie zastąpiło określenie zespół Dawna) od dziś mają praktyki na stoiskach firma Many Mornings w 9 największych miastach w Polsce. To spółka, która produkuje skarpetki nie do pary. Takie zaś są znakiem rozpoznawczym osób z zespołem Dawna. Akcję zainaugurowano w Manufakturze. Firma przewiduje, że na praktykach pojawi się ponad 50 osób. Będą one pracować w różnych godzinach.
Pierwszą osobą na praktykach była 26-letnia Dorota Partyka z Łodzi, która od godziny 11 sprzedawała skarpetki.
- Najbardziej podobają mi się wzory walentynkowe i z wisienkami - odpowiadała pytana o to, jak sobie radzi w pracy. Pani Dorocie wsparciem służył pracownik stoiska. Jego obecność przydawała się bardzo gdy trzeba było przyjąć od klienta pieniądze za sprzedane wyroby. Pani Dorota świetnie doradzała, pakowała wybrane przez klientów skarpetki.

- Bardzo się cieszymy, że możemy zrobić coś jeszcze - zademonstrować, że warto być otwartym na równość społeczną i pozwolić sobie na takie super akcje - Mateusz Kaniuk-Krok, przedstawiciele łódzkiej firmy Many Mornings.

Katarzyna Tręda - Pisera, rzecznik osób z niepełnosprawnościami przy Prezydencie Miasta Łodzi, mówi: - Konstytucja gwarantuje każdemu człowiekowi niezależnie od jego ograniczeń w dziedzinie mobilności czy intelektu - pracę. To jest nasze konstytucyjne prawo. Za każdym razem to lekarz medycy pracy dopuszcza daną osobę do pracy.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Jak mówiła rzeczniczka nadal otrzymuje skargi od osób z niepełnosprawnościami na nierówne traktowanie w pracy, ale jest ich dużo mniej niż 20 lat temu.

od 16 lat

- Osoby z niepełnosprawnościami stają pełnoprawnymi obywatelami - mów Katarzyna Tręda - Pisera.
O tym samym mówiła przedstawicielka fundacji "Oczami Brata".

- Osoby z zespołem Downa są takie same jak my. Podejść do niego jak do każdej innej osoby, nie bać się, traktować jak znajomego i normalnie rozmawiać - przekonywała. - Zespół Dawna nie jest chorobą tylko wadą genetyczną. Każdy z nas ma cechy, które nas warunkują - jeden z nas zespół Dawna, drugi blond włosy. Także osoba z trisomią 21 może być pełnowartościowym pracownikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany