Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinice nad morzem 2019. LISTA: Które kąpieliska są zamknięte? Sprawdź, gdzie nad Bałtykiem nie można się kąpać 5.08.19

SR
Sinice nad morzem niestety skutecznie potrafią pokrzyżować plany związane z odpoczynkiem na plaży i kąpielą w morzu, o czym boleśnie przekonały się już setki turystów. W 2018 roku sinice były na tyle poważnym problemem, że niektórzy nawet zrezygnowali z wyjazdu nad polskie morze w wakacyjnej porze. W tym roku problem znów powraca i sinice dają znów o sobie znać. Co gorsza, według zapowiedzi ekspertów - najgorsze dopiero przed nami. Sprawdźcie czym są sinice i na co należy uważać!
Sinice nad morzem niestety skutecznie potrafią pokrzyżować plany związane z odpoczynkiem na plaży i kąpielą w morzu, o czym boleśnie przekonały się już setki turystów. W 2018 roku sinice były na tyle poważnym problemem, że niektórzy nawet zrezygnowali z wyjazdu nad polskie morze w wakacyjnej porze. W tym roku problem znów powraca i sinice dają znów o sobie znać. Co gorsza, według zapowiedzi ekspertów - najgorsze dopiero przed nami. Sprawdźcie czym są sinice i na co należy uważać! archiwum Polska Press
Sinice nad morzem 2019. LISTA: Które kąpieliska są zamknięte? Sprawdź, gdzie nad Bałtykiem nie można się kąpać 4.08.19 Sinice nad Bałtykiem niestety skutecznie potrafią pokrzyżować plany związane z odpoczynkiem na plaży i kąpielą w morzu, o czym boleśnie przekonały się już setki turystów. Jak wyglądają sinice? Czy sinice są nad morzem? W 2018 roku sinice były na tyle poważnym problemem, że niektórzy nawet zrezygnowali z wyjazdu nad polskie morze w wakacyjnej porze. W tym roku problem znów powraca i sinice dają znów o sobie znać. Sprawdźcie czym są sinice i na co należy uważać! Warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat sinic i zagrożeń jakie ze sobą niosą.

Sinice 2019 nad Bałtykiem. Które kąpieliska są zamknięte TRÓJMIASTO

Wszystkie kąpieliska w Trójmieście są otwarte!

Wcześniej sinice spowodowały zamknięcie wielu kąpielisk:

 • Mechelinki
 • Kąpielisko nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS
 • Jezioro Żarnowieckie- Przystań w Nadolu
 • Puck plaża po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej
 • Gdynia Babie Doły
 • Gdynia Śródmieście
 • Gdynia Redłowo
 • Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
 • Gdynia Orłowo
 • Gdańsk Jelitkowo
 • Gdańsk Klipper Jelitkowo
 • Molo Gdańsk Brzeźno
 • Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
 • Gdańsk Stogi

Sinice 2019 nad Bałtykiem. Które kąpieliska są zamknięte. HELSKI PÓLWYSEP

 • Jastarnia "Nadmorska- Plażowa"
 • Kąpielisko Jastarnia "Ogrodowa"
 • Jastarnia "Zdrojowa"
 • Jastarnia "Leśna"
 • Kąpielisko Jurata "Międzymorze"

Sinice Bałtyk. Sinice 2019 - najgorsze dopiero przed nami. Apogeum nadejdzie w sierpniu

Sinice nad morzem w okresie letnim są jednym z głównych zainteresowań wypoczywających tutaj turystów - nic dziwnego, ich obecność skutecznie utrudnia nadmorski relaks. Sinice nad Bałtykiem to istna loteria - jednego dnia sytuacja jest stabilna, a już kolejnego kąpiel w morzu jest zakazana.

Sinice morze bałtyckie 2019. Sytuacja ma się pogorszyć na początku sierpnia

Sinice stanowią największy problem zazwyczaj pod koniec lipca, a także na początku sierpnia. Specjaliści przewidują, że podobnie będzie i w tym roku.

Sinice staną się problemem, gdy temperatura powierzchni wody będzie wyższa niż 20 stopni. Biorąc pod uwagę falę upałów, która zbliża się do naszego kraju za sprawą wyżu Yvonne należy przygotować się na to, że sinice nad morzem dadzą wtedy o sobie znać.

Zobacz, tym paskudztwem możesz się zarazić na basenach i kąpieliskach!

Wybierasz się na kąpielisko? Tym paskudztwem możesz się zara...

Czy są sinice nad morzem?

W sytuacji, gdy sinice pojawiają się w Bałtyku, na plażach pojawiają się czerwone flagi i informacje o tym, że kąpiel w morzu jest zakazana. Sprawę na bieżąco monitorują Wojewódzkie Inspektoraty Sanitarne.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega wszystkich użytkowników kąpieli w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach! Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Wytwarzające przez sinice toksyny są groźne dla zdrowia człowieka. Istnieje możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego.

Informacje dotyczące jakości wody w kąpieliskach zamieszczane są na bieżąco na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

Sinice - co to? Jak wyglądają sinice? Czy sinice są groźne?

Czym są sinice i jak wyglądają, skąd wiadomo, że sinice pojawiły się w Bałtyku? Gdy sinice pojawiają się w morzu, mówi się o "zakwicie sinic". Jest kilka czynników wskazujących na to, że w Bałtyku pojawiły się sinice. Woda staje się:

 • zielona,
 • mętna,
 • woda może mieć również charakterystyczny zapach,
 • miejscami jest także spieniona.

Czy sinice są szkodliwe dla człowieka?

Sinice są bakteriami, które mogą niestety zagrozić człowiekowi. Sinice produkują i wydzielają do środowiska toksyny, wśród których najczęściej występującą grupą są mikrocystyny - powodujące uszkodzenia komórek wątroby. Inne toksyny wydzielane przez sinice mogą powodować podrażnienia skóry, oczu czy błon śluzowych.

Sinice wytwarzają śmiertelnie niebezpieczne toksyny!

Jak podaje portal crazynauka.pl, sinice produkują jeszcze inne, śmiertelnie niebezpieczne toksyny, które możemy spotkać w Bałtyku - saksitoksyny.

- Działanie tych toksyn można porównać do działania jadu kiełbasianego. Saksitoksyny wywołują drżenie mięśni, sinienie, paraliż układu oddechowe, czego skutkiem może być śmierć przez uduszenie. - tłumaczy dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w rozmowie z portalem crazynauka.pl.

Lato 2020 rozpoczęte, choć na razie tylko w kalendarzu, bo patrząc za okno, można odnieść wrażenie, że to środek października. Internauci jak zwykle świetnie się spisali i podzieli się w sieci swoimi spostrzeżeniami na temat tej pory roku. Zobaczcie najlepsze memy zebrane z sieci na temat lata.Zobacz kolejne memy. Przesuń w prawo>>>

Lato 2020 MEMY. Dziś pierwszy dzień lata. A za oknami paździ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany