Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silne wsparcie ŁSSE dla firm

red.
Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, odbiera w ŁSSE nagrodę Cyfrowy Orzeł 2022
Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, odbiera w ŁSSE nagrodę Cyfrowy Orzeł 2022 Fot. grzegorz gałasiński
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna cieszy się rekordowym zainteresowaniem firm, które chcą nawiązać z nią współpracę. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazuje na dokonania ŁSSE, które były pionierskie w skali kraju.

Na początku roku poinformowano, że do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dołączyło około 70 firm. W połowie roku ogłoszono, że do grona współpracujących z nią przedsiębiorstw dołączyło kolejnych 17 podmiotów.

- To pokazuje jak bardzo atrakcyjnym instrumentem wsparcia dla inwestorów jest Polska Strefa Inwestycji. Cieszy mnie, że także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna skutecznie przyciąga nowe firmy do inwestowania w naszym regionie. Mam nadzieję, że dzięki temu, województwo łódzkie stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne, nie tylko pod kątem turystyki, ale przede wszystkim przedsiębiorczości - zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna bardzo nam się rozrosła, bijemy kolejne rekordy, ale taki dynamiczny rozwój dotyczy aktualnie właściwie wszystkich stref w kraju - zapewnia Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE. Robimy wszystko, by podtrzymać ten dobry trend, organizujemy liczne spotkania i szkolenia dla przedsiębiorców.

Rozmaite branże i programy

Nowe firmy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej reprezentują rozmaite branże. Większość z nich to średnie przedsiębiorstwa, które po raz pierwszy korzystają z tego rodzaju wsparcia. Jednym z nich jest działająca od 1995 roku firma specjalizująca się w produkcji opakowań drewnianych.

- Głównym zakresem naszych zainteresowań jest obecnie ekologia - wyjaśnia właściciel firmy, Grzegorz Jakóbczak. - Produkujemy biopaliwa z pozostałości produkcji rolnej, które trafiają do łódzkiej elektrociepłowni; jesteśmy w tej chwili jej największym dostawcą.

W gronie nowych przedsiębiorstw w łódzkiej strefie są m.in. startupy ICSec i Nadii oraz firmy Storm - Adam Ziętek, Coffee Promotions, a także Factory Still.

- Od roku 2019 zajmujemy się cyberbezpieczeństwem, a Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uwierzyła w nas jako pierwsza - podkreśla Katarzyna Berbeć z ICSec.

Nadii zajmuje się automatyzacją łańcuchów dostaw - aplikacja tej firmy poprawia dostępność produktów w magazynach i sklepach.
Ze wsparcia ŁSSE skorzystał także Cezary Trzciński, który prowadzi firmę zajmującą się dystrybucją urządzeń dla małych gorzelni. Najwięcej eksportował ich do Wielkiej Brytanii, a po Brexicie przy pomocy ŁSSE poznał nowe zasady eksportu.

ŁSSE jest operatorem projektu Re_Open UK, którego celem jest udzielenie wsparcia dla firm po stratach właśnie w wyniku Brexitu. List intencyjny w tej sprawie podpisywał wraz z ŁSSE minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wnioski złożyło ponad 700 przedsiębiorstw z całego kraju, z czego duża część otrzymała już pomoc. Wśród beneficjentów programu jest firma Stratega.

- Nasza firma zajmuje się badaniami międzynarodowych rynków - opowiada Łukasz Wdowiak, business development director Stratega. Wielka Brytania była jednym z największych odbiorców naszych usług, dlatego Brexit był dla nas niemiłą niespodzianką. W grudniu ubiegłego roku złożyliśmy aplikację do programu pomocowego - udało się. Dotacja ze Strefy pozwoli nam rozwinąć się w nowym obszarze. Budujemy bowiem aplikację, która będzie służyła rekrutacji kandydatów do pracy na całym świecie. Liczymy, że dzięki niej powiększymy zespół naszej firmy. Na pewno też będziemy zacieśniać współpracę z ŁSSE.

Polska Strefa Inwestycji

Polska Strefa Inwestycji (PSI), to ewolucja Specjalnych Stref Ekonomicznych. Przyczynia się ona m.in. do przyciągania nowych inwestycji na obszarze całego kraju. PSI posiada wszystkie walory Stref, rozszerzone na obszar całego kraju. To instrument, dzięki któremu można uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji.
Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji. Ulga podatkowa stanowi regionalną pomoc inwestycyjną. Limit zwolnienia z podatku dochodowego liczony jest jako procent od: kosztów nowej inwestycji (poniesionych nakładów inwestycyjnych), lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Wysokość procentowa pomocy publicznej (czyli intensywność pomocy) zależy od wielkości przedsiębiorcy i wybranej lokalizacji. W województwie łódzkim maksymalna intensywność pomocy dotycząca dużych firm sięga 40 proc. (w przypadku średnich firm maksymalna intensywność pomocy wynosi +10 proc., natomiast przypadku mikro i małych firm +20 proc.).
Z pomniejszonego podatku można korzystać przez 10, 12 lub 15 lat albo do momentu wykorzystania limitu zwolnienia. Liczba lat zależy od wybranej lokalizacji - województwo łódzkie to dwanaście lat ulgi.
Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes zarządu ŁSSE podkreśla, że programy prowadzone przez Strefę cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Mamy cztery tysiące firm w programie Strefa Rozwoju oraz sześciuset nowych klientów w naszym ekosystemie wynikających z decyzji o wsparciu - zauważa.

Na rozwój łódzkiej Strefy wynikający również z ułatwień formalnych wskazuje Jakub Pietkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

- W czerwcu w 2018 roku weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji i dzięki temu wiele firm może odebrać decyzje o wejściu do ekosystemu łódzkiej Strefy. Ustawa sprawiła, że cała Polska jest strefą inwestycji i z instrumentów kiedyś dostępnych jedynie dla największych, dzisiaj mogą korzystać również średnie i małe przedsiębiorstwa.

W podsumowaniach rok 2022 okazał się dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rekordowy pod względem wysokości nakładów inwestycyjnych. 70 firm, które dołączyło do ŁSSE w ubiegłym roku zadeklarowało, że na inwestycje wydadzą blisko 5,3 mld zł, czyli najwięcej w 25-letniej historii łódzkiej strefy. Firmy stworzą w sumie blisko 4 tys. miejsc pracy i zobowiązały się do utrzymania ponad 10 tys. stanowisk.

Nagroda łódzkiej Strefy

W ŁSSE nagrodę Cyfrowy Orzeł 2022 od Związku Cyfrowa Polska otrzymał Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Laureat został wyróżniony za działania w obszarze cyfrowego rozwoju Polski, w tym tworzenie przepisów dotyczących gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnej technologii. Minister zaangażował się również w realizację projektu Strefa RozwoYou.

- Ze wsparcia na szkolenia dla pracowników, udzielanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną w ramach projektu Strefa RozwoYou, skorzystało 4 tys. firm i 13 tys. zatrudnionych w nich osób - poinformował.

- Należy pamiętać, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, w oparciu o środki europejskie wyasygnowane przez marszałka województwa łódzkiego, w 2017 roku była pionierem, jeśli chodzi o udzielanie wsparcia przedsiębiorcom na podnoszenie kwalifikacji pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou.

CZYTAJ WIĘCEJ: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym naszej nowej akcji - Złota Setka Województwa Łódzkiego. Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Silne wsparcie ŁSSE dla firm - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany