MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedemnastu zakażonych koronawirusem odbyło kwarantannę w izolatorium w hotelu Reymont w Łodzi

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
materiały prasowe
Uruchomiono je 6 kwietnia. Spodziewano się, że więcej osób oczekujących na wynik badania w kierunku SARS-CoV-2 lub z łagodnym przebiegiem choroby COVID 19 będzie chciało z niego skorzystać. Przygotowano aż 72 pokoje, każdy z pełnym węzłem sanitarnym. Zapewne osoby, które spełniają kryteria aby skorzystać z odosobnienia w hotelu, wolą przez ten czas zamieszkać w udostępnionych przez rodzinę lokalach. Niektórzy wybierają domki na działkach.

Aby można było przebywać w izolatorium pacjent musi dostać skierowanie ze szpitala jednoimiennego, w tym przypadku w Zgierzu. Pacjent przebywa w pokoju ma kontakt z personelem przez telefon stacjonarny. Na miejscu są pielęgniarki i przez część dnia lekarz, którzy ubrani są we wszystkie stosowane środki ochrony osobistej. Obiektu pilnuje dwóch wojskowych.

Każda osoba, która tu przebywa po dwóch tygodniach ma wykonywany test. Zdarzało się, że ponownie wypadał pozytywnie. Takie osoby zostawały na kolejny tydzień po czym powtarzano test. Jak dotąd wypadał negatywnie.

- Nikt nie przekroczył 21 dni jeśli chodzi o czas izolacji - mówi Miłosz Dobrogoski, dyrektor do spraw medycznych szpitala jednoimiennego w Zgierzu.

Przebywający w izolatorium zwykle przyjeżdżają z laptopem, książkami i prasą. Na jakość jedzenia ani na wielkość porcji jak twierdzi doktor nikt nie narzekał. Catering dostarcza je także w wersji dla wegetarian.

- Przebywają u nas w prywatnej odzieży, ale dostają też środki ochrony osobistej - mówi doktor Michał Miądlikowski, lekarz opiekujący się pacjentami w izolatorium.

Nie zdarzyło się aby ktoś chciał opuścić izolatorium przed wyznaczonym terminem. Osoby odosobnione pozostają w izolacji ze względu na rodzinę i zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym. I to ono jest dla nich priorytetem. Raz zdarzyło się, że w izolatorium przebywały w osobnych pokojach dwie osoby z tej samej rodziny. Jeśli chodzi o wiek, to mieszkali tu przez 2-3 tygodnie zarówno osoby młode, jak i te w średnim i starszym wieku.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium 125 zł za osobodzień pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże pieniądze (np. szpitalom), które w sytuacji usytuowania izolatorium w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu) rozliczą się z tym podmiotem.

Pogoda w Łódzkiem w poniedziałek:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany