Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siatkówka. Zaczynamy wielkie granie. Chwała bohaterom, chwała pokonanym. Spodek bez wpadek. Katowice, Gliwice, Lublana

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Biało-Czerwoni są zdecydowanymi faworytami mistrzostw świata siatkarzy
Biało-Czerwoni są zdecydowanymi faworytami mistrzostw świata siatkarzy Marzena Bugała-Astaszów
Już tylko godziny dzielą nas od inauguracyjnego meczu reprezentacji Polski panów na siatkarskich mistrzostwach świata. To już 20. edycja tej rangi imprezy, której gospodarzem będzie nasz kraj. W tym roku wspierać nas będzie Słowenia. Tytułu mistrzowskiego broni nasza drużyna narodowa.

W najbliższy piątek, o godz. 20.30, w pierwszym meczu siatkarskich mistrzostwa świata, w grupie C, Polska zmierzy się z Bułgarią. Kolejnymi rywalami podopiecznych trenera Nikoli Grbica będą w Katowicach - Meksykanie (28 sierpnia, niedziela, godz. 20.30) i Amerykanie (30 sierpnia, wtorek, godz. 20.30).

Wśród czternastu siatkarzy powołanych przez serbskiego szkoleniowca na mistrzostwa świata znalazło się sześciu, którzy wywalczyli złoto w 2018 roku, jeden, który zdobył ten krążek w 2014, oraz jeden, który ma na koncie oba tytuły. Jest w niej sześciu debiutantów na imprezie tej rangi.
W sumie, spośród wybranej przez Nikolę Grbica czternastki, aż ośmiu zawodników ma w swoim dorobku co najmniej jeden złoty medal MŚ.

Mieszanka doświadczenia

Libero Paweł Zatorski to jedyny, który ma szansę na zostanie mistrzem świata po raz trzeci z rzędu. Był on podstawowym graczem na tej pozycji zarówno w 2014, jak i w 2018 roku. W tegorocznej edycji rozgrywek na pozycji libero towarzyszyć mu będzie Jakub Popiwczak, dla którego będzie to debiut w imprezie tej rangi. Oprócz niego pierwszy raz w mistrzostwach globu zagrają - rozgrywający Marcin Janusz, atakujący Łukasz Kaczmarek, przyjmujący Tomasz Fornal i Kamil Semeniuk, a także środkowy Mateusz Poręba.

Siedmiu zawodników będzie bronić tytułu wywalczonego w 2018 roku. Poza Zatorskim są to rozgrywający Grzegorz Łomacz, środkowi Mateusz Bieniek oraz Jakub Kochanowski, przyjmujący Bartosz Kwolek i Aleksander Śliwka, a także atakujący Bartosz Kurek, który cztery lata temu został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju.

Poza Zatorskim w polskiej kadrze jest także jeszcze jeden siatkarz, który był w składzie mistrzów świata z 2014 roku - jest to środkowy Karol Kłos. Nie znalazł on się jednak w reprezentacji w 2018 roku, tegoroczny turniej jest więc dla niego szansą na dorównanie kolegom, którzy są podwójnymi mistrzami globu.

Starzy i młodzi

Mimo że zespół przeszedł małą rewolucję pod wodzą nowego trenera, nie można mówić, że jest to młody i niedoświadczony skład. Średnia wieku polskiej reprezentacji biorąc pod uwagę roczniki siatkarzy wynosi 28 lat. Najstarszy jest Łomacz, który w tym roku skończy 35 lat, natomiast najmłodszy jest debiutujący w tym sezonie w „biało-czerwonych” barwach Poręba, który ma 23 lata.

Podobnie jak w 2014 oraz 2018 roku większość siatkarzy z polskiego składu obecnie na co dzień gra w klubach z PlusLigi. Jedynie Kurek w minionym sezonie ligowym grał za granicą - od 2020 roku broni barw japońskiego Wolfdogs Nagoya. W kolejnej edycji rozgrywek dołączy do niego Kamil Semeniuk, który przenosi się z drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do włoskiego zespołu Sir Safety Perugia.

Pan Kapitan

Jak już wspominaliśmy, Bartosz Kurek to MVP ostatniej edycji mistrzostw świata. Kluczowa i niezastąpiona postać naszej drużyny
Urodził się 29 sierpnia 1988 roku w Wałbrzychu. Wychowanek AZS PWSZ Nysa. Z reprezentacją Polski, której obecnie jest kapitanem, został mistrzem świata, mistrzem Europy i wygrał Ligę Światową. Trzykrotny mistrz Polski z PGE Skrą Bełchatów i mistrz Włoch z Cucine Lube Banca Marche Macerata.
Najbardziej wartościowy zawodnik mistrzostw świata, Ligi Światowej, Final Four Ligi Mistrzów, a także Ligi Narodów.

Sport ma we krwi. Ojciec Adam (mistrz Polski z AZS Częstochowa oraz 84-krotny reprezentant kraju) i matka Iwona (Polonia Świdnica) byli siatkarzami, z tatą zagrał nawet w jednym - pierwszoligowym! - zespole. I to już w wieku 16 lat. Zaczynał od koszykówki, ale basket był bez szans w konfrontacji ze sportem rodzinnym. Jako dziecko odbijał balony niczym piłkę próbując naśladować rodziców. Tylko dlatego, że do odbijania prawdziwej piłki w domu nie było warunków…

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata 2022

* rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
* atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
* środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba
* przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka
* libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany