Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na truskawki i czereśnie w pełni, ale wciąż ceny wysokie

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Rynek Górniak w Łodzi, 17.06.2020
Rynek Górniak w Łodzi, 17.06.2020 Krzysztof Szymczak

Truskawkowy sezon w pełni. Jednak łodzianie wcale nie są zadowoleni...
Cały rok czekamy na te truskawki, bo cała rodzina za nimi przepada – mówią Krystyna i Jan, emeryci z Widzewa. - Najbardziej lubimy je jeść na surowo. I dlatego prawie codziennie kupujemy truskawki, by się nimi nacieszyć. I też codziennie jesteśmy rozczarowani ich smakiem. Nie są ani słodkie, ani pachnące, ani soczyste.

- Nie mają też atrakcyjnego wyglądu – dodaje ich sąsiadka, pani Hanna. - Zwykle na stoiskach na ryneczku spotykam takie jasne, bladoczerwone, o lekko podłużnym kształcie. Ich miąższ jest taki mączny, a smak – taki żaden, też jak mąka... A mnie się marzą truskawki mocno czerwone, lśniące, jędrne, jakie pamiętam z dawnych lat.

- Te marzenia spełnia odmiana „marmolada” - zapewnia jeden z handlujących na targowisku na Retkini. - Tak popularnie się nazywa truskawkę onebor, a to dlatego, że wyróżnia się naprawdę słodkim smakiem, ma duże, aromatyczne owoce o intensywnym czerwonym kolorze.

- Na takie truskawki trafiłam chyba raz na Górniaku – mówi łodzianka. - Były droższe niż inne odmiany.
Podobne – też okazałe i ciemnoczerwone, ale może nieco mniej słodkie są też truskawki o nazwie granda rosa.
Niestety truskawki są też wciąż drogie. Wczoraj na rynku hurtowym na Zjazdowej w Łodzi za dwa kilogramy, w zależności od gatunku oraz od jakości, trzeba było zapłacić od 7 do 12 złotych za 2 kilogramy. Natomiast ceny detaliczne na targowiskach osiedlowych oscylowały w granicach 7-8 złotych za kilogram.
Wciąż dwa razy droższe od truskawek są krajowe czereśnie. W hurcie ich cena wynosi nadal nawet 9 złotych za kilogram. To oznacza, że klienci detaliczni, którzy przychodzą po zakupy do sklepów muszą za nie zapłacić 16-17 złotych za kilogram. Także na targowiskach nie jest taniej. Wczoraj na Widzewie i Retkini obserwowaliśmy ceny od 14 do 17 złotych za kilogram.

Czy ceny tych ulubionych owoców łodzian spadną? Wiele osób bardzo by sobie tego życzyło. Truskawki to nasz sztandarowy owoc na przetwory – robimy z nich głównie dżemy i konfitury. Nadają się też do mrożenia.

Oto przykładowe odmiany truskawek, uprawiane w naszym kraju:
„Dukat” – stara, rodzima odmiana, średnio-wczesna, o dość dużych, smacznych i intensywnie czerwonych owocach.
„Elkat” – odmiana owocująca w czerwcu, o dużych jasnoczerwonych owocach.
„Honeoye” – odmiana owocująca już pod koniec maja, charakteryzująca się średniej wielkości, jędrnymi owocami.Odmiana ta wykorzystywana do przyspieszonej uprawy w szklarniach i pod agrowłókninami.
„Kama” – pierwsze owoce dojrzewają już w maju, niestety są dość miękkie i w wilgotne. 
„Korona” – holenderska odmiana doskonała do uprawy na słabych glebach. Owoce dość duże i smaczne, dojrzewają po 4-5 dniach. Odmiana odporna na wiosenne przymrozki.
„Kent” – odmiana pochodząca z obszarów Ameryki Północnej, odporna na niskie temperatury. Owoce pojawiają się już pod koniec maja, niestety na roślinach uprawianych na słabych glebach są one bardzo małe. Bardzo często wykorzystywana do przyspieszonej uprawy w szklarniach i pod agrowłókninami.
„Onebor” – jedna z najciekawszych odmian popularnie nazywana „Marmoladą”. Roślina odporna na choroby i wiosenne przymrozki. Owoce duże, aromatyczne i smaczne, o intensywnie czerwonym kolorze.
„Polka” pomimo rodzimie brzmiącej nazwy, holenderska odmiana truskawki, o późnych owocach. Roślina wrażliwa na choroby (szczególnie szarą pleśń) oraz na wiosenne przymrozki. Niską odporność rekompensują soczyste i smaczne owoce.
„Selva” – powtarzająca owocowanie odmiana amerykańska. Owoce bardzo duże, o jasnoczerwonym kolorze.
„Vima Zanta” – odmiana średnio-wczesna, o jasnych, średniej wielkości owocach.
„Vicoda” – późna odmiana pochodzenia belgijskiego. Owoce bardzo duże, doskonale nadające się do transportu. Wadą odmiany jest przeciętny smak owoców.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany