Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grillowy wystartował, podpowiadamy, jak rozpalić grilla i o czym koniecznie trzeba pamiętać!

Łukasz Grochulski
Sezon grillowy wystartował. Jeśli chcesz mieć udanego grilla? Zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami!
Sezon grillowy wystartował. Jeśli chcesz mieć udanego grilla? Zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami! GettyImages
Potrawy z grilla mają niepowtarzalny smak i aromat. Nic więc w tym dziwnego, że wiele osób gotuje na świeżym powietrzu — zwłaszcza, jeśli na zewnątrz jest ładna pogoda. Jednak aby grillowanie było maksymalnie przyjemne i bezpieczne, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dzięki tym poradom unikniesz najczęstszych błędów i rozpalisz grilla w prawidłowy sposób.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Wybierz miejsce do rozpalenia grilla

Zanim rozstawisz grill i zaczniesz go rozpalać, musisz wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej, jeśli urządzenie będzie stało z dala od suchej trawy czy gałęzi — najlepiej na twardym i płaskim podłożu (np. asfalcie lub twardej ziemi). Warto także w miarę możliwości rozpalić grilla w miejscu zacienionym i osłoniętym przed wiatrem. Dzięki temu zapewnisz sobie maksymalny komfort.

Oczywiście należy także pamiętać o tym, że nie w każdym miejscu rozpalanie grilla jest dozwolone. Zdecydowanie nie warto tego robić w parkach narodowych i rezerwatach. Grillowanie jest także zakazane w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu, na łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach. Rozniecanie ognia w tych miejscach jest nie tylko niebezpieczne, ale grozi także mandatem karnym nawet do 500 zł.

Grille węglowe - przygotuj doskonałe potrawy z grilla

Materiały promocyjne partnera

Na szczęście w miejscach publicznych (parki, plaże), często można znaleźć strefy specjalnie przeznaczone do grillowania, gdzie przygotowywanie potraw będzie nie tylko mniej kłopotliwe dla otoczenia, ale przede wszystkim bezpieczne.

Rozpalanie grilla przy użyciu podpałki

Rozłóż grill zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta. Pamiętaj, aby ruszt był czysty, a w grillu nie znajdowały się pozostałości po poprzednim grillowaniu. Wyłóż grill brykietem, węglem lub drzewem.

Najprostszym sposobem na rozpalenie grilla jest użycie szeroko dostępnej gotowej rozpałki w formie stałej (sprzedawane np. w tabliczkach). Jedyne co trzeba zrobić, to ułamać jedną kostkę, umieścić ją na brykiecie lub węgielkach i podpalić. Aby rozpalenie było skuteczniejsze, możesz użyć kilku rozpałek i rozłożyć je równomiernie na powierzchni grilla. Dzięki temu urządzenie będzie gotowe nieco szybciej.

Warto także zaznaczyć, że istnieje również podpałka w płynie lub żelu. Aby jej prawidłowo użyć, należy polać nią równomiernie węgiel lub brykiet, odczekać kilkanaście sekund i dopiero wtedy ją podpalić. Jednocześnie warto podkreślić, aby używać podpałki w jak najmniejszej możliwej ilości (inaczej jej zapach może przejść na potrawy).

Grill będzie gotowy w momencie, gdy podpałka ulegnie wypaleniu, a na powierzchni węgla lub brykietu osadzi się popiół. W niektórych miejscach będzie także widoczny żar — to znak, że najwyższy czas rozpocząć grillowanie!

Planujesz grilla? To może Ci się przydać!

Materiały promocyjne partnera

Jak rozpalić grilla bez podpałki?

Jeśli akurat pod ręką nie mamy podpałki, możemy, zamiast niej wykorzystać kawałki papieru (najlepiej sprawdzi się tutaj papier gazetowy, oczywiście suchy). Wystarczy podrzeć gazetę i umieścić delikatnie pogniecione skrawki na dnie grilla. Następnie należy rozłożyć na nim brykiet lub węgiel. Później znów kładziemy pognieciony papier i wszystko przykrywamy kolejną warstwą węgielków ułożonych blisko siebie.

Tacki i podkładki na grilla

Kolejnym krokiem jest podpalenie papieru znajdującego się na samym dole (można lekko dmuchać w płomień, aby ogień się rozprzestrzenił). Teraz wystarczy podpalić górną warstwę prowizorycznej podpałki. Brykiet i węgiel, który jeszcze nie pokrył się popiołem, możemy przełożyć na środek paleniska, gdzie panuje najwyższa temperatura.

Kiedy ogień całkowicie zniknie, a paliwo będzie się równomiernie żarzyć, możemy zacząć przygotowywać nasze ulubione potrawy. Zamiast wcześniej wspomnianych gazet jako rozpałki możemy użyć suchych i cienkich gałązek.

Rozpalanie grilla przy użyciu kominka

Jeszcze jedną metodą do przygotowania grilla jest skorzystanie z kominów (lub inaczej starterów), dzięki którym brykiet będzie gotowy w krótkim czasie. Aby przygotować w ten sposób paliwo, należy wypełnić urządzenie od góry węgielkami, a w jego dolnej części umieścić papier lub rozpałkę i ją podpalić.

Naczynia jednorazowe idealne na grilla!

Materiały promocyjne partnera

Po kilku minutach powinny już być widoczne płomienie. W tym momencie należy wsypać zawartość komina do grilla i poczekać, aż paliwo pokryje się do końca popiołem i zacznie się żarzyć.

Przy okazji warto także wspomnieć o elektrycznych zapalarka do grilla, która nie wymaga użycia podpałki czy gazet. Jest w stanie bardzo szybko przygotować węgiel, jednak jej zakup wiąże się z dosyć sporym kosztem.

Rozpalanie grilla — najczęstsze błędy

Niestety wiele osób rozpala grilla nieprawidłowo. Warto unikać poniższych błędów, aby nie tylko osiągnąć najlepszy efekt, jeżeli chodzi o smak i zapach potraw, ale również w kontekście zachowania maksimum bezpieczeństwa:

  • używanie benzyny lub alkoholu jako rozpałki — użycie tych materiałów może prowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia, a nawet wybuchu, groźnego dla zdrowia i życia;
  • rozpalanie brudnego grilla — pozostałości po poprzednim gotowaniu negatywnie wpływają na smak i zapach potraw, mogą być też szkodliwe dla zdrowia, a dodatkowo zaschnięty tłuszcz będzie generował dodatkowy dym. Warto więc zadbać, aby ruszt i wnętrze grilla były czyste;
  • stawianie grilla na niestabilnym podłożu — przed rozpalaniem urządzenia należy upewnić się, że nie istnieje ryzyko jego wywrócenia. W innym wypadku możemy nie tylko zmarnować swoje ulubione jedzenie, ale także stworzyć zagrożenie dla otoczenia;
  • zbyt częste otwieranie pokrywy grilla — jeśli korzystamy z grilla zamykanego, warto otwierać pokrywę najrzadziej jak to tylko możliwe. Częste zaglądanie do środka to niepotrzebna strata ciepła i wydłużony czas przygotowywania posiłków;
  • zbyt wczesne rozpoczynanie grillowania — gotowanie powinniśmy zacząć dopiero wtedy, gdy brykiet lub węgiel pokryje się popiołem i będzie się żarzył. Wkładanie na ruszt jedzenia w momencie, gdy pod spodem widoczne są płomienie, to prosta droga do przypalenia np. skórki kiełbasy, która w środku nadal będzie surowa.

Ruszty na grilla

Materiały promocyjne partnera

Dzięki stosowaniu się do powyższych porad i unikaniu najczęstszych błędów możesz mieć pewność, że rozpalisz grill w bezpieczny i łatwy sposób, a gotowe potrawy będą zachwycać swoim smakiem i aromatem. Miłego grillowania!

Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe w sklepach internetowych i popularnych elektromarketach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sezon grillowy wystartował, podpowiadamy, jak rozpalić grilla i o czym koniecznie trzeba pamiętać! - Strona Kuchni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany